V novém skladu společnosti el nino parfum řídí moderní robotický systém AutoStore platforma Aimtec DCIx

15.12.2023 | Logistický HYDEPARK

Společnost el nino parfum, jedna z největších evropských online parfumerií, se rozhodla v Nové Pace postavit halu pro parfémy a další kosmetické zboží.

Součástí moderního skladu, ze kterého distribuuje výrobky po celé České republice, ale také na Slovensko, do Polska, Rumunska a do mnoha dalších evropských zemí, je skladovací systém AutoStore, který řídí digitalizační platforma Aimtec DCIx. Hlavním impulsem pro realizaci tohoto projekt bylo nahrazení manuální práce a eliminace chyb. Majitelé očekávají návratnost vložených financí do pěti let.

40 000 boxů s 60 obsluhujícími roboty  

Po pandemii covidu-19 se majitelé společnosti rozhodli investovat do nového skladu zboží, do kterého pořídili moderní robotický systém AutoStore. Má 40 000 boxů (binů) s 60 obsluhujícími roboty. Součástí skladu jsou také tři dopravníky – příjmový, výdejový a třídicí. Souhru všech technologií a procesů od příjmu po naložení zboží přepravci řídí digitalizační platforma od společnosti Aimtec. Do budoucna uvažuje el nino parfum také o instalaci automatické balicí linky.

„Naším primárním cílem bylo v nově vybudovaném skladu parfémů eliminovat manuální práci. Ve spolupráci s firmou Aimtec a po nasazení technologie AutoStore se nám povedlo docílit spolupráce člověka s automatizovaným skladem. Zvýšila se efektivita a minimalizoval se vznik chyb s očekávánou návratností investice do pěti let,“ vysvětluje důvody realizace ředitel logistiky v el nino parfum Zdeněk Augusta.

Řízení a optimalizace procesů od příjmu po vychystávání 

Při příjmu operátor manuálně rozbalí paletu se zbožím a vloží jej do přepravní plastové bedny, kterou předá na příjmový dopravník. Přepravka odjede k systému AutoStore, který připraví jednotlivé boxy (biny) s odpovídající položkou na základě pokynů od řešení Aimtec DCIx. Jedna přepravka je rozdělena na šest sekcí. Systém zohledňuje velikost a hmotnost zboží, aby nedošlo k přetížení boxu. Navádí operátora ve skladu, říká mu, do které sekce boxu má zboží vložit. Stejně jako příjem od dodavatele se zpracovávají i vratky.

„Vychystávání zboží probíhá buď z AutoStore, paletového skladu, nebo v některých případech z A zóny určené pro vysokoobrátkové zboží. Může jít například o dárek umísťovaný v rámci akce ke každému parfému. Náš systém přijímá objednávky z ERP Abra a kontinuálně generuje příkazy k výdeji do všech třech zón,“ přibližuje proces vychystávání Pavel Straka, DCIx Consultant ve společnosti Aimtec. 

Při výdeji posílá systém pokyny Autostore pro přípravu boxů, který je vyveze do vrchního patra. Po zvolení transakce boxy přijíždějí a operátor přesouvá zboží do plastových přepravek. Aimtec DCIx potvrdí, že je objednávka kompletní. V případě, že přijede poškozený parfém, systém nabídne operátorovi jiný box a původní již dále nenabízí. Pokud je přepravka v pořádku, umístí ji operátor na výdejový dopravník a po průchodu validačním pracovištěm zboží přendá do papírových kartonů. Systém řeší správnost zakázky a neshody v případě chybějícího nebo poškozeného kusu. Rozděluje papírové kartony na třídicím dopravníku podle přepravce (DPD, PPL a další). 

Automatizační technologie v kostce

  • AutoStore 
    • 40 000 boxů (binů) s možností rozšíření o dalších 20 000 
    • 60 obsluhujících robotů
    • 9 portů pro příjem a výdej
  • 3 typy dopravníků
    • příjmový, výdajový, třídicí

Zdroj: El Nino Parfum

Trh průmyslových nemovitostí v Česku je ve špatné kondici

Český trh s průmyslovými nemovitostmi není v dobré kondici, a to jak po stránce reálné obsazenosti, tak výše nájmů. Přestože oficiální statistiky tuto realitu nenaznačují, skutečnost je čím dál patrnější a projevuje se i odlivem potenciálních nájemců do okolních zemí, zejména Polska.

Společnost DHL proměnila distribuční centrum pro Eaton v uhlíkově neutrální provoz

Společnost DHL Supply Chain provozuje od ledna 2024 uhlíkově neutrální distribuční centrum pro společnost Eaton v CTParku Pohořelice. Na přeměně se aktivně podílel developer CTP. Lídr v oblasti smluvní logistiky plánuje postupný přechod na uhlíkovou neutralitu u svých skladů do konce roku 2025 jako jeden z hlavních kroků k dosažení cílů společnosti v oblasti udržitelného rozvoje. Po tomto roce již budou mít neutrální bilanci emisí CO2 všechna distribuční centra DHL Supply Chain v Česku.