Výdejny e-shopů na ústupu. Zákazníci chtějí špičkově zásobenou kamennou síť nebo čistokrevnou e-commerce

09.05.2023 | Logistický HYDEPARK

Mohutný vzestup online nákupů během pandemie i jejich následný propad jsou jevy, které udávají trendy nejen v e-commerce, ale také ve světě retailu. Zatímco před covidem a během něj raketovým tempem přibývaly nové a nové výdejny e-shopů, momentálně přichází útlum a koncept výdejen je na ústupu.

Požadavky zákazníků na e-commerce i na „kamenný retail“ se totiž mění. Nároky spotřebitelů rostou a ukazuje se, že pro polovičatá řešení již není prostor. Zatímco u e-commerce zákazníci vyžadují výhodné ceny a bleskové doručení, kamenní obchodníci jsou pod tlakem nastavit své provozy tak, aby dokázali vždy nabídnout dostatečný výběr zboží i skladovou dostupnost. Do hry tak opět vstupují technologie. 

K uzavření poboček, které fungovaly čistě jako výdejny pro e-shop, v poslední době přistoupila celá řada retailových hráčů, a to včetně amerického giganta Walmart, který své výdejny uzavřel po takřka dekádě od otevření. Desítky svých kamenných poboček uzavřel také Amazon a přístup ke kamenné síti přehodnocuje i řada módních řetězců jako C&A, H&M, Orsay či Zara. Ukazuje se totiž, že pobočky, které slouží primárně jako výdejny, nejsou dostatečně profitabilní. Pro vyzvednutí zboží navíc zákazníci preferují sítě partnerských pick-up pointů a samoobslužných boxů, které mají často v blízkosti svého bydliště či zaměstnání a nemusí tak cestovat na druhou stranu města. V těchto lokacích lze navíc zboží mnohdy i snadno vracet, motivace zákazníků navštěvovat dedikované výdejny daného prodejce tak rapidně klesá. 

Retail se musí změnit a technologicky vyzbrojit 

Retail není mrtvý, jak by se mohlo vzhledem k soumraku kamenných poboček zdát. Stojí před ním však řada výzev, na které musí odpovědět, ať už jde o tlak na udržitelnost, společenskou zodpovědnost nebo na rychlé adresování měnících se potřeb zákazníků. Zásadním požadavkem zákazníků v oblasti retailu je aktuálně především adekvátní výběr zboží na prodejně a jeho dostatečné množství. Nakupující již nejsou ochotni tolerovat nutnost si chybějící kusy doobjednávat a cestu na prodejnu absolvovat znovu. To na prodejce klade vysoké nároky především v oblasti zásobování, distribuce zboží a správného nastavení skladových zásob.  

Roland Dzogan

„Cestou k efektivnímu a udržitelnému řízení skladových zásob jsou chytré technologie, které již dnes dokáží průběžně balancovat zásoby na jednotlivých pobočkách. Na základě dat, kterými každý obchodník již disponuje, lze průběžně vyhodnocovat, kde se jaké zboží hromadí a kde naopak chybí, takže jej lze efektivně přelévat tam, kde je zrovna potřeba. Díky tzv. store-to-store transferům se obchody zároveň vyhnou zbytečným výprodejům či dokonce likvidaci zboží v místech, kde je zkrátka potřeba uvolnit regály.”

Roland Džogan, spoluzakladatel a CEO společnosti Ydistri

Společnost Ydistri vyvíjí a implementuje systém pro chytrou redistribuci zásob. 

Cílená redistribuce zboží mezi jednotlivými prodejnami je vhodnou cestou, jak udržovat na pobočkách vybalancované množství zásob a zároveň netvořit na skladě neprodejné „ležáky“. Obchodníci tak mají možnost průběžně zlepšovat své cashflow a optimalizovat zásoby, a to při minimálních logistických nákladech. Dnešní technologie totiž dokáží navrhnout vysoce profitabilní redistribuční schémata na míru jednotlivým obchodníkům i segmentu, ve kterém působí.   

„I ty největší globální řetězce si dnes již uvědomují, že umět pracovat s vlastními zásobami je pro jejich prosperitu naprosto zásadní. Průběžná optimalizace a redistribuce skladových zásob je totiž důležitá nejen pro celkovou udržitelnost, ale také pro zachování zákaznické spokojenosti. Aby mohl kamenný retail konkurovat velkým e-shopům, musí mít své zásobování zvládnuté skutečně na 100 %. Dnešní zákazník totiž chyby neodpouští a pokud si z obchodu neodnese, pro co si přišel, pravděpodobně se již nevrátí.“

Roland Džogan, spoluzakladatel a CEO společnosti Ydistri

Zdroj: Ydistri

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.