Zaměstnanci společnosti Maersk inovovali systém dodávek čerstvé vody z lodí Maersk do přístavů

11.04.2024 | Logistický HYDEPARK

Průkopnický projekt optimalizuje stávající systém výroby sladké vody na palubách kontejnerových lodí, aby ji mohl dále skladovat a dodávat v cisternových kontejnerech do přístavů a regionů, které se potýkají s nedostatkem sladké vody.

Nedostatek sladké vody je stále větším problémem, kterému čelí regiony po celém světě. Čtyři miliardy lidí, tedy téměř dvě třetiny světové populace, pociťují alespoň jeden měsíc v roce vážný nedostatek vody a již v roce 2025 by polovina světové populace mohla žít v oblastech, které se potýkají s nedostatkem vody. Na základě těchto poznatků se tým tří zaměstnanců společnosti A.P. Moller – Maersk (Maersk), kteří jsou bývalými námořníky, rozhodl pro inovativní projekt, který by mohl skladovat a dodávat čerstvou vodu z lodí do přístavů.

Nákladní lodě, které se podílejí na celosvětovém obchodu, jsou vybaveny systémy na výrobu sladké vody, které vyrábějí čistou pitnou vodu destilací mořské vody pomocí tepelné energie získané z motorů. Tradičně se tento systém používal k výrobě vody určené ke spotřebě pouze na palubě lodí. Přebytečná vyrobená voda však byla opomíjena. Díky tomuto inovativnímu projektu byl optimalizací procesu a skladováním přebytečné vody v cisternových kontejnerech před jejím dodáním do přístavů tento nevyužitý zdroj zužitkován.

Každé plavidlo může naplnit dva cisternové kontejnery při průměrné námořní plavbě mezi dvěma přístavy. Díky optimalizaci procesu a uložení cisternových kontejnerů na správném místě na palubě lze naplnit dva cisternové kontejnery o celkové kapacitě 50 000 litrů sladkou vodou. Mezi první pilotní operace patřily dodávky dvou cisternových kontejnerů, z nichž každý byl naplněn 25 000 litry sladké vody, do přístavu Kolombo a Salalah.

Klíčovým aspektem úspěchu projektu je důsledné dodržování norem kvality a ochrany životního prostředí. Kvalita vody, kterou testoval Cejlonský institut vědeckého a průmyslového výzkumu, oficiální laboratoř srílanské vlády, splnila všechny normy Světové zdravotnické organizace (WHO), což podtrhuje závazek projektu k bezpečnosti a udržitelnosti. Kromě toho studie posouzení životního cyklu (LCA), kterou provedla Dánská technická univerzita, poskytla cenné poznatky o dopadu projektu na životní prostředí a příznivě jej srovnala s tradičními metodami dodávky vody cisternami.

„Možnost vyrábět, skladovat a dodávat sladkou vodu z našich lodí představuje jedinečnou příležitost, jak řešit nedostatek vody. Úspěšné dokončení pilotních dodávek je důkazem inovativních schopností a vytrvalosti našeho týmu. Dalším krokem by pro nás bylo prozkoumat možnosti rozšíření našeho úsilí do více přístavů a spolupracovat s dotčenými subjekty, které jsou příjemci pomoci, po celém světě. Společně bychom mohli významně ovlivnit zlepšení přístupu k čisté pitné vodě i pro komunity, které ji potřebují.“

Leonardo Sonzio, Head of Fleet Management and Technology Maersk

Čerstvou vodu získanou a dodanou v rámci tohoto inovativního projektu lze využít různými způsoby:

  • Spotřeba v přístavních zařízeních pro základní hygienické účely, čištění a údržbu kanceláří, skladů a toalet.
  • Opravy lodí v loděnicích pro úkony, jako je čištění plavidel, nářadí a pracovních prostor.
  • Mytí kontejnerů před uskladněním nebo opětovným použitím.
  • Hašení požárů v přístavních zařízeních pro případ nouze.
  • Výroba energie v elektrárnách umístěných v přístavech pro chladicí systémy nebo jiné procesy.
  • Kromě toho lze tuto sladkou vodu distribuovat také pro humanitární činnosti, a to její přepravou do vnitrozemí, aby ji mohly využívat společnosti, které se potýkají s nedostatkem vody.

Zdroj: Maersk

Emirates začala provozovat lety s udržitelným leteckým palivem (SAF) na londýnském letišti Heathrow

Společnost Emirates převzala na londýnském letišti Heathrow dodávky udržitelného leteckého paliva (SAF) od společnosti Shell Aviation. Ta do konce léta 2024 do sítě čerpací infrastruktury letiště dodá přes 3 000 tun čistého SAF smíchaného s běžným leteckým palivem, kupní smlouva se společností Shell Aviation je tak pro leteckou společnost největší v historii.

Trends in Automotive Logistics 2024: Připojte se do rychlého pruhu digitalizace

Už 18. června se do Plzně vrátí další ročník konference Trends in Automotive Logistics (TAL 2024), tentokrát s titulem Driving the Digital Fast Lane. Opět nabídne aktuální témata pohledem českých i zahraničních řečníků, inspirativní přednášky a případové studie z praxe, stejně jako prostor pro networking a diskuzi.

Index Balík: Trendy v českém e-commerce? Online nakupují všichni, výdejní boxy zažívají boom. Třetina i zboží prodává

Češi na internetu utrácí nejvíce v Evropě a pro doručení svých objednávek stále častěji využívají výdejní boxy. Jako možnost doručení online pořízeného zboží je volí téměř 60 % nakupujících, oceňují na nich především dostupnost a flexibilitu. Fenoménem se stal online prodej použitého oblečení nebo elektroniky, třetina Čechů takové balíky pravidelně posílá. Vyplývá to z prvního ročníku průzkumu Index Balík přepravní společnosti PPL CZ.