Nedostatek sladké vody je stále větším problémem, kterému čelí regiony po celém světě. Čtyři miliardy lidí, tedy téměř dvě třetiny světové populace, pociťují alespoň jeden měsíc v roce vážný nedostatek vody a již v roce 2025 by polovina světové populace mohla žít v oblastech, které se potýkají s nedostatkem vody. Na základě těchto poznatků se tým tří zaměstnanců společnosti A.P. Moller – Maersk (Maersk), kteří jsou bývalými námořníky, rozhodl pro inovativní projekt, který by mohl skladovat a dodávat čerstvou vodu z lodí do přístavů.
Nákladní lodě, které se podílejí na celosvětovém obchodu, jsou vybaveny systémy na výrobu sladké vody, které vyrábějí čistou pitnou vodu destilací mořské vody pomocí tepelné energie získané z motorů. Tradičně se tento systém používal k výrobě vody určené ke spotřebě pouze na palubě lodí. Přebytečná vyrobená voda však byla opomíjena. Díky tomuto inovativnímu projektu byl optimalizací procesu a skladováním přebytečné vody v cisternových kontejnerech před jejím dodáním do přístavů tento nevyužitý zdroj zužitkován.
Každé plavidlo může naplnit dva cisternové kontejnery při průměrné námořní plavbě mezi dvěma přístavy. Díky optimalizaci procesu a uložení cisternových kontejnerů na správném místě na palubě lze naplnit dva cisternové kontejnery o celkové kapacitě 50 000 litrů sladkou vodou. Mezi první pilotní operace patřily dodávky dvou cisternových kontejnerů, z nichž každý byl naplněn 25 000 litry sladké vody, do přístavu Kolombo a Salalah.
Klíčovým aspektem úspěchu projektu je důsledné dodržování norem kvality a ochrany životního prostředí. Kvalita vody, kterou testoval Cejlonský institut vědeckého a průmyslového výzkumu, oficiální laboratoř srílanské vlády, splnila všechny normy Světové zdravotnické organizace (WHO), což podtrhuje závazek projektu k bezpečnosti a udržitelnosti. Kromě toho studie posouzení životního cyklu (LCA), kterou provedla Dánská technická univerzita, poskytla cenné poznatky o dopadu projektu na životní prostředí a příznivě jej srovnala s tradičními metodami dodávky vody cisternami.
„Možnost vyrábět, skladovat a dodávat sladkou vodu z našich lodí představuje jedinečnou příležitost, jak řešit nedostatek vody. Úspěšné dokončení pilotních dodávek je důkazem inovativních schopností a vytrvalosti našeho týmu. Dalším krokem by pro nás bylo prozkoumat možnosti rozšíření našeho úsilí do více přístavů a spolupracovat s dotčenými subjekty, které jsou příjemci pomoci, po celém světě. Společně bychom mohli významně ovlivnit zlepšení přístupu k čisté pitné vodě i pro komunity, které ji potřebují.“
Leonardo Sonzio, Head of Fleet Management and Technology Maersk
Čerstvou vodu získanou a dodanou v rámci tohoto inovativního projektu lze využít různými způsoby:
- Spotřeba v přístavních zařízeních pro základní hygienické účely, čištění a údržbu kanceláří, skladů a toalet.
- Opravy lodí v loděnicích pro úkony, jako je čištění plavidel, nářadí a pracovních prostor.
- Mytí kontejnerů před uskladněním nebo opětovným použitím.
- Hašení požárů v přístavních zařízeních pro případ nouze.
- Výroba energie v elektrárnách umístěných v přístavech pro chladicí systémy nebo jiné procesy.
- Kromě toho lze tuto sladkou vodu distribuovat také pro humanitární činnosti, a to její přepravou do vnitrozemí, aby ji mohly využívat společnosti, které se potýkají s nedostatkem vody.
Zdroj: Maersk