Zemětřesení v Turecku a Sýrii: Emirates spouští humanitární letecký most pro přepravu nouzové pomoci obětem neštěstí

10.02.2023 | Logistický HYDEPARK

V souvislosti s ničivými zemětřeseními v Turecku a Sýrii zřizuje společnost Emirates spolu s Mezinárodním humanitárním městem (IHC) letecký most, který bude sloužit k přepravě urgentních humanitárních dodávek, zdravotnického materiálu a vybavení na podporu pomoci na místě a pátracích a záchranných akcí v obou zemích.

První zásilky by měly být vypraveny dnes letadly EK 121 a EK 117 a budou se skládat z termo přikrývek a rodinných stanů od UNHCR, následovat bude humanitární náklad Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světového potravinového programu (WFP) se zdravotnickými soupravami a přístřešky koordinovaný IHC v Dubaji.

V následujících dnech budou na palubě Emirates přepraveny další zásilky přikrývek, stanů, přístřeškových souprav, zábleskových světel, ramp pro distribuci vody a traumatologických a pohotovostních zdravotnických souprav.

Emirates spouští humanitární letecký most pro přepravu nouzové pomoci obětem zemětřesení v Turecku a Sýrii. Zdroj: Emirates

Emirates SkyCargo plánuje v průběhu následujících dvou týdnů vyčlenit nákladní prostor pro přibližně 100 tun zboží humanitární pomoci v rámci svých každodenních letů do Istanbulu. Kritické nouzové zásoby přepravované společností Emirates budou následně doručeny místními organizacemi do postižených oblastí v jižním Turecku a severní Sýrii, čímž podpoří pracovníky zasahující na místě a poskytnou tolik potřebnou pomoc statisícům lidí postižených zemětřesením.

„Jsme na straně tureckého a syrského lidu a spolupracujeme s odborníky z organizací, jako je Mezinárodní humanitární město, abychom se mohli efektivně podílet na pomoci lidem postiženým zemětřesením a podpořili všeobecné úsilí vynaložené přímo na místě. Společnost Emirates má rozsáhlé zkušenosti s podporou humanitární pomoci a prostřednictvím svých tří letů denně do Istanbulu nabídne pravidelnou a stálou kapacitu širokotrupých letadel pro humanitární pomoc a zdravotnické potřeby. Společnost Emirates rovněž podporuje probíhající humanitární úsilí Spojených arabských emirátů na podporu Turecka a Sýrie. Jedinečná pozice Dubaje jako největšího mezinárodního logistického centra pomoci na světě nám umožňuje se co nejefektivněji a nejrychleji dostat do oblastí postižených katastrofou.“

Šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Emirates

Nákladní divize společnosti Emirates dlouhodobě spolupracuje s IHC, což letecké společnosti umožňuje pohotově a rychle jednat v případě humanitární mise, včetně převozu potřebných zásob a komunit do všech koutů světa, které byly zasaženy přírodní katastrofou, globální epidemií a dalšími krizovými situacemi.

„Centrum IHC je odhodláno poskytnout lidem zasaženým zemětřesením potřebnou humanitární podporu a zdroje. V rámci našich aktivit podnikáme aktuálně nejpotřebnější kroky, včetně zajištění letecké přepravy životně důležitých zdravotnických potřeb, přístřeší a dalšího humanitárního zboží od UNHCR, Světové zdravotnické organizace (WHO) a Světového potravinového programu (WFP) tak, abychom mohli poskytnout pomoc v postižených regionech.“

Jeho Excelence Mohammed Ibrahim Al Shaibani, předseda Nejvyššího výboru pro dohled nad IHC

V roce 2020 aerolinka zprostředkovala pomoc Libanonu po výbuchu v bejrútském přístavu. V roce 2021 Emirates zřídila humanitární letecký most mezi Dubají a Indií na přepravu humanitárních a zdravotnících potřeb na pomoc v boji proti šíření epidemie COVID-19. V loňském roce společnost nabídla nákladní kapacitu organizacím spolupracujícím s IHC na přepravu nezbytného vybavení a zásob do pěti pákistánských měst zasaženými povodněmi.

V průběhu let aerolinka Emirates rovněž podpořila humanitární lety ve spolupráci s nadací Airbus. Od roku 2013 přepravila za pomoci trajektových letů A380 více než 120 tun potravin a dalšího životně důležitého humanitárního vybavení.

Zdroj: Emirates

S investicemi ve výši 1,85 miliardy eur se rok 2024 stal druhým nejaktivnějím rokem realit za posledních pět let

Celkový objem investic na českém realitním trhu v roce 2024 dosáhl 1,85 miliardy eur v 58 transakcích. Jedná se tak o druhý nejaktivnější rok za posledních pět let a je výrazně nad pětiletým průměrem. Konec roku byl pak obzvláště silný, protože jen v posledním čtvrtletí roku 2024 se uzavřelo 19 transakcí v celkové výši 755 milionů eur, což je nejvyšší čtvrtletní výsledek od začátku roku 2022, kdy byl trh na svém vrcholu.

Nařízení EU o deforestaci se odkládá

Evropská rada odložila novou regulaci o výrobcích bez odlesňování (EUDR). Direktiva měla nabýt účinnosti letos na nový rok, ta však byla posunuta na 30. 12. 2025. EU chce takto všem zainteresovaným stranám poskytnout více času na implementaci poměrně komplexního legislativního aktu.

Na trhu komerčních nemovitostí bude i nadále převládat český kapitál

I když byl objem komerčních nemovitostí dodaný na trh v roce 2024 podprůměrný, český trh nezamrzl a udržel si aktivitu, a to zejména díky českému kapitálu. Tento trend bude dle odborníků ze společnosti Colliers vládnout i v roce 2025. Pozornost investorů se přitom přesune zejména k sektoru rezidenčních a maloobchodních nemovitostí. Klíčový vliv na trh bude mít rostoucí zaměření na udržitelnost a ESG, nemalé problémy pak lze čekat v souvislosti s nefunkční digitalizací stavebního řízení.