Neplaťte zbytečně více za dálniční známky, varuje Ministerstvo dopravy

29.02.2024 | Článek dne

V pátek 1. března vstupují v platnost nové ceny elektronických dálničních známek. Ta roční bude od března nově stát 2300 místo současných patnácti set. Naopak měsíční a desetidenní nepatrně zlevní. Pořídit si nejpozději dnes roční kupon se tak vyplatí i řidičům, kterým platí stávající roční známka až do srpna.

V poslední době Ministerstvo dopravy zaznamenalo zvýšený zájem o nákup elektronických dálničních známek pro letošní rok. Spolu s tím však přibylo i stížností na prodejce nabízející tyto známky za přemrštěné ceny prostřednictvím neoficiálních internetových stránek.

Ministr dopravy Martin Kupka apeluje na veřejnost, aby k nákupu dálničních známek využívali výhradně oficiální webové stránky www.edalnice.cz, kde se známky prodávají bez jakýchkoli dodatečných poplatků. Známky je dále možné zakoupit také na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.

Česká obchodní inspekce, na podnět Ministerstva dopravy, intenzivně kontroluje prodeje elektronických dálničních známek mimo oficiální distribuční sítě. Cílem je zajistit, aby byly informace o cenách a souvisejících službách správné a úplné.

Zákazníci, kteří se rozhodnou zakoupit dálniční známky mimo oficiální prodejní místa, by měli být vždy řádně informováni o ceně samotné známky, výši služebného a celkových podmínkách prodeje. Ústřední ředitel České obchodní inspekce Jan Štěpánek zdůrazňuje, že rozhodnutí o koupi a výběru prodejce je na každém jednotlivci, avšak kupující by měl být vždy plně informován o všech souvisejících nákladech.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Aktuální ceny dálničních známek jsou pevně stanoveny vládním nařízením. Roční známka nyní stojí 1 500 Kč, třicetidenní 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Od 1. března dojde k změně tarifů, kdy roční známka bude stát 2 300 Kč, třicetidenní 430 Kč, desetidenní 270 Kč a nově zavedená jednodenní známka 200 Kč. Známky lze zakoupit s třicetidenním předstihem přes oficiální web. Tím, že se cena dálniční známky ale zvedá až od začátku března, se vyplatí nákup nové vignetty správně načasovat. Za nižší cenu lze známku zakoupit ještě celý týden. Její platnost lze navíc nastavit s až měsíčním odkladem a za stávající cenu lze proto jezdit od 30.3.2024 do 29.3.2025. O této skutečnosti informoval server eurologport.eu v lednu.

Veřejnost by měla být na pozoru před neoficiálními webovými stránkami, které si účtují dodatečné poplatky za nákup dálničních známek. Ministerstvo dopravy zveřejnilo seznam podvodných webů s cílem varovat řidiče a předejít tak podvodům a finančním ztrátám.

Motoristé by si proto měli při výběru webové stránky pro koupi dálniční známky dávat pozor a a vyhnout se neautorizovaným prodejcům. Ušetříte si tak nejen čas, ale i peníze.

Zdroj: Reliant, Ministerstvo dopravy ČR

DB Schenker spouští novou službu osobní přepravy prostřednictvím palubních kurýrů

DB Schenker představil nový standardizovaný produkt pro rostoucí segment trhu. Zákazníci si nyní mohou objednat palubní kurýrní službu (on-board courier – OBC), jako standardizovaný produkt. Kurýr doprovází zásilku po celou její cestu. Řešení je určeno zákazníkům, kteří potřebují rychle přepravit malé nebo cenné zásilky. Společnost DB Schenker tak rozšiřuje své portfolio prémiových doručovacích služeb.

Experti probírali vyhlídky českého autoprůmyslu a konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky v EU a ve světě

Konkurenceschopnost Evropské unie a budoucnost automobilového průmyslu byly tématem další z veřejných besed, které se konaly v PressCentru ČTK jako součást společného projektu ČTK Connect a Evropského parlamentu s názvem „Volby pro budoucnost EU.“ Akce v sobě soustředila hned dvě témata z nedávné Konference o budoucnosti Evropy, která ČTK Connect v těchto diskusích sleduje: byly to okruhy Silnější ekonomika a Životní prostředí.

GXO obnovuje smlouvu se společností Mars

GXO Logistics, Inc. oznámil, že obnovil smlouvu s významným francouzským výrobcem baleného spotřebního zboží Mars, partnerství, které započalo před 15 lety. Společnost GXO řídí skladování, distribuci, vracení zboží a služby s přidanou hodnotou pro řadu značek společnosti Mars v segmentech Snacking a Food & Nutrition.