Neplaťte zbytečně více za dálniční známky, varuje Ministerstvo dopravy

29.02.2024 | Článek dne

V pátek 1. března vstupují v platnost nové ceny elektronických dálničních známek. Ta roční bude od března nově stát 2300 místo současných patnácti set. Naopak měsíční a desetidenní nepatrně zlevní. Pořídit si nejpozději dnes roční kupon se tak vyplatí i řidičům, kterým platí stávající roční známka až do srpna.

V poslední době Ministerstvo dopravy zaznamenalo zvýšený zájem o nákup elektronických dálničních známek pro letošní rok. Spolu s tím však přibylo i stížností na prodejce nabízející tyto známky za přemrštěné ceny prostřednictvím neoficiálních internetových stránek.

Ministr dopravy Martin Kupka apeluje na veřejnost, aby k nákupu dálničních známek využívali výhradně oficiální webové stránky www.edalnice.cz, kde se známky prodávají bez jakýchkoli dodatečných poplatků. Známky je dále možné zakoupit také na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích EuroOil.

Česká obchodní inspekce, na podnět Ministerstva dopravy, intenzivně kontroluje prodeje elektronických dálničních známek mimo oficiální distribuční sítě. Cílem je zajistit, aby byly informace o cenách a souvisejících službách správné a úplné.

Zákazníci, kteří se rozhodnou zakoupit dálniční známky mimo oficiální prodejní místa, by měli být vždy řádně informováni o ceně samotné známky, výši služebného a celkových podmínkách prodeje. Ústřední ředitel České obchodní inspekce Jan Štěpánek zdůrazňuje, že rozhodnutí o koupi a výběru prodejce je na každém jednotlivci, avšak kupující by měl být vždy plně informován o všech souvisejících nákladech.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Aktuální ceny dálničních známek jsou pevně stanoveny vládním nařízením. Roční známka nyní stojí 1 500 Kč, třicetidenní 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Od 1. března dojde k změně tarifů, kdy roční známka bude stát 2 300 Kč, třicetidenní 430 Kč, desetidenní 270 Kč a nově zavedená jednodenní známka 200 Kč. Známky lze zakoupit s třicetidenním předstihem přes oficiální web. Tím, že se cena dálniční známky ale zvedá až od začátku března, se vyplatí nákup nové vignetty správně načasovat. Za nižší cenu lze známku zakoupit ještě celý týden. Její platnost lze navíc nastavit s až měsíčním odkladem a za stávající cenu lze proto jezdit od 30.3.2024 do 29.3.2025. O této skutečnosti informoval server eurologport.eu v lednu.

Veřejnost by měla být na pozoru před neoficiálními webovými stránkami, které si účtují dodatečné poplatky za nákup dálničních známek. Ministerstvo dopravy zveřejnilo seznam podvodných webů s cílem varovat řidiče a předejít tak podvodům a finančním ztrátám.

Motoristé by si proto měli při výběru webové stránky pro koupi dálniční známky dávat pozor a a vyhnout se neautorizovaným prodejcům. Ušetříte si tak nejen čas, ale i peníze.

Zdroj: Reliant, Ministerstvo dopravy ČR

Porsche Česká republika spouští novou kampaň, připomíná důležitost recyklace

Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při likvidaci výrobků s ukončenou životností. Některé automobilové komponenty lze po renovaci znovu použít, v ostatních případech přichází na řadu většinou recyklace, která získá cenné suroviny pro výrobu nových produktů, nebo energetické využití jinak nezpracovatelných materiálů.

Stanice Jihlava město v roce 2026: nová budova i moderní nástupiště

Přestavba městského nádraží v Jihlavě může začít, Správa železnic vybrala zhotovitele prací. Stavbu provede společnost Skanska, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 1 266 866 061 korun. Stanice, která se nachází blízko centra krajského města, zcela změní podobu. Vzniknou nová nástupiště, na která bude přístup podchodem. Dosluhující nádražní budovu nahradí nový objekt, který bude zároveň sloužit jako zázemí nově vybudovaného dopravního terminálu. Zahájení prací se plánuje už v srpnu, dokončení pak v polovině roku 2026.

Příručka pro řidiče: Sedm praktických tipů, jak se chovat bezpečně v blízkosti kamionů

Práce řidiče kamionu patří mezi náročná povolání. Znamená dlouhé hodiny za volantem, neustálou soustředěnost a tíhu odpovědnosti za několikatunový náklad či bezpečnost projíždějících vozidel. I přesto, že interakce s kamiony je na českých silnicích dnes již zcela běžná, ne každý řidič ví, jak jízdu poblíž silničních kolosů přizpůsobit, aby řidičům nákladních vozidel jejich práci nekomplikoval a také neohrozil sebe ani ostatní.