Osm výzev, kterým čelí současná logistická doprava

14.11.2023 | Článek dne

Logistika, stejně jako většina ostatních významných oborů lidské činnosti, čelí řadě problémů a výzev, se kterými si experti v této oblasti musí poradit, aby uspokojili potřeby svých zákazníků. Platí to i o společnosti DSV, která na základě svých zkušeností ze všech světových kontinentů definovala osm největších výzev, kterým čelí moderní logistická doprava.

Navyšování cen mýtného v jednotlivých zemích

Asi nikoho nepřekvapí, že velkou roli v logistice hrají náklady, které se skládají hned z několika složek. Pokud budeme brát v potaz pozemní dopravu, je jednou z nich i mýtné, které je v každé zemi odlišné, a navíc v posledních letech poměrně zásadně stoupá.  Pro představu – například v České republice se mýto pro vozidla nad 12 tun pohybuje na zpoplatněných úsecích v rozmezí kolem dvou až šesti korun za ujetý kilometr na zpoplatněném úseku. V západní Evropě se pak mýtné pohybuje až ve dvounásobných hodnotách. Ceny mají navíc tendenci růst. Na začátku letošního roku zdražení mýtného o několik procent oznámilo například Německo, ale i Rakousko, které navíc od roku 2024 plánuje zavedení poplatku za emise CO2.

Růst nákladů přepravců

Vedle mýtného se v souvislosti s přepravou prodražují i jiné náklady, které jsou potřeba uhradit, aby bylo zboží přepraveno z bodu A do bodu B. Patří sem například palivo, ale stejně tak i mzdy zaměstnanců logistických společností, které vedou ke snižování marží přepravců. Není dokonce výjimkou, že transportní firmy musí některé zásilky dotovat. Situaci navíc v blízké době zkomplikuje i plánovaná skartace 600 tisíc přepravních kontejnerů.

Snížení objemu přepravovaného zboží

S těžkostmi se nepotýkají pouze logistické firmy, ale i na ně navázané dodavatelské řetězce. Faktory, jako byla koronavirová epidemie v letech 2020 a 2021, ale například i válka na Ukrajině, vedly v posledních letech ke krachu některých dodavatelských řetězců a k poklesu objemu přepravovaného zboží. Jen v roce 2022 byl v tomto ohledu zaznamenán osmiprocentní pokles a sestupný trend se očekává i letos a v dalších letech. 

Propad se naplno projevil během loňských Vánoc, kdy z Asie (především Číny) do Evropy proudilo podstatně méně zboží. Pro logistické společnosti jde o velkou výzvu, jelikož menší objem přepravovaného zboží pro ně přirozeně znamená ztrátu obchodních příležitostí.

Plné sklady

Problém plných skladů vznikl během koronavirové epidemie, kdy zákazníci naplnili sklady a dosud se neprodaly veškeré zásoby. Tato skutečnost omezuje nové objednávky, jelikož nové zboží není často kam umístit.

V tomto období každoročně zažívá logistika dopravní vrchol, spojený s předvánočním zásobováním. V letošním roce je tomu však jinak. „V letošním roce se nepotvrdilo, že námořní trh je hodně periodický. Tato odchylka je dána dvěma faktory. První je přezásobením obchodníků i větší nákupní apetit nás všech během pandemie a druhým důvodem je ekonomický útlum, kdy v současné době se nedaří sklady vyprázdnit, lidé šetří a z toho vyplývá nižší počet objednávek. Nemalou měrou ke všemu přispívá inflace a pokles reálných mezd,“ uvádí Martin Jukl, Director, Sea Department, DSV Air & Sea, CZ.

Administrativní zátěž

Tento bod úzce souvisí s problémem plných skladů. V řadě zemí není kvůli komplikované administrativě snadné budovat nová skladová uložiště, což v konečném důsledku, jak již bylo zmíněno, komplikuje ukládání zásilek.

Současná (geopolitická) situace ve světě

Logistickým společnostem v posledních letech ztěžuje práci i současná geopolitická situace. Po koronavirové krizi, která expertům na dopravu přinesla řadu překážek, se objevily nové problémy. V kontextu evropského kontinentu jde zejména o konflikt na Ukrajině. Pokud nebudeme brát v potaz uvalené sankce na Rusko, které mají (ne)přímý přesah i do globální ekonomiky, má válka vliv i na tradiční cesty a řetězce, včetně toho, že není momentálně možné využívat některé vzdušné prostory. 

Válka na Ukrajině má navíc přesah i do sféry lidských zdrojů, když se řada ukrajinských řidičů logistických společností musela vrátit do své rodné země.

Udržitelnost

Ekologie a zodpovědný přístup k životnímu prostředí se stává nedílnou součástí strategie prakticky všech společností, včetně těch logistických. Platí to i o společnosti DSV, která usiluje o to, aby v oblasti zajištění zodpovědných a udržitelných obchodních postupů patřila k lídrům ve svém oboru. Vzhledem k tomu, že si DSV uvědomuje svoji důležitou roli, zvýšila své ambice v oblasti udržitelnosti a zavázala se, že do roku 2050 dosáhne bezemisního provozu.

„Zelená logistika je jednoznačně směr, kterým se logistika ubírá. Řada společností se v tomto směru profiluje z důvodu snižování emisí, CO2 neutrality, protože to zákazníci vyžadují a často to bývá jednou z podmínek spolupráce,“ dodává Martin Jukl.

Počasí

Nemalý vliv na transport zboží po celém světě má i počasí, které v posledních letech – i v kontextu probíhající klimatické změny – přináší stále více výzev, především těch, které souvisí s plánováním.  Povodně, požáry, horko, ale třeba i sucho – to vše zásadním způsobem narušuje logistické operace. Zmínit můžeme například vysychající Panamský průplav, jehož kapacita musela být nedávno snížena, což vedlo ke kolonám lodí a neočekávaným zpožděním v dodávkách. 

Zdroj: DSV

Investiční a nemovitostní skupina ARETE vstupuje na polský trh

Investiční a nemovitostní skupina ARETE oznámila akvizici významného logistického parku v západním Polsku. ARETE tímto rozšiřuje své působení mimo Českou a Slovenskou republiku a vstupuje na polský trh. Park posílí portfolio fondu ARETE INDUSTRIAL, jehož celková pronajímatelná plocha vzroste o 25 % a hodnota aktiv ve správě přesáhne 7,5 mld. Kč.

Prazdroj investuje přes miliardu korun do vratných lahví. V Česku bude zálohovaná celá jeho tuzemská produkce ve skle

Plzeňský Prazdroj investuje více než miliardu korun do rozšíření sortimentu ve vratných lahvích. Jako poslední ze svých tuzemských značek do nich nyní překlápí třetinky Frisco a piva značky Elektrárna. Veškeré skleněné lahve, do kterých pivovar plní své produkty pro český trh, tak budou od příštího roku vratné. Finálním krokem, který Prazdroji umožní distribuovat celé portfolio v opakovaně použitelných skleněných obalech, je zprovoznění nové automatické stáčecí linky v plzeňském pivovaru. Díky tomu ročně nevyprodukuje přes 30 milionů jednorázových skleněných lahví.