Před 25 lety přišlo DSV do Česka. Začínalo s 50 zaměstnanci, dnes jich je třináctkrát tolik a roční tržby dosahují sedmi miliard korun

02.02.2023 | Článek dne

Třetí největší světový přepravce, společnost DSV, slaví jubileum působení na českém trhu. Již 25 let u nás zabezpečuje hladký průběh silničních, námořních i leteckých přeprav a skladování zboží.

Během této doby se změnily mnohé aspekty přepravy zboží k nepoznání. Technologické novinky, které usnadnily průběh obchodů v devadesátých letech minulého století, byly převážně fax a mobily s SMS zprávami a čas dodávky komplikovalo celní odbavení zásilek. Technologie ale pomáhají DSV dodnes. Ať už jde o avízo zákazníkům o příjezdu zásilky na základě aktuální dopravní situace (ETA) či nebývale rychlé řešení spotových poptávek či technologické „vychytávky“ ve skladech. I za to všechno sklízí společnost pozitivní hodnocení zákazníků.

Společnost DSV započala své působení na českém trhu před 25 lety, konkrétně 30. listopadu 1998. Jako první zde účinkovala divize DSV Road, která zabezpečuje silniční přepravu a je dodnes součástí globálního týmu DSV. Díky úspěšnému působení společnosti se mohla místní základna rozrůstat a postupně přibyly divize Air&Sea, která zajišťuje námořní a leteckou přepravu, a divize Solutions pro kontraktní logistiku.

Od roku 1998 uteklo hodně času a celý segment přepravy a logistiky se vyvinul do dnešní podoby. V dnešní době jsme už zvyklí na online tracking zásilek a jejich doručení v co nejrychlejším termínu, neboť je pokládáme za standard. Před čtvrtstoletím pro objednání zásilky nestačilo vyplnit na mobilu několik řádků informací, abyste hned věděli, kdy bude zásilka expedována a kdy dorazí. Ideálně v přesně stanovenou hodinu.

Zdroj: DSV

Stejně jako dnes po přijetí objednávky následovala expedice zásilky. Co však pro dopravce probíhalo zásadně jinak, je cesta zboží za hranice České republiky. Do roku 2004, než jsme se stali součástí Evropské unie, se veškeré objednávky proudící přes hranice našeho státu musely celně odbavit. To přinášelo nechtěná zpoždění v dodání zásilek, která přepravci nemohli ovlivnit. Poskytnout přesný čas doručení v řádu hodin bylo zkrátka nepředstavitelné.

„Většina objednávek tehdy přicházela i odcházela faxem, internet byl teprve v plenkách. Mobily již existovaly, nejběžnější byla tlačítková Nokia s možností zasílání SMS. Nenabízela však žádné focení, používaní aplikací nebo odesílání emailu. Neexistovala ani eventualita pro rychlé doručení, využití messengerů. Prostě to bylo jinak, ani lepší a ani horší. Člověk se vždy dokáže přizpůsobit. A tak jsme rostli a společným úsilím jsme v Česku rozšířili své řady na skoro 650 zaměstnanců a dosáhli tržeb v hodnotě 6,9 miliardy korun. Na takováto čísla jsme při našem vzniku s padesáti lidmi ani nepomýšleli,“ vzpomíná na začátky DVS v České republice Petr Chocholatý, Managing Director společnosti DSV Road, který je s firmou spjatý po celou dobu působení v České republice.

Na své cestě k současné velikosti prošlo DSV několika fúzemi, které jej obohatily nejen novými kolegy, ale i novými zákazníky. „Akvizice logistických firem jsou důležitou součástí naší celofiremní strategie a určitě v tomto nastoleném trendu budeme pokračovat,“ dodává Petr Chocholatý.

„Akvizice logistických firem jsou důležitou součástí naší celofiremní strategie a určitě v tomto nastoleném trendu budeme pokračovat.“

Petr Chocholatý, Managing Director společnosti DSV Road

Nyní patří společnost DSV mezi čtyři největší logistické společnosti v Česku a tři největší na světě. V loňském roce byla divize Air&Sea oceněna společností Lufthansa za největší obraty mezi nákladními dopravci na pražském letišti a divize Road získala titul AAA Gold Excellence.

Rychlost a spolehlivost společnosti se odráží ve spokojenosti zákazníků. DSV se během čtvrtstoletí vyvinulo v dopravce, u kterého klienti oceňují komunikaci, vynikající škálu služeb a spolehlivost. Proaktivní a hladkou komunikaci oceňuje v průměru 86 % zákazníků divizí DSV Road i Air&Sea.

Zdroj: DSV

Toyota v Evropě zakládá nový podnik na vodík

Toyota Motor Europe (TME) zakládá lokální podnik Hydrogen Factory Europe. Nový podnik bude koordinovat obchodní využití vodíkových technologií a systémů se zahrnutím všech aktivit od vývoje a výroby přes prodej až po poprodejní činnosti.

3600 on-line žádostí týdně. První měsíc ePodání bez datové schránky přinesl skokový nárůst zájmu

Už měsíc funguje možnost odeslat žádost o výměnu řidičského průkazu elektronicky bez nutnosti mít zřízenou datovou schránku fyzické osoby. Stačí se pouze přihlásit do Portálu dopravy a v něm odeslat žádost o řidičský průkaz. Další zjednodušení žádosti přineslo i výrazné zvýšení zájmu žadatelů o on-line podání. Zatímco před zrušením povinnosti mít datovou schránku využívalo on-line podání přibližně 1600 lidí týdně, nyní překračujeme hodnotu až 3600 žadatelů za týden.