Slavnostní otevření opravené budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích

05.02.2024 | Článek dne

Od dnešního dne mohou cestující bez omezení začít využívat budovu vlakového nádraží v Českých Budějovicích, která od léta 2020 prošla nákladnou rekonstrukcí. Náklady na opravu budovy, jejíž historie sahá do roku 1868, se vyšplhaly na téměř 1 miliardu korun. Do dubna potrvají dokončovací práce, ale už ne v místech, kde se budou pohybovat cestující.

Budova nádraží v Českých Budějovicích začala sloužit veřejnosti v roce 1908. Od té doby prošla jen menšími opravami.

„Nádražní budova je pro svou architektonickou a památkovou hodnotu zapsána na seznamu nemovitých kulturních památek. Stavbaři jí vrátili podobu, jakou měla v době uvedení do provozu. Veškeré následné zásahy byly odstraněny,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Využití zrekonstruované budovy bude multifunkční. Kromě veřejně přístupných prostor s obchody a nabídkou služeb ji tvoří i kanceláře a místnosti pro dopravní zaměstnance. V centrální části se nachází nový výtah, který spojuje podchod s 1. nástupištěm, další výtahy jsou v severní i jižní věži. Objekt dostal také nový orientační a informační systém pro cestující. Zajímavým detailem potom je speciální vůně přidaná do vzduchotechniky, která zrekonstruované prostory jemně provoní.

„Součástí projektu bylo i vybudování pasáže mezi severní věží a hlavní odbavovací halou. Jde o pomyslné propojení s Lannovou třídou, která je hlavní spojnicí mezi nádražím a centrem Českých Budějovic. Jejím otevřením snížíme počet cestujících směřujících na chodník před budovou podél frekventované Nádražní ulice, zvýší se tak jejich bezpečnost,“ popsal generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

„Celá rekonstrukce byla náročným projektem, a to nejen proto, že probíhala za plného provozu nádraží. Museli jsme se vyrovnat se zvýšenou hladinou spodní vody a mnohem větší degradací původních konstrukcí a nosných prvků, než předpokládal projekt. Důležitou součást stavby představovaly i nové dopravní kanceláře a jejich vybavení odpovídající nejvyššímu evropskému standardu zajištění bezpečnosti provozu tratí,“ řekl Jaroslav Heran, generální ředitel společnosti Metrostav, která byla zhotovitelem stavby společně s firmami Edikt a Avers.

Památkově chráněnou budovou nádraží v Českých Budějovicích denně projdou i tisíce turistů mířících na Šumavu a Lipno. Díky modernizaci čtvrtého koridoru se zkracuje doba zhruba 150 km cesty z Prahy do Budějovic, expresy ji teď zvládnou za hodinu a 40 minut, v budoucnu se počítá, že by to mělo být 90 minut.

Zdroj: Reliant, MD

NOBO AUTOMOTIVE zahajuje výrobu sedadel pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě, zahajuje výstavbu druhé haly v GARBE PARKU České Budějovice. Novým nájemcem se stane NOBO AUTOMOTIVE, prvotřídní dodavatel interiérů, exteriérů, sedadel a autoelektroniky. V Českých Budějovicích bude NOBO AUTOMOTIVE vyrábět sady sedadel pro prémiové vozy značky BMW, včetně vybraných klíčových komponentů. Jedná se o největší pronájem průmyslových prostor uzavřený v prvním čtvrtletí 2024 o velikosti téměř 30 000 m2, který zprostředkovala společnost CBRE.