Státní fond dopravní infrastruktury rozdělil více než miliardu korun na městské a obecní dopravní projekty

19.02.2024 | Článek dne

Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) z resortu dopravy schválil poskytnutí příspěvků na projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti nebo plynulosti dopravy nebo opatření ke zpřístupňování dopravy osobám s omezenou schopností pohybu nebo orientace (bezpečnost) pro období 2023 –2024.

„Podařilo se podpořit 206 projektů za téměř miliardu a 55 milionů korun. Jedná se o druhý největší celkový objem schválených prostředků na oblast bezpečnosti v historii SFDI,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Na bezpečnější chodníky, přechody pro chodce a další opatření se mohou těšit např. ve Ždírci and Doubravou, Týnci nad Sázavou, Telči, Poličce, Paskově, Šakvicích, Ratíškovicích v Jihomoravském kraji, Spytihněvi na Zlínsku, Sobotíně na Šumpersku, Sebranicích či Rychnově na Moravě v Pardubickém kraji apod. Celý seznam naleznete na webu SFDI.

„Obcím a městům tak poskytneme významnou finanční pomoc ve výši 85 % uznatelných nákladů na výstavbu nebo rekonstrukce bezbariérových chodníků, přechodů pro chodce, míst pro přecházení, lávek a podchodů pro chodce, nasvětlení přechodů pro chodce nebo na realizaci dalších opatření ke zvýšení bezpečnosti pěších,“ přibližuje ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Bezpečnost bude zvyšovaná např. i prostřednictvím instalace světelného signalizačního zařízení řídící provoz samostatného přechodu pro chodce, umístění měřičů rychlosti vozidel s informativními ukazateli okamžité rychlosti vozidel, instalace světelného signalizačního zařízení pro řízení provozu na izolované dynamicky řízené křižovatce nebo na úprav vjezdu do obce.

I přes velký počet a finanční objem schválených příspěvků zájem žadatelů převyšuje rozpočet SFDI alokovaný pro tuto oblast. Z celkového počtu 353 podaných žádostí tak bohužel nebylo možné podpořit dalších 73 kladně hodnocených akcí.

Jedná o projekty jak v realizaci, tak i nově zahajované (těch bude většina).
Celkově SFDI od svého vzniku v roce 2000 podpořil tuto oblast částkou bezmála 9,5 mld. Kč.

88 % firem čelilo útokům na systémy, lidská chyba hraje klíčovou roli

Podle nejnovější zprávy IT Security Economics, vydané společností Kaspersky, se nejčastější typ bezpečnostního incidentu v roce 2024 týkal ochrany firemních sítí. Osmdesát osm procent firem se setkalo s pokusy kyberzločinců proniknout do jejich sítě, přičemž více než 60 % firem ohlásilo incidenty, při nichž útočníci spustili v jejich síti škodlivý kód nebo se pokusili komunikovat s napadenými systémy a převzít nad nimi kontrolu.

Diverzita na vedoucích pozicích: 81 % CEO jsou muži, podíl žen se zvyšuje jen zvolna

Stejně jako v předchozích letech byla i v loňském roce na vedoucích pozicích v České republice patrná převaha mužů, přesto podíl žen oproti roku 2023 mírně vzrostl. Vyplývá to z detailní analýzy náborové platformy Datacruit, která se vloni stala součástí skupiny Seyfor. Ze studie, která zahrnula celkem 350 tisíc pracovníků obecně na vedoucích pozicích v České republice, vyplývá, že 66 % z nich (v absolutních sledovaných číslech 230 tisíc zaměstnanců) zastávají muži, zatímco ženy tvoří pouze 34 % (120 tisíc). Oproti roku 2023 se podíl mužů na vedoucích pozicích snížil o 4 procentní body. Ženy na vedoucích pozicích jsou vidět především v sektorech HR, práva a marketingu, muži dominují v oblastech IT nebo strojírenství.