Doručování zboží napříč Českou republikou má svá specifika, liší se v rámci krajů i měst

07.05.2024 | Logistický HYDEPARK

Společnost Bevy.city, která zajišťuje rozvoz zásilek pro desítky firem v rámci České republiky, a zároveň pomáhá vykrývat logistické špičky pro největší hráče na trhu, shrnuje své poznatky z doručování napříč republikou. Největší zájem o doručení zboží na adresu je v centrech velkých měst, váhavě se k doručování staví v Karlových Varech, Ústí, ale například i Českých Budějovicích nebo Plzni.

Online nákupy a jejich následné doručení domů nebo do kanceláře je trendem již několik posledních let, navíc akcelerovaným během období pandemie koronaviru. Stále však existují oblasti, kde je nárůst tzv. last-mile delivery, tedy doručování zboží koncovým zákazníkům, velmi pomalý. Jedná se typicky o pohraniční oblasti sousedící s Německem, především Ústecký a Karlovarský kraj. Je to dáno jednak slabší kupní sílou v oblasti, ale i dostupností oblíbených německých obchodů a konzervativnější mentalitou. „Vedle očekávaných výsledků nás některá města, kde jsme v rámci rozšiřování do regionů začali působit, velmi překvapila. Příkladem jsou České Budějovice, kde by vzhledem k počtu obyvatel i jejich ekonomickému rozvrstvení kupní síla být měla, ale zájem o rozvozy není příliš velký. Podobně konzervativní, co se týče nárůstu doručování, je i Plzeň, přestože vysoké procento místních obyvatel dojíždí za prací do Prahy,“ vysvětluje Ladislav Janckulík, zakladatel logistického start-upu Bevy.city.

Mezi nejprogresivnější oblasti, co se týče obliby doručování, pak patří hlavní město Praha, dále Brno, ale i Ostrava, a z méně očividných měst také Liberec a okolí, kde je dvakrát více objednávek než ve výše zmíněné Plzni.

„Největší koncentrace lidí, kteří využívají doručování zboží a potravin, je v centrech měst. Velký potenciál ale vidíme i v přilehlých vesnicích, kam se z měst stěhují movitější klienti. Během posledního čtvrt roku jsme už dvakrát rozšířili rozvozové zóny, konkrétně kolem Prahy, Brna, Plzně a Zlína. Chceme tak produkty našich obchodních partnerů zpřístupnit většímu počtu potenciálních zákazníků,“ doplňuje Ladislav Janckulík, z logistického start-upu Bevy.city.

Zdroj: Bevy.city

Společnost Tchibo zavádí nové technologie v moderním distribučním centru v Chebu

Společnost Tchibo uvedla ve svém distribučním centru v Panattoni Park Cheb do provozu několik unikátních technologií. Díky tomu se budova stala jedním z nejmodernějších distribučních center v Evropě. Mimořádně rozlehlá hala o celkové ploše více než 110 000 metrů čtverečních nyní disponuje nejefektivnější výbavou pro obsluhu významných částí logistického systému společnosti Tchibo. Hala vznikala v rámci tří samostatných fází mezi roky 2016 a 2021 a stala se třetí největší logistickou budovou, která kdy byla na území České republiky postavena. Logistické centrum slouží jako hub pro celou e-commerce divizi Tchibo. Nový systém pro řízení skladu dodala společnost Körber. Společnost Tchibo celý projekt modernizace konzultovala se společností FORTNA. Provozovatelem skladu je DHL, vlastníkem budovy je Accolade Industrial Fund a výstavbu distribučního centra zajišťovala společnost Panattoni.

Co jste možná nevěděli o Baltic Hubu…

Baltic Hub Container Terminal, který spustil provoz v roce 2007, má současnou kapacitu téměř 3 miliony TEU ročně. V roce 2023 terminál odbavil přes 2 miliony TEU (2 050 813 TEU). S hlubokovodním přístavištěm o délce 1,3 km Baltic Hub odbaví více než 600 plavidel ročně, z nichž 100 byly jedny z největších kontejnerových lodí na světě. Baltic Hub zaměstnává více než 1400 lidí a má přímý a viditelný dopad na regionální i národní ekonomiky.