VCHD Cargo: ADR přepravy na 110 pravidelných linkových spojích

08.12.2022 | Logistický HYDEPARK

VCHD Cargo realizuje takové celovozové přepravy pro zboží tříd 2–6 a 8–9 dle klasifikace dohody ADR. Všichni řidiči společnosti musejí absolvovat zákonem dané školení pro přepravu a manipulaci s nebezpečným nákladem, a protože si je společnost vědoma všech rizik, která s sebou přeprava nebezpečného zboží přináší, organizuje i svoje inteí školení. „Naši řidiči absolvují povinná školení i naše vlastní kurzy bezpečné jízdy,“ uvádí Ing. Petr Kozel, CEO a předseda představenstva VCHD Cargo a.s., a dodává: „Zaměřujeme se v nich zejména na prevenci nehod.“ Společnost zaměstnává na 280 řidičů, všechny s průkazem pro ADR přepravy a povinností si své zkoušky v řádném termínu obnovovat.

„Řidič, ačkoliv se to může zdát přehnané, skutečně je významným článkem přepravního řetězce,“ vysvětluje Petr Kozel a doplňuje: „ Je právně zodpovědný za údaje uvedené v CMR listu, i když ho vystavuje odesílatel. Musí být tedy dopodrobna a aktuálně informován o všech náležitostech, které má správně vyplněný přepravní dokument mít, a ctít nastavenou trasu podle toho, zda se jedná o podlimitní či nadlimitní ADR přepravu (s ohledem na ochranu vodních zdrojů, průjezd tunely a podobně).“ VCHD Cargo také potvrzuje, že dokumenty a zvolené trasy bývají u přeprav nebezpečného zboží nejčastějším předmětem silničních kontrol, stejně jako povinná výbava vozidla určeného pro ADR přepravy, kterou je řidič povinen před každou jízdou zkontrolovat.

Společnost VCHD Cargo přepravuje v ADR režimu nejčastěji lepidla, barvy, laky, spreje a podobně. Kolem šedesáti procent jejích přeprav jezdí do destinací v Německu a ve Španělsku, frekventované je i spojení do zemí Beneluxu. Z toho tvoří ADR přepravy až 80 procent přepravních objemů. „Bezpečnost zásilek v režimu ADR stojí na správné nakládce a zabezpečení zboží v ložném prostoru, kompatibilitě zboží v jednom vozidle, odboé profesní přípravě řidiče a v neposlední řadě také na technické způsobilosti vozidla. Na to všechno u nás klademe velký důraz,“ uvádí Petr Kozel s tím, že všechna vozidla jsou kontrolována a servisována každé tři měsíce a servisní prohlídky, termíny pro obnovení ADR vybavení ve vozidlech, ale i platnost a termíny pro obnovu ADR školení u jednotlivých zaměstnanců hlídá sofistikovaný IT systém.

Na pobočkách společnosti působí bezpečnostní poradce pro přepravy nebezpečných věcí a školením o specifikách přeprav pro ADR zboží prochází i další zaměstnanci VCHD Cargo, zejména potom dispečink. Ten je ve VCHD Cargo k dispozici 24 hodin denně 6 dní v týdnu a slouží také jako poradenské středisko pro nestandardní situace. Vzdělávání v oblasti přeprav nebezpečného zboží tak jde ve VCHD Cargo napříč klíčovými pracovními pozicemi.

Společnost VCHD Cargo disponuje vlastním vozových parkem čítajícím 240 vozidel. Od roku 2019, kdy společnost založila v Německu VCHD Cargo GmbH, působí i na tamním největším logistickém trhu v Evropě. Svoji pozici zde posílila v loňském roce akvizicí německé přepravní společnosti Völker Logistik, která rovněž poskytuje přepravy v ADR režimu.

Zdroj: VCHD Cargo

Společnost Tchibo zavádí nové technologie v moderním distribučním centru v Chebu

Společnost Tchibo uvedla ve svém distribučním centru v Panattoni Park Cheb do provozu několik unikátních technologií. Díky tomu se budova stala jedním z nejmodernějších distribučních center v Evropě. Mimořádně rozlehlá hala o celkové ploše více než 110 000 metrů čtverečních nyní disponuje nejefektivnější výbavou pro obsluhu významných částí logistického systému společnosti Tchibo. Hala vznikala v rámci tří samostatných fází mezi roky 2016 a 2021 a stala se třetí největší logistickou budovou, která kdy byla na území České republiky postavena. Logistické centrum slouží jako hub pro celou e-commerce divizi Tchibo. Nový systém pro řízení skladu dodala společnost Körber. Společnost Tchibo celý projekt modernizace konzultovala se společností FORTNA. Provozovatelem skladu je DHL, vlastníkem budovy je Accolade Industrial Fund a výstavbu distribučního centra zajišťovala společnost Panattoni.

Co jste možná nevěděli o Baltic Hubu…

Baltic Hub Container Terminal, který spustil provoz v roce 2007, má současnou kapacitu téměř 3 miliony TEU ročně. V roce 2023 terminál odbavil přes 2 miliony TEU (2 050 813 TEU). S hlubokovodním přístavištěm o délce 1,3 km Baltic Hub odbaví více než 600 plavidel ročně, z nichž 100 byly jedny z největších kontejnerových lodí na světě. Baltic Hub zaměstnává více než 1400 lidí a má přímý a viditelný dopad na regionální i národní ekonomiky.