A je tu „vízo“ …

29.06.2023 | Pod lupou

Z logiky věci by zítřejší vysvědčení mělo být objektivním dokladem o reálných schopnostech každého jednotlivého žáka či studenta. Mělo by rozlišit mezi pilnými a lajdáky, mezi premianty a těmi ostatními, nebo prostě mezi těmi, kteří měli letos štěstí více a těmi, kterým tentokrát to příslovečné štěstíčko chybělo. Vysvědčení by mělo hodnotit spravedlivě.

My, kterým už i to poslední školní vysvědčení přes všechnu péči značně zažloutlo, dnes ale dobře víme, že spravedlnost tohoto druhu v životě až na světlé výjimky neexistuje a nejspíš nikdy neexistovala.

Podobně jako ve škole je poslední červen významným mezníkem pro celou společnost. Končí jím první polovina roku a bilancuje se v politice, ekonomice i v prostředí komerčních firem. Ani tam ale nemůže být řeč o hodnocení objektivním.

Zatímco první pololetí trvá plných šest měsíců, to druhé je – aspoň u nás v Evropě v důsledku široké palety sociálních výdobytků, včetně mnoha týdnů řádných a mimořádných dovolených, státních a vánočních svátků či významných dnů – reálně o čtyři až šest týdnů kratší. I přesto ho nazýváme pololetím, a tak pro něj máme nastavené i pracovní a případně politické cíle. Mnozí namítnou, že léto je v ekonomice tím, co jsme léta označovali za okurkovou sezónu. To v logistice ale už mnoho let neplatí. Především díky dovoleným je tak právě v létě potřeba více práce odvést s méně lidmi, a to vše tak říkajíc za stále stejné peníze. Jde o úměru, za kterou bychom v roli školáka dobré vysvědčení nezískali, přesto ale odráží objektivní realitu.

To jistě neznamená, že hodnotit nemá smysl, jen je potřeba k tomu najít jistý nadhled a naučit se svět kolem sebe a vše co obsahuje vidět v nezbytném kontextu. Nadcházející léto je pro většinu z nás, bez ohledu na výsledné skóre vysvědčení či nespravedlnost nastavení cílů pro zbývající dva kvartály, obdobím plným pozitivních emocí, dlouhých dnů, teplých večerů, exotických i těch nejobyčejnějších chatových a chalupářských zážitků, pobytu na čerstvém vzduchu, v přírodě nebo na pivku či sklence vína v nedaleké zahrádce … Ano, skutečně platí, že život spravedlivý není, i tak se ho ale snažme hodnotit co možná objektivně, užívejme si, co nabízí a hledejme na něm vždycky především to dobré. Když to vezmete kolem a kolem, je ve své nedokonalosti skvělý a neopakovatelný.

Tak prima léto!

Miroslav Rumler

Vykročit správným směrem …

Až příliš často je rok 2025, který před několika málo dny začal, označován za rok přelomový. Vyjadřuje to očekávání, jež do něj lidé vkládají v souvislosti s aktuálními geopolitickými a obchodními konflikty, společenskými a politickými krizemi, celkovou ekonomickou stagnací klíčových trhů, ale také s diskuzemi o nutnosti změn v nastavení cílů udržitelnosti. To je na jeden rok skutečně skoro dost.

Grande finale …

Logistika tradičně svižným tempem vjíždí, samozřejmě spolu s celou společností, takříkajíc do cílové rovinky předvánoční špičky. Ta byla i přes celou řadu rozpačitých prognóz letos opět v mnohém rekordní a zejména segmenty orientované na koncové zákazníky a logistiku poslední míle se měly skutečně co otáčet, aby poptávku po svých službách uspokojily. Navzdory mnohým problémům, které fungování dodavatelských řetězců z více či méně objektivních důvodů v poslední době provázejí, množství zboží v oběhu setrvale roste.

Nejisté když jisté je …

Nejistota je jediná jistota, která existuje, a umění žít s nejistotou je jediná jistota (“Uncertainty is the only certainty there is, and knowing how to live with insecurity is the only security”). My dnes můžeme jen spekulovat, zda tato teze Johna Allena Paulose, amerického profesora, jenž se proslavil jako spisovatel a řečník v oblasti matematiky, měla původně vazbu jen na matematickou gramotnost. S odstupem času se totiž zdá, jako by měla platnost víceméně obecnou.