Aby Svět zůstal Světem …

13.07.2023 | Pod lupou

Léto, slunce, vířivka, pfff …. Anebo o něco starší, zimní edice: Já nemusím, já už ho vidím! Když ji miluješ, není co řešit. Vzpomínáte?

Většina z nás dodnes s vděčností vzpomíná na dobu, kdy reklama měla vtip, nápad a sdělení bylo pro většinovou společnost čitelné, a tak nějak uvěřitelné. Těžko říct, nakolik současný marketing jen reflektuje společenskou poptávku a do jaké míry ji sám formuje.

Především sociální sítě vytýčily cestu k jednoduchým, mnohdy nevybíravým jazykem formulovaným sdělením, která při dostatečném opakování stále téhož mají schopnost působit na velké cílové skupiny přesvědčivě. Navíc díky snaze vyhnout se nejrůznějším nekorektnostem vůči skupinám, jejichž počet neustále roste, se mnohdy postupně vytrácí objektivní hodnocení kvality produktu nebo služby, o které vlastně jde.

Naštěstí lidé v logistice milují kreativitu, která je nedílnou součástí jejich každodenní práce, ale stejně tak se neobejdou ani bez racionálního úsudku, jenž jim pomáhá rozeznat podstatné od nepodstatného a důležité od balastního. Současný logistický provoz, nikoli svět marketingu, se tak jeví jako ideální prostředí, ve kterém bychom měli postupně učit umělou inteligenci, aby pochopila, jak vypadá a funguje reálný svět a společnost, jejíž snahou je se rozvíjet, a ne si všechno stále více komplikovat.

Jste-li tedy logistikem z povolání, nebo jen z přesvědčení, neváhejte popustit uzdu fantazii a svou vlastní Sirael naučte všemu, co může potřebovat k tomu, aby v budoucnosti učinila naší práci, a především naše životy lepšími, lehčími a zase o kousek zábavnějšími.

Tak hodně štěstí!

Miroslav Rumler

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.

Klima budiž pochváleno …

Ať už aktuální počasí svědčí o čemkoliv, faktem je, že přeje procházkám, či u některých dokonce k projížďkám čarokrásnou krajinou, jež v těchto dnech hraje skutečně všemi barvami. Pro mnohé je právě podzimní čas tím, na co se celý rok těší a doufají, že jim ten toužebně očekávaný okamžik nezkazí zlovolný vichr, jenž by jedinečné přírodní kulisy nekompromisně poslal k zemi dřív, než se jich dosyta nabaží.