Aby Svět zůstal Světem …

13.07.2023 | Pod lupou

Léto, slunce, vířivka, pfff …. Anebo o něco starší, zimní edice: Já nemusím, já už ho vidím! Když ji miluješ, není co řešit. Vzpomínáte?

Většina z nás dodnes s vděčností vzpomíná na dobu, kdy reklama měla vtip, nápad a sdělení bylo pro většinovou společnost čitelné, a tak nějak uvěřitelné. Těžko říct, nakolik současný marketing jen reflektuje společenskou poptávku a do jaké míry ji sám formuje.

Především sociální sítě vytýčily cestu k jednoduchým, mnohdy nevybíravým jazykem formulovaným sdělením, která při dostatečném opakování stále téhož mají schopnost působit na velké cílové skupiny přesvědčivě. Navíc díky snaze vyhnout se nejrůznějším nekorektnostem vůči skupinám, jejichž počet neustále roste, se mnohdy postupně vytrácí objektivní hodnocení kvality produktu nebo služby, o které vlastně jde.

Naštěstí lidé v logistice milují kreativitu, která je nedílnou součástí jejich každodenní práce, ale stejně tak se neobejdou ani bez racionálního úsudku, jenž jim pomáhá rozeznat podstatné od nepodstatného a důležité od balastního. Současný logistický provoz, nikoli svět marketingu, se tak jeví jako ideální prostředí, ve kterém bychom měli postupně učit umělou inteligenci, aby pochopila, jak vypadá a funguje reálný svět a společnost, jejíž snahou je se rozvíjet, a ne si všechno stále více komplikovat.

Jste-li tedy logistikem z povolání, nebo jen z přesvědčení, neváhejte popustit uzdu fantazii a svou vlastní Sirael naučte všemu, co může potřebovat k tomu, aby v budoucnosti učinila naší práci, a především naše životy lepšími, lehčími a zase o kousek zábavnějšími.

Tak hodně štěstí!

Miroslav Rumler

Síla spojení …

Jakkoliv v současném vývoji celé společnosti a s ní samozřejmě i v logistice hrají stále významnější úlohu moderní technologie, pomyslné otěže těchto technologií, firemních strategií, obchodních politik i zásad vedení a rozvoje vlastních týmů ve svých rukou stále drží lidé. A přestože svět se stává právě díky moderním technologiím den ode dne propojenějším a menším, nabízí nepřeberné množství informací a umožňuje v reálném čase nahlédnout téměř kamkoliv, osobní kontakt mezi lidmi je i nadále, dnes snad ještě víc než kdykoliv předtím, nenahraditelný.

Zatmění jako inspirace …

Je to jen pár dnů, co bylo nad Severní Amerikou pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Zatmění se opakují pravidelně, často ale na odlehlých místech. K úplnému zatmění Slunce dochází na Zemi sice přibližně každých osmnáct měsíců, ale protože většinu Země tvoří oceány, možnost tento jev sledovat a mít při tom pevnou půdu pod nohama je poměrně ojedinělá.

Odvaha rozhodnout …

Máme za sebou Velikonoce, symbol nastupujícího jara. Letos navíc tyto svátky kromě skoro letního počasí přinesly i změnu času. Změnu z toho přírodního, symetrického ke Slunci, kdy je v poledne Slunce nad jihem, na čas letní, pro jehož zavedení kdysi existovaly racionální důvody. Ty však podle všeho už reálně pominuly.