Advent, Paříž a ELA Award …

14.12.2023 | Pod lupou

Posledních pár týdnů roku přináší kromě vrcholící předvánoční špičky pravidelně i možnost užít si adventní výzdobu měst, obcí, i samotných domácností. Zdobí se vánoční stromy na náměstích, sloupy pouličního osvětlení, ale i výlohy obchodů, vstupy rodinných domků či dveře bytů v činžovních domech. Je to tradice, která do center měst a obcí láká nejen jejich obyvatele, ale i spoustu návštěvníků z blízka i z daleka.

Výjimečnou atmosféru tak letošnímu ročníku vyhlášení vítěze evropského kola soutěže o nejlepší logistický projektu roku ELA Award Evropské logistické asociace poskytla i velkoryse vyzdobená předvánoční Paříž.

Prezentace šesti nejúspěšnějších projektů i samotné vyhlášení projektu vítězného byly letos součástí mezinárodní konference s názvem For Supply and Beyond, kterou France Supply Chain, člen ELA, uspořádal v prostorách pařížské Cité internationale universitaire.

Konference tak nabídla několika stovkám mezinárodních účastníků přehled aktuálních témat, jež formují současnou logistiku. A přestože za vítěze vybrala mezinárodní jury nakonec ze všech soutěžících projektů ten s názvem CargoX Platform for Blockchain Document Transfer slovinské společnosti CargoX, i všechny ostatní projekty akcentovaly potřebu nalézat stále nové cesty k logistice flexibilní, agilní, udržitelné a efektivní postavené na digitalizaci dat a rostoucí automatizaci jednotlivých procesů i celých systémů.

Nic nového pod sluncem, dalo by se říct s ohledem na schopnosti a výsledky firem tvořících naši současnou logistickou scénu a mnohdy významně investujících do svého dalšího rozvoje právě tímto směrem. Je ale skvělé, že i prostřednictvím České logistické asociace mají možnost zasáhnout do evropských soutěží a ukázat, že nejenže za těmi nejlepšími nezaostávají, ale v mnohém je dokáží i předčit.

Podobně je to se sváteční výzdobou našich měst a obcí, které se slavnostně zářící Paříží důstojně drží krok a rozhodně se nemají za co stydět. Tak si jejich atmosféru nenechte ujít, protože tento vzácný čas i díky té spoustě práce v logistice uteče jako voda …

Miroslav Rumler

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.

Faktor ESG

Není pochyb o tom, že klíčový vliv na změny, které lze v nadcházejícím období v celém dodavatelském řetězci očekávat, bude mít povinnost nejprve velkých, později i menších společností prokazovat svou orientaci na významné snižování uhlíkové stopy svého vlastního podnikání. Nástrojem vytvořeným pro tento účel je nefinanční reporting ESG, jenž vedle přímého vlivu na hlavní hráče na trhu zasáhne postupně právě jejich prostřednictvím nepřímo i ty nejmenší.