Až budoucnost posoudí …

26.10.2023 | Pod lupou

Jakkoli to může navenek vypadat, že se kolem nás, myšleno v logistické branži, právě neděje nic významného, skutečnost je o poznání dynamičtější. Jak jinak než jako významný posun (snad) konečně k lepšímu vnímat zprávy o tom, že v těchto dnech ŘSD dokončilo průzkumy pro zadání stavby Pražského okruhu v úseku D1 – Běchovice. Ten sice bez chybějícího úseku od Běchovic k letišti ještě situaci vozidlům tranzitujícím přes Prahu nevyřeší, ale jistě ji pro ně i pro velkou část Pražanů zásadně zlepší.

Novinky přinesla tento týden i konference Budoucnost vzdělávání řidičů. Ta obsahuje novinky jako L17 a řidičák na zkoušku. Možnost řídit motorová vozidla už od sedmnácti ani tvrdší postihy pro začínající řidiče samy o sobě situaci v oboru nijak zásadně neovlivní, odborníci si od nich ale slibují nastavení vyšší laťky pro kvalitu těch řidičů, kteří do praxe postupně budou směřovat.

Revoluční je ale aktuální informace o tom, že již v polovině listopadu začne ŘSD umísťovat značení se zákazem předjíždění nákladních vozidel na vybraných úsecích dálnice D1. Konkrétně jde podle slov mluvčího této organizace o to, že celý úsek od jedenadvacátého po sto sedmdesátý osmý kilometr bude souvisle označen jako místo, kde je zákaz předjíždění kamionů s výjimkou těch míst, kde jsou stoupací pruhy, to znamená, že jsou tam jízdní pruhy celkem tři.

To je skvělá zpráva pro ty, kteří po podobném opatření volají již řadu let, a naopak skličující pro ty, kdo dlouhodobě upozorňují na rizika, která to do dálničního provozu nově přinese.

Nelze nevzpomenout na opatření zcela jiná, ale s podobnou schopností vyhrotit veřejnou diskuzi a postavit proti sobě dva nesmiřitelné tábory se zcela protichůdnými výsledky jinak důvěryhodných studií. Jedním z nich byl zákaz kouření v hospodách a restauracích.

Tak věřme, že i dálniční zákaz předjíždění pro nákladní vozidla nakonec povede ke klidu zbraní a že jednou, až se po čase ohlédneme zpátky, budeme moct nově nastolený pořádek hodnotit veskrze pozitivně …

Miroslav Rumler

Přeprava exkluzivního zboží vyžaduje speciální péči

Myšlenka na výrobu československých náramkových hodinek se poprvé objevila bezprostředně po skončení 2. světové války. První sériově vyráběné hodinky pod značkou PRIM si zákazníci zakoupili v roce 1958. Od té doby se píše historie hodinek PRIM.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.