Bedna z plechu …

30.11.2023 | Pod lupou

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

To proto, že kontejnerizace představuje klíčový přelom v historii mezinárodní přepravy, jenž stojí za masivním rozvojem mezinárodního obchodu. Poměr zboží přepravovaného ve standardizovaných, intermodálních kontejnerech se v současnosti odhaduje na devadesát procent.

Snad to byla potřeba zjednodušit překládku, snad nutnost poskytnout zboží lepší ochranu proti vnějším vlivům, co už koncem osmnáctého století stálo za vznikem prvních předchůdců dnešních kontejnerů, tehdy ještě s dřevěnou konstrukcí zpevněnou ocelovým rámem. Ty se ale od sebe lišily podle výrobce a účelu, pro nějž byly určeny, navíc nebyly dnešní optikou intermodální, nebylo je tedy možné použít po celou cestu zboží od odesilatele ke konečnému příjemci. Podobu kontejneru, podobně jako dříve představenou přepravní paletu a celou řadu dalších věcí, zásadně ovlivnila druhá světová válka. S jeho masovým využitím v jejím průběhu při zaoceánských přepravách začala experimentovat americká armáda. Ta později představila tzv. Transporter – standardizovaný, celokovový, stohovatelný kontejner, jenž mohl být z lodě naložen přímo na nákladní vůz a naopak, a který se osvědčil v Korejské válce. Transporter doznal následně ještě drobných změn, které daly vzniknout tzv. CONEX (CONtainer EXpress) boxům. Těch v průběhu Vietnamské války americká armáda používala přes dvě stě tisíc.

Klíčovou postavou historie námořního kontejneru tak, jak ho dnes známe, byl Malcom McLean, majitel McLean Trucking Company, později nazývaný „otcem kontejnerizace“. Ve snaze o zkrácení neproduktivního času při nakládce a vykládce zboží se tento rodák ze Severní Karolíny v roce 1955 spojil s mechanickým inženýrem a vynálezcem Keithem Tantlingerem, se kterým se pustil do vývoje moderního intermodálního kontejneru. Ten byl zkonstruován z 2,5 mm široké vlnité oceli s otočnými zámky ve čtyřech rozích pro snadné zabezpečení a zvedání jeřábem. McLean následně od americké armády odkoupil dva vysloužilé tankery a nechal je upravit pro přepravu kontejnerů. V roce 1957 dal McLean patentovaný design kontejneru volně k dispozici, a tím otevřel cestu k jeho masovému využití v civilní nákladní přepravě.

Malcom McLean, majitel McLean Trucking Company

Rozměry v následujících letech procházely ještě dalším vývojem a po řadě diskusí a kompromisů se dopravci shodli na unifikovaných rozměrech a tvaru kontejneru, které byly následně v roce 1968 zaznamenány v normě ISO 668, jež je platná dodnes. Vidíte, řeklo by se taková obyčejna plechová bedna …

Miroslav Rumler

Pouhé jedno procento …

Přehoupla se polovina ledna a na světlo světa se pomalu dostávají první oficiální výsledky hospodaření v roce uplynulém. Růst celé ekonomiky je nakonec podle všeho mírně nad očekáváním, deficit státního rozpočtu naopak o chlup pod původně predikovanou hladinou. Domácí poptávku ale nadále táhne víc spotřeba domácností než podniků, které jako by vyčkávaly, co přinesou letošní události domácí, evropské i ty globální.

Vykročit správným směrem …

Až příliš často je rok 2025, který před několika málo dny začal, označován za rok přelomový. Vyjadřuje to očekávání, jež do něj lidé vkládají v souvislosti s aktuálními geopolitickými a obchodními konflikty, společenskými a politickými krizemi, celkovou ekonomickou stagnací klíčových trhů, ale také s diskuzemi o nutnosti změn v nastavení cílů udržitelnosti. To je na jeden rok skutečně skoro dost.

Grande finale …

Logistika tradičně svižným tempem vjíždí, samozřejmě spolu s celou společností, takříkajíc do cílové rovinky předvánoční špičky. Ta byla i přes celou řadu rozpačitých prognóz letos opět v mnohém rekordní a zejména segmenty orientované na koncové zákazníky a logistiku poslední míle se měly skutečně co otáčet, aby poptávku po svých službách uspokojily. Navzdory mnohým problémům, které fungování dodavatelských řetězců z více či méně objektivních důvodů v poslední době provázejí, množství zboží v oběhu setrvale roste.