Berlín: Svátek logistiky v plném proudu …

19.10.2023 | Pod lupou

Třetí říjnový týden přinesl po zářijovém SpeedCHAINu další ze série evropských odborných a společenských událostí, jež mají schopnost každoročně přivést na jedno místo vysoké stovky logistických profesionálů z firem a institucí působících v celém dodavatelském řetězci.

Dějištěm aktuálního setkání je Berlín, kde v prostorách hotelu InterContinental probíhá letošní Deutscher Logistik-Kongress, akce pořádaná největší evropskou logistickou asociací BVL Deutschland.

Přehled témat, která dominují letošnímu ročníku tohoto evropského eventu, je ohromující. Jsou mezi nimi taková, jako spolupráce, transparentnost dodavatelského řetězce, strategie zajištění zdrojů, talent management, udržitelnost, ESG či inovace. Zvláštní pozornost je v programu ale věnovaná i problematice nové mobility, vyšší úrovni umělé inteligence, kyberbezpečnosti, konceptům cirkulární ekonomiky nebo také nezastupitelnosti člověka v digitálním světě.

Naší pozornosti ale nemohla ujít hned první přednáška keynote speakera kongresu, prof. Thomase Wimmera, předsedy představenstva BVL Germany, jenž je historicky spjat i s konferencí SpeedCHAIN International. Ten ve svém úvodním příspěvku s názvem Think Networks: How business in Germany can be successful „despite everything“ akcentoval význam spolupráce jednotlivých subjektů nejen v rámci odvětví, ale napříč celým dodavatelským řetězcem, celou společností. Hledání konsensu, dosahování výhod ze společného postupu namísto vyhrocené soutěže mezi konkurenty, technologiemi či lidmi samotnými označil za velkou příležitost na cestě k funkční podobě udržitelného podnikání. Evropská setkání logistických profesionálů podobná tomu v Berlíně nebo v Praze prof. Wimmer označil za jedinečné příležitosti, jak se vzájemně lépe poznat, získat nové informace a inspiraci pro nacházení nových cest. Nic nového, řeknete si, ale v době stále ještě v mnohém inspirované vynucenou online komunikací nahrazující osobní kontakt, je pouhé vyslovení přesvědčení o nenahraditelnosti osobních vazeb mezi lidmi na takto prestižním fóru opravdu povzbuzující …

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.