Čáry v písku jako pevný základ

09.11.2023 | Pod lupou

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.

Ta vedle skvělé společnosti, spousty vynikající zábavy a skvostného pohoštění všem zúčastněným nabídla i precizně strukturované ohlédnutí za historií čárového kódu a jeho využitím ve světě i u nás. To mě přivedlo k myšlence věnovat této technologii a spolu s ní postupně i několika dalším, které navzdory svému původu hluboko ve dvacátém století dodnes významně ovlivňují podobu „té naší“ logistiky, alespoň krátké pojednání.

Začněme tedy s ohledem na její aktuální výročí právě technologií čárového kódu

Jejím nezpochybnitelným objevitelem je Američan Joe Woodland, jenž předobraz prvního čárového identifikátoru vytvořil tahem čtyř prstů do písku na pobřeží floridského Miami Beach více než dvě dekády předtím, než byl čárový kód prvně použit v komerční praxi.

Šlo mu o nalezení vhodného kódu, který by bylo možné snadno vytisknout, nalepit na obal zboží a následně naskenovat s tím, aby se fronty u pokladen v tehdejších supermarketech pohybovaly rychleji a aby se zjednodušila inventarizace. Přitom úvaha o tom, že je taková technologie potřeba, nebyla původně z jeho hlavy. Joe Woodland, čerstvý absolvent Drexel Institute of Technology ve Filadelfii, jen reflektoval potřebu tehdejšího rychle se vyvíjejícího trhu.

Inspiraci mu poskytla morseovka, kterou se jako kluk naučil ovládat ve skautu

„Když jsem zabořil čtyři prsty do písku a lehkým pohybem jsem jimi intuitivně nakreslil čtyři paralelní čáry, vzpomněl jsem si na Morseovy tečky a čárky. V obrazci jsem místo nich najednou zřetelně viděl široké čáry a úzké čáry“, řekl později Woodland.

První položka označená kódem Universal Product Code (UPC) byla naskenována u pokladny v supermarketu Troy’s Marsh Supermarket ve městě Troy, OH chvíli po osmé hodině ranní 26. června 1974. Vůbec prvním zákazníkem, jemuž bylo zboží markováno na základě čárového kódu, byl Clyde Dawson, průkopnickou pokladní byla Sharon Buchanan. První naskenovanou položkou bylo balení žvýkaček Wrigley’s Juicy Fruit. Až později se svět dozvěděl, že to nebyla náhoda: žvýkačky byly vybrány proto, že panovaly obavy, zda lze čárový kód vytisknout na něco tak malého, jako je balíček žvýkaček. Wrigley se na řešení celého zadání aktivně podíleli. Odměnou za jejich úsilí jim bylo pomyslné prvenství a tím i pevné místo v americké historii. The winner takes it all …

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

International Summit Lean & Green 29. 11. 2023

GS1, jako národní partner nejvýznamnějšího programu pro udržitelnou logistiku Lean & Green, vás srdečně zve k on-line účasti na prvním Lean & Green Summitu 2023, který se koná příští týden v Amsterdamu.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.