Čáry v písku jako pevný základ

09.11.2023 | Pod lupou

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.

Ta vedle skvělé společnosti, spousty vynikající zábavy a skvostného pohoštění všem zúčastněným nabídla i precizně strukturované ohlédnutí za historií čárového kódu a jeho využitím ve světě i u nás. To mě přivedlo k myšlence věnovat této technologii a spolu s ní postupně i několika dalším, které navzdory svému původu hluboko ve dvacátém století dodnes významně ovlivňují podobu „té naší“ logistiky, alespoň krátké pojednání.

Začněme tedy s ohledem na její aktuální výročí právě technologií čárového kódu

Jejím nezpochybnitelným objevitelem je Američan Joe Woodland, jenž předobraz prvního čárového identifikátoru vytvořil tahem čtyř prstů do písku na pobřeží floridského Miami Beach více než dvě dekády předtím, než byl čárový kód prvně použit v komerční praxi.

Šlo mu o nalezení vhodného kódu, který by bylo možné snadno vytisknout, nalepit na obal zboží a následně naskenovat s tím, aby se fronty u pokladen v tehdejších supermarketech pohybovaly rychleji a aby se zjednodušila inventarizace. Přitom úvaha o tom, že je taková technologie potřeba, nebyla původně z jeho hlavy. Joe Woodland, čerstvý absolvent Drexel Institute of Technology ve Filadelfii, jen reflektoval potřebu tehdejšího rychle se vyvíjejícího trhu.

Inspiraci mu poskytla morseovka, kterou se jako kluk naučil ovládat ve skautu

„Když jsem zabořil čtyři prsty do písku a lehkým pohybem jsem jimi intuitivně nakreslil čtyři paralelní čáry, vzpomněl jsem si na Morseovy tečky a čárky. V obrazci jsem místo nich najednou zřetelně viděl široké čáry a úzké čáry“, řekl později Woodland.

První položka označená kódem Universal Product Code (UPC) byla naskenována u pokladny v supermarketu Troy’s Marsh Supermarket ve městě Troy, OH chvíli po osmé hodině ranní 26. června 1974. Vůbec prvním zákazníkem, jemuž bylo zboží markováno na základě čárového kódu, byl Clyde Dawson, průkopnickou pokladní byla Sharon Buchanan. První naskenovanou položkou bylo balení žvýkaček Wrigley’s Juicy Fruit. Až později se svět dozvěděl, že to nebyla náhoda: žvýkačky byly vybrány proto, že panovaly obavy, zda lze čárový kód vytisknout na něco tak malého, jako je balíček žvýkaček. Wrigley se na řešení celého zadání aktivně podíleli. Odměnou za jejich úsilí jim bylo pomyslné prvenství a tím i pevné místo v americké historii. The winner takes it all …

Miroslav Rumler

Líná huba, holé neštěstí…

Je to sice trochu neomalený začátek pro úvodník, ale s událostí tohoto týdne opravdu úzce souvisí, tak se to pokusím vysvětlit. Včerejší den byl totiž sváteční, protože právě na 11. červen letos připadl termín oslavy narozenin britského panovníka, dnes tedy krále Karla III. Ne že by se před těmi lety právě jedenáctého června narodil, červen je však pro oslavu po právu považován ze celkově vhodnější než listopad, a tak se zkrátka slaví v červnu. U nás se slavilo na britské ambasádě pod hradbami pražských Hradčan, kde se sešlo na jedenáct stovek osobností, jež mají k Britům a Británii blíž než ostatní.

Svátek evropské logistiky s českou účastí…

Je-li na poli evropské logistiky v tomto týdnu něco, co nelze přehlédnout, je to tradiční mnichovský veletrh Transport Logistic. I letos na něm navíc v roli vystavovatelů české a slovenské firmy patří mezi ty nejpočetnější, a to je neklamným znamením, že v Evropě v tomto oboru rozhodně nehrajeme druhé housle. Česká expozice s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, iniciovanou tradičně Českou logistickou asociací a SSL ČR, nabídla prostor rekordnímu počtu českých vystavovatelů. Jejich počet navíc každý den od pondělí do dnešního dne, který je na veletrhu tím závěrečným, exponenciálně navyšují návštěvníci, kteří sem od nás přijíždějí, aby se inspirovali prezentacemi nových technologií, trendů a inovací, jež formují podobu logistiky nejbližší budoucnosti.

Ať se (ne)práší za kočárem…

Jen málokdy se stane, že by vám někdo na přímý dotaz, jaký je řidič, řekl, že špatný. Ve většině z nás převládá přesvědčení, že řídíme dobře, tedy bezpečně a zodpovědně. Když ale přijde na diskuzi o tom, kdo a jak často porušuje za volantem pravidla, překračuje povolenou rychlost, parkuje na zákazu, předjíždí před zatáčkou, troubí ve městě, dává úzkostlivě přednost chodcům nebo pravidelně kontroluje technický stav svého vozu, je naopak většina ochotna připustit, že tu a tam zhřeší. Vysvětlení bývá prosté – je to jen výjimečně, s maximální opatrností a nikdy, fakt N-I-K-D-Y, se nic nestalo. Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu,… znáte to sami.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.