Česká hospoda jako symbol …

25.05.2023 | Pod lupou

S lecčím nesouhlasíme, zdaleka ne všechno se vyvíjí podle našich představ a mnozí mají podezření, že se víc než tři desítky let po skončení totalitní epizody ve vývoji našeho národa daly využít o poznání efektivněji.

Mohli jsme už dávno mít dokončenou modernizaci dopravní infrastruktury po vzoru Polska, transformaci energetické soustavy po vzoru Spojených států, nebo třeba radikálně modernizovanou, na obory budoucnosti zaměřenou ekonomiku. Jisté je, že jsme na tom při troše dobré vůle líp být mohli.

Stejně tak jsme na tom, vzpomeneme-li na bezpočet veletočů, trapasů a skoro až mafiánských praktik, kterými naše politické špičky za ta léta šokovaly nejen tuzemskou veřejnost, dnes mohli být o mnoho hůř.

A tak přestože vše má vedle sympatizantů i své odpůrce, společné setkání hlavy českého státu s bratrem britského krále uprostřed pulsujícího města, u piva v tradiční malostranské hospodě, kde se jinak každý den setkávají místní patrioti, zahraniční turisti a v čase vánočním již mnoho let i zástupci předních českých spedičních firem s jejich zákazníky, je znamením, že se časy přes všechny pochybnosti mění k lepšímu.

Tak věřme, že právě tohle přátelské setkání normálních lidí u piva v normální české hospodě symbolizuje naději, že se věci, i když pomalu, přece jen nakonec vyvíjejí normálně …

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.