Česká hospoda jako symbol …

25.05.2023 | Pod lupou

S lecčím nesouhlasíme, zdaleka ne všechno se vyvíjí podle našich představ a mnozí mají podezření, že se víc než tři desítky let po skončení totalitní epizody ve vývoji našeho národa daly využít o poznání efektivněji.

Mohli jsme už dávno mít dokončenou modernizaci dopravní infrastruktury po vzoru Polska, transformaci energetické soustavy po vzoru Spojených států, nebo třeba radikálně modernizovanou, na obory budoucnosti zaměřenou ekonomiku. Jisté je, že jsme na tom při troše dobré vůle líp být mohli.

Stejně tak jsme na tom, vzpomeneme-li na bezpočet veletočů, trapasů a skoro až mafiánských praktik, kterými naše politické špičky za ta léta šokovaly nejen tuzemskou veřejnost, dnes mohli být o mnoho hůř.

A tak přestože vše má vedle sympatizantů i své odpůrce, společné setkání hlavy českého státu s bratrem britského krále uprostřed pulsujícího města, u piva v tradiční malostranské hospodě, kde se jinak každý den setkávají místní patrioti, zahraniční turisti a v čase vánočním již mnoho let i zástupci předních českých spedičních firem s jejich zákazníky, je znamením, že se časy přes všechny pochybnosti mění k lepšímu.

Tak věřme, že právě tohle přátelské setkání normálních lidí u piva v normální české hospodě symbolizuje naději, že se věci, i když pomalu, přece jen nakonec vyvíjejí normálně …

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.