Cesta je cíl

16.02.2023 | Pod lupou

Která z událostí uplynulého týdne stojí za zmínku? Tak třeba včerejší slavnostní předání plně elektrického nákladního vozidla Volvo FL Electric o celkové hmotnosti 16 tun a s užitečným zatížením 8 tun společnosti DB Schenker Slovakia.

Vozidlo určené pro rozvozy v centrech měst s dojezdem 150–200 km jako by poodhalovalo jeden z dílků puzzle nízkoemisní logistiky budoucnosti. Puzzle, jehož celkový obraz je inspirativní a zcela nepochybně i velmi vizionářský. Stále ale chybí mnoho dalších dílků, které si vyžádají spoustu času.

Na tom sotva něco změní i nové, ambicióznější cíle snížení emisí CO2 pro těžká vozidla, jež jsou součástí návrhu EK z tohoto týdne. Jde o obraz transformace takového rozsahu, který nelze načrtnout od úřednického stolu. Pro jeho vznik je třeba nastavit scénu, přizvat ty nejvýznamnější umělce, využít všechny dostupné zdroje, načerpat inspiraci od těch nejúspěšnějších a s využitím všech dostupných zdrojů popustit uzdu fantazii … Jde o obraz, který musíme napřed prožít, abychom jej považovali za autentický. Abychom si ho mohli vážit a přijmout ho za realitu naší doby.

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

John Muldoon: Když se řekne Volvo Trucks…

Společnosti v logistice vnímají globální trendy jako orientaci na udržitelnost, hledání alternativních paliv a energií, kroky k autonomnímu řízení atd. Jejich vrcholoví manažeři však zůstávají velmi opatrní, když hrozí, že by nové technologie mohly narušit jejich dlouhodobou oddanost bezpečnosti jejich zaměstnanců, pohodlí pro řidiče a dalších osob, a samozřejmě když to dramaticky ohrožuje jejich finanční algoritmy.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.