Cesta je cíl

16.02.2023 | Pod lupou

Která z událostí uplynulého týdne stojí za zmínku? Tak třeba včerejší slavnostní předání plně elektrického nákladního vozidla Volvo FL Electric o celkové hmotnosti 16 tun a s užitečným zatížením 8 tun společnosti DB Schenker Slovakia.

Vozidlo určené pro rozvozy v centrech měst s dojezdem 150–200 km jako by poodhalovalo jeden z dílků puzzle nízkoemisní logistiky budoucnosti. Puzzle, jehož celkový obraz je inspirativní a zcela nepochybně i velmi vizionářský. Stále ale chybí mnoho dalších dílků, které si vyžádají spoustu času.

Na tom sotva něco změní i nové, ambicióznější cíle snížení emisí CO2 pro těžká vozidla, jež jsou součástí návrhu EK z tohoto týdne. Jde o obraz transformace takového rozsahu, který nelze načrtnout od úřednického stolu. Pro jeho vznik je třeba nastavit scénu, přizvat ty nejvýznamnější umělce, využít všechny dostupné zdroje, načerpat inspiraci od těch nejúspěšnějších a s využitím všech dostupných zdrojů popustit uzdu fantazii … Jde o obraz, který musíme napřed prožít, abychom jej považovali za autentický. Abychom si ho mohli vážit a přijmout ho za realitu naší doby.

Miroslav Rumler

Síla spojení …

Jakkoliv v současném vývoji celé společnosti a s ní samozřejmě i v logistice hrají stále významnější úlohu moderní technologie, pomyslné otěže těchto technologií, firemních strategií, obchodních politik i zásad vedení a rozvoje vlastních týmů ve svých rukou stále drží lidé. A přestože svět se stává právě díky moderním technologiím den ode dne propojenějším a menším, nabízí nepřeberné množství informací a umožňuje v reálném čase nahlédnout téměř kamkoliv, osobní kontakt mezi lidmi je i nadále, dnes snad ještě víc než kdykoliv předtím, nenahraditelný.

Zatmění jako inspirace …

Je to jen pár dnů, co bylo nad Severní Amerikou pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Zatmění se opakují pravidelně, často ale na odlehlých místech. K úplnému zatmění Slunce dochází na Zemi sice přibližně každých osmnáct měsíců, ale protože většinu Země tvoří oceány, možnost tento jev sledovat a mít při tom pevnou půdu pod nohama je poměrně ojedinělá.

Odvaha rozhodnout …

Máme za sebou Velikonoce, symbol nastupujícího jara. Letos navíc tyto svátky kromě skoro letního počasí přinesly i změnu času. Změnu z toho přírodního, symetrického ke Slunci, kdy je v poledne Slunce nad jihem, na čas letní, pro jehož zavedení kdysi existovaly racionální důvody. Ty však podle všeho už reálně pominuly.