Ta probíhá ve formátu podobném tomu z evropské ligy mistrů, kdy do evropského finále postupují vždy vítězné projekty jednotlivých národních soutěží. A my dnes, jen pár dnů po uplynutí termínu předložení projektů národních vítězů do evropského kola letošního ročníku soutěže, máme exkluzívní příležitost nahlédnout za pomyslnou oponu tohoto výjimečného klání a pokusit se porozumět tomu, na co do budoucna vsází autoři celkem jedenácti soutěžních projektů.
Jednotlivé projekty lze s ohledem na jejich povahu rozdělit do tří skupin. V první z nich nalezneme projekty společnosti VelyVelo s názvem Revolutionizing Last-Mile Delivery with Eco-Responsible Fleet Solutions a logistického providera Hermes s názvem Green Delivery Hamburg. Zatímco první z těchto projektů, zasazený do prostředí marocké metropole, vsadil na vytvoření systému logistiky poslední míle výhradně s využitím rozsáhlé flotily elektrokol a elektro cargo tříkolek, projekt Green Delivery Hamburg představuje řešení postavené na plné elektrifikaci flotily nákladních a rozvozových vozidel včetně vybudování vlastní dobíjecí infrastruktury. Oba projekty tak cílí na poskytování služeb s lokálně nulovými emisemi.
Druhou a současně největší skupinu projektů tvoří ty, jejichž cílem je s využitím výhradně vlastních prostředků dosáhnout měřitelných cílů udržitelnosti prostřednictvím využití existujících rezerv zejména v efektivitě jednotlivých procesů. Zatímco portugalská CTT vstupuje do soutěže s projektem Smart system: An Iberian solution for e-commerce logistics, kde představuje změnu systému organizace parcel sourcingu ve fázi tzv. pre-last mile s cílem navýšit kapacitu a rychlost systému v reakci na strmý nárůst zboží v segmentu e-commerce, španělská Affinity Petcare posílá do soutěže svůj TARRACO 22 Project, zaměřený na udržitelnost cestou optimalizace, bližší spolupráce člověka a technologií, automatizace procesů a digitalizace datových toků. Společnost RABEN Logistics Czech, želízko nominované do ohně evropského klání Českou logistickou asociací, vstupuje do soutěže s projektem RABEN EUROHUB ROKYCANY – Sustainable and efficient transport across Europe. Tento projekt přináší, podobně jako další z nich, předložený polskou společností ŽABKA POLSKA s názvem Modern Logistics solutions for operational efficiency and sustainable development, cestu k dosažení zcela nové úrovně efektivity a s tím související udržitelné snižování dopadu na životní prostředí prostřednictvím optimalizace a automatizace procesů v kombinaci s důslednou kontrolou hospodaření se zdroji i odpady, využitím OZE a důrazem na kvalitu pracovního prostředí. Irský BWG Foods do letošní ročníku přihlásil projekt s názvem BWG Transport Decarbonisation Project, jenž cílí, jak vyplývá už ze samotného názvu, na snížení emisní zátěže vlastního logistického systému prostřednictvím kombinace opatření zaměřených na zlepšení a optimalizaci procesů. „The greenest, most profitable energy is the energy you do not use“, píše se v úvodní části projektu a s tím nelze než souhlasit. Samostatnou skupinu uvnitř této kategorie projektů tvoří projekty LA POSTE/SHIPPEO: Real time visibility control tower z Francie a španělské USYNCRO s názvem Cross company collaboration impulse in Supply Chain Management towards sustainability. Zatímco projekt Shippeo považuje za nejefektivnější optimalizaci prostřednictvím lepší vizibility napříč celým dodavatelským řetězcem, řešení Usyncro nebízí cestu k vyšší interoperabilitě mezi veřejnými a privátními technologickými platformami s využitím technologií, jakými jsou Blockchain a prvky pokročilé AI s cílem nabídnout pro přepravy zboží maximální bezpečnost, spolehlivost a agilitu.
A konečně ve třetí skupině projektů jsou takové, jež nabízejí možnost stávající zadání zákazníka řešit jinak, než bylo doposud obvyklé. Konkrétně projekt společnosti GRINBLU nazvaný iPallet nominovaný Slovinskou logistickou asociací nabízí řešení s využitím speciálních ocelových palet pro konsolidaci např. nápojových přepravek a marketingových displayů určených pro maloobchodní řetězce od výroby až do regálů na prodejní ploše. Rakouská RAIL CARGO GROUP ve svém projektu Shift2Rail – Booking of Rail Cargo Group’s rail and multimodal transports with real-time visibility via the Transporeon platform, představuje řešení pro plně automatizovaný přechod ze silnice na železnici napříč celým dodavatelským řetězcem. Akcent tento projekt klade zejména na lepší využití synergie mezi dlouhými přepravami po železnici a tzv. první a poslední mílí po silnici v celoevropském kontextu.
V tuto chvíli není důležité, které z projektů budou v říjnu ve slovinském Lake Bled bojovat o místo na příslovečné bedně. Vzhledem k charakteru společností, které se letošního ročníku ELA Awards účastní, lze usuzovat, že všechna řešení jsou zajímavá, přínosná a inspirativní pro ostatní. To, co ale považují za nadmíru zajímavé je zjištění, jak rozdílné jsou koncepty, které tyto firmy nezávisle na sobě rozvíjejí. U většiny z nich navíc obdivuji jejich přesvědčení, že cesta k udržitelnému podnikání, má-li být přirozeně financovatelná ze zdrojů generovaných vlastní činností, vede v první řadě přes identifikování existujících rezerv a směřující k tomu dělat věci lépe, přesněji, transparentně a bez zbytečných chyb. Velmi mě těší, kolik významných firem nespoléhá pouze na pomoc či podporu zvenčí a chce svůj další rozvoj založit na vlastních zdrojích. To skutečně vypadá, že při tvorbě jejich strategií si svou úlohu nadále zachovává zdravý selský rozum …
Miroslav Rumler