Jedeme v tom spolu. Bohužel…

13.11.2025 | Pod lupou

Tradiční podzimní konference společnosti Reliant s názvem Technology FORUM, která byla jistým highlightem uplynulého týdne, zřetelně poukázala na to, jak moc všechno souvisí se vším a do jaké míry každý z nás závisí na chování těch druhých. Pasívní kybernetická bezpečnost, kterou jsme si ještě donedávna poměrně úspěšně řešili každý sám nákupem nejrůznějších antivirových programů, dnes bohužel nestačí.

Vystoupení jednotlivých odborníků na problematiku kyberbezpečnosti zřetelně akcentovala fakt, že účinnou ochranu představují jedině opatření, jež prostupují celým dodavatelským řetězcem. Potvrdila tím starou známou pravdu o tom, že každý systém je jen tak silný, resp. odolný, jako jeho nejslabší článek. A to se týká nás všech.

Právě teorii o tom, jak fatální škody může nejslabší článek způsobit celému řetězci, potvrdil i středeční kolaps městské dopravy v Praze. Na celé hodiny se téměř zastavil provoz nejen projíždějících osobních vozidel, ale i autobusů a tramvají, kde zpoždění na většině městských linek dosahovalo vyšších desítek minut a spolehnout se tak dalo jen na systém metra, jež na žádné ze svých linek není konfrontováno s realitou světa pozemského. Pohyb na povrchu a přeneseně tedy i systém městské logistiky řídí komunální politici a úředníci, kteří v podobných situacích pevně hájí tezi o neudržitelném růstu množství vozidel v metropoli. Opírají se přitom o statistiky registrací vozidel na území hlavního města, a to i přesto, že mnohá z aut v Praze registrovaných tam nikdy nebyla a jejich majitelé je stále častěji provozují někde úplně jinde. Exaktní data naopak dokládají, že vozidel se po městě dnes každodenně prohání přibližně stejný počet, jako v letech devadesátých.

Nejslabším článkem klesající průjezdnosti metropole tak překvapivě nejsou sami motoristé, ale záměrné snižování kapacity páteřních komunikací omezováním počtu jízdních pruhů, instalování všemožných překážek do dříve plnohodnotných komunikací, nesprávné nastavení režimů řízení provozu, chaos v koordinaci uzavírek a jejich objízdných tras a stále viditelnější eroze represí vůči těm, kdo svým chováním celou situaci ještě zhoršují. Za tím vším stojí právě komunální politici a úředníci a je zcela lhostejné, zda jde o absenci jejich odborné erudice, nebo pro většinu z nás nepochopitelnou snahu vyprovokovat prostřednictvím opakujících se kolapsů diskuzi nad tím, zda jsou auta v kterékoliv ze svých možných podob nezbytnou součástí života ve městě. Město není vhodným místem pro arogantní prosazování vlivu jednotlivých zájmových skupin, město má být komfortním místem pro každodenní život lidí. To se taky týká nás všech a je proto nejvyšší čas, abychom tomu začali věnovat náležitou pozornost…

Miroslav Rumler

Už tu není novej…

Populární britský velvyslanec Matt Field, jenž z britského velvyslanectví v Praze během uplynulých tří a půl let učinil tu nejviditelnější ambasádu ze všech, se rozhodl pojmout jednu ze svých posledních velkých recepcí v Česku přesně tak, jak ho v Praze všichni znají – s obrovskou dávkou humoru a nadhledu. Na oslavě narozenin krále Karla III. sypal z rukávu vtipy v češtině i angličtině, přičemž hned v úvodu pobavil hosty dotazem, jestli se v češtině zlepšil, a rýpnutím do samotného krále, který na vlastní večírky zásadně nechodí. "Už tu nejsem novej", prohlásil na začátek svého projevu k pečlivě vybraným hostům, kterých se na slavnosti sešlo hned několik stovek. Byli mezi nimi představitelé britských společností působících na českém trhu, významní čeští podnikatelé, novináři, politici, herci, ekonomové i akademici.

Agent jako (nové) téma…

I přes poměrně širokou nabídku nejrůznějších akcí, které jarní měsíce tradičně přinášejí, jako by nastala nouze o nová, aktuální témata, která by měla potenciál přerůst v trendy ovlivňující vývoj klíčových odvětví. Na vině je nejspíš jisté přešlapování evropské ekonomiky, které má hned několik základních příčin. Mezi těmi vnitřními je to zejména setrvalý pokles konkurenceschopnosti, který si působíme tak trochu sami naší vlastní úpornou snahou o transformaci evropské ekonomiky, ty vnější souvisejí především s nárůstem geopolitických překážek a rizik. To vše logicky snižuje apetit společností k rozvoji, investování do technologií s dlouhodobou návratností, ale i k vytváření nových pracovních příležitostí pro perspektivní mladé lidi.

SpeedCHAIN Slovakia 2026: odolnost jako klíčové téma

Tlak na ekonomickou, bezpečnostní a environmentální udržitelnost podnikání při zachování maximální flexibility s ohledem na sílící vliv geopolitických změn na dodavatelské řetězce. To jsou klíčové megatrendy, které mění dříve nastavené modely, a proto také logicky rezonovaly v rámci odborného programu již devátého ročníku logistické konference SpeedCHAIN Slovakia. Ta proběhla minulý týden v konferenčních prostorách hotelu Zochova chata v Modre nedaleko největšího slovenského logistického parku v Senci.