Jen tak znát těch pár fíglů …

23.05.2024 | Pod lupou

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Co ale spojuje tyto úvahy s těmi ostatními, jako jsou ty věnované například současné situaci na Slovensku, nebo třeba v blížících se evropských volbách, které nepochybně patří k událostem klíčového významu?

Minimálně to, že jakkoliv můžeme být jejich součástí takříkajíc v přímém přenosu, jen velmi těžko sami v sobě nacházíme jistotu toho, jakému vývoji vlastně z dobrých důvodů držíme palce. Jak jinak vyhodnotit úterní váhání nad tím, jaký výsledek je pro nás s ohledem na další vývoj turnaje nejvýhodnější v situaci, kdy jsme neznali výsledky druhé paralelní skupiny. Jako přes kopírák se dnes jen málokdo orientuje ve zprávách popisujících aktuální fázi vyšetřování atentátu na slovenského předsedu vlády, kde není jisté, zda si raději přát potvrzení verze původní o radikální pohnutce jednotlivce, nebo doufat v odhalení a eliminaci organizované skupiny s mnohem rizikovějším potenciálem. Jistou paralelu lze vidět i v nejrůznějších odhadech výsledků voleb do EP, které očekávají více či méně významnou změnu v rozložení sil jednotlivých frakcí. Ta by měla být logickým důsledkem rostoucí nespokojenosti Evropanů se způsobem řízení sedmadvacítky. Změny hned v celé řadě oblastí života si asi přeje většina z nás, mrazení v zádech nám ale mnohdy působí obava z toho, že námi podpoření kandidáti z té či oné strany běh událostí nezmění k lepšímu, ale naopak k horšímu.

Ať už jde o cokoliv, obvykle platí, že je lepší mít i nepříjemnou jistotu, než příjemnou nejistotu. Tou je v případě hokeje neopakovatelný zážitek ze hry. Jen obtížně jsem až do včerejška hledal podobný světlý bod na pozadí vývoje těch dalších událostí, které v tomto textu tak nějak zastupují širokou skupinu rozporuplných dějů prostupujících celou současnou společností. Všechno ale změnila velkorysá party, kterou právě včera uspořádala v exkluzívních historických prostorách pražské Živnobanky společnost SIXT k výročí svého čtvrt století trvajícího působení na českém trhu. Ta totiž vedle setkání se spoustou zajímavých lidí nabídla i vystoupení Davida Kollera, který svou show zahájil hitem Šrouby do hlavy, kde se v textu praví: „Zná jen pár fíglů, jak se valej holkám šrouby do hlavy …“. To mi připomnělo, jak důležité je zachovat si schopnost rozlišovat realitu patrnou pouhým pohledem od nejrůznějších fíglů, které se na nás ze všech stran valí. Pokud ovšem nechceme mít z hlavy železářství …

Miroslav Rumler

Slunce, auta a pár smyků …

Jak jinak než parafrází na dnes již klasické filmové dílo uvést informaci o tom, že jen před několika málo dny úspěšně proběhl na všech výcvikových plochách moderního polygonu v Hradci Králové letošní ročník oblíbené networkingové akce s názvem Reliant Drive4LIFE. Ten byl, podobně jako všechny ročníky předcházející, určen pro vrcholové manažery významných domácích i zahraničních společností v roli spolupořádajících partnerů a jejich VIP hosty.

Safety First …

Přesto, že si toto médium ani zdaleka naklade za cíl předkládat vám aktuality denního charakteru, klíčovým tématem dnešního vydání nemůže být s ohledem na noční tragickou událost na pardubickém nádraží nic jiného než bezpečnost. Zdaleka však nejde jen o bezpečnost v dopravě. Jakkoliv pozornost široké veřejnosti v poslední době poutají především témata spojená s udržitelností podnikání ve smyslu minimalizace jím produkovaných emisí do okolního světa, bezpečnost lidí, zboží i stále většího množství stále nákladnějších technologií představuje klíčovou komponentu skutečné udržitelnosti. Naším úkolem je proto dohlédnout na to, aby si právě bezpečnost zachovala nejen náš přirozený respekt, ale i důstojné místo ve firemních strategiích.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.