Kanál končí, EURO 7 se musí změnit, Turecko ve výjimečném stavu …

09.02.2023 | Pod lupou

Tak nějak by mohla znít zkratka toho nejdůležitějšího, co přinesly předcházející dny. Naši pozornost by za normálních okolností zcela ovládly zejména zprávy o oficiálním ukončení úvah o smysluplnosti kanálu DOL a ochota české vlády otevřít diskuzi nad reálnými důsledky uvažovaného zákazu prodeje vozidel se spalovacími motory v době faktické neexistence vhodné nástupnické technologie. Věřme, že to jsou zprávy povzbudivé a až nečekaně reflektující zdravý selský rozum.

Veřejný prostor ale zcela logicky již od pondělí ovládlo téma jiné, bohužel velmi skličující. Tím je pondělní zemětřesení v Turecku. Zdevastovaná města i vesnice, poničená infrastruktura, chybějící zdravotnický materiál, lékařský personál, technika, záchranáři i ubytování pro ty šťastnější … Okamžik, kdy je nezbytné, aby se do odstraňování následků živelné pohromy zapojily kompetentní týmy profesionálů z celého světa.

I teď, podobně jako v již téměř ročním válečném konfliktu na Ukrajině či v průběhu nedávné koronavirové pandemie, bude mít klíčový vliv na konečný výsledek celé humanitární mise to, jak obstojí právě její logistika. Jak rychle bude možné poskytnout přístřeší přeživším, lékařskou péči zraněným, dopravit na místo vodu, potraviny, materiál a techniku. K tomu je nezbytná bezchybná komunikace, respektování nastavených pravidel a špičkové operativní řízení.

V posledních letech jsme si zvykli často používat sousloví člověk a technologie. Jde o symbiózu, která běžné fungování v každodenním životě zjednodušuje. V situaci, jako je tato, je ale nutností zachraňující životy. Je čas si znovu připomenout jak skvělé je to, že logistiku kombinující um a zkušenosti lidí s možnostmi moderní techniky máme!

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.