Kde je vůle …

11.01.2024 | Pod lupou

Jako by slunce, které nám v uplynulých dvou mrazivých dnech nezakrytě projevovalo svou náklonnost, zalilo svými paprsky nejen naše města, luhy a háje. Slunečné počasí přineslo většině z nás lepší náladu, se kterou i náročné cíle, které jsme si do právě začínajícího roku nastavili, vypadají tak nějak dosažitelněji. Den plný slunečního svitu tak nabíjí nejen stále rostoucí počty baterií hltajících obnovitelné kilowatty, ale i nás samotné.

Rozjasnění tváří, i když zatím ve stínu obav z měnící se struktury evropského průmyslu jen málo viditelné, přináší do logistiky sílící diskuze o potřebě ponechat na cestě k uhlíkově neutrální společnosti otevřených více možností. Ve veřejném prostoru se tak stále častěji objevuje názor, že je třeba dát šanci širšímu spektru technologií a rizika plynoucí z chystané transformace mezi ně rozumně rozložit. Co je (snad) dobré pro malá městská auta, nemusí vyhovovat vozům velkým, co se osvědčilo v provozu železnice, nemusí být vhodné pro dopravu námořní nebo leteckou.

Věřme tedy společně, že rok, jenž teprve před několika málo dny začal, nabídne konečně důstojné místo na pomyslném výsluní společenské objednávky vedle v logistice jen omezeně využitelných BEV (Battery Electric Vehicles) elektromobilů také technice poháněné energií z vodíkových článků, nebo s motory spalujícími třeba bioLNG nebo některé z celé řady syntetických paliv.

Ve vzácném světle lednového slunce se zdá být víc než kdy jindy důležité ponechat svět kolem nás plný barev a ne inverzní, černobílý. Jen takový nabídne lidem, kteří v něm žijí, sílu a ochotu přicházet s novými nápady, inovovat a celou společnost posouvat k její prokazatelně lepší budoucnosti …

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.