Kdo nefandí, není Čech …

09.05.2024 | Pod lupou

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.

Před námi je ale svátek další, který ač postrádá jakoukoliv pravidelnost, vždy budí velké emoce a má potenciál paralyzovat běžné fungování společnosti. Řeč je samozřejmě o letošním „domácím“ mistrovství světa v ledním hokeji, tedy ve sportu, jenž patří u nás k těm nejoblíbenějším.

My jsme navíc národem zkušených trenérů, kteří až na výjimky přesně vědí, jak by měla vypadat sestava, kdo by chytat měl a kdo naopak rozhodně ne, jak hrát na Finy a co určitě nezkoušet na Švýcary. Přesto, nebo právě proto, máme teď tak trochu nahnáno, aby se mistrovství pro nás hned od začátku vyvíjelo dobře a my abychom si zajistili bezpečný postup do bojů o medaile. Spekulujeme, sledujeme přípravná utkání a někteří si půjdou i vsadit – to všechno ale tak nějak se zatajeným dechem, abychom „to“ nezakřikli. Dejme tedy průchod naší pověrčivosti a vyčkejme do příštího týdne, kdy bude už o poznání jasněji a možná bude i do jisté míry rozhodnuto o dalším vývoji.

A protože všechno začne už zítra, doporučuji inspirovat se pro následující dny myšlenkou filmového trenéra juda Tumpacha z dnes již klasického díla Jáchyme, hoď ho do stroje!, a nepouštět se do žádných větších akcí. Zapomeňte na chvilku na všední život, starost o dům, zahradu, nebo chatu. Je čas pečlivě sledovat a důsledně fandit … Tak příjemný a hlavně šťastný sportovní zážitek!

Miroslav Rumler

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Faktor ESG

Není pochyb o tom, že klíčový vliv na změny, které lze v nadcházejícím období v celém dodavatelském řetězci očekávat, bude mít povinnost nejprve velkých, později i menších společností prokazovat svou orientaci na významné snižování uhlíkové stopy svého vlastního podnikání. Nástrojem vytvořeným pro tento účel je nefinanční reporting ESG, jenž vedle přímého vlivu na hlavní hráče na trhu zasáhne postupně právě jejich prostřednictvím nepřímo i ty nejmenší.

Realita na pozadí …

Ráno bezprostředně následující po prvním májovém dni, který se navíc co do počasí nad očekávání vyvedl, se jen velmi těžko hledají témata s potenciálem získat si pozornost široké veřejnosti. Poklidné sváteční tempo nám dalo příležitost alespoň na chvíli odvrátit zrak od našich monitorů a zapomenout na témata, která ač mnohdy vzdálená tisíce kilometrů, tvoří díky aktuálnosti zpravodajství více či méně nechtěnou kulisu všedního dne.