Když bublina praskne …

01.12.2022 | Pod lupou

Ilustrační foto

Pro ty šťastnější to bývaly akcie společností jako Coca-Cola, Ford, AT&T nebo Ben&Jerry´s, pro většinu z nás zase třeba spořitelní knížky se zaručeným úrokem. Byly to jistoty celých generací. Jistoty, které v lidech pomáhaly budovat důvěru, že jejich děti se jednou budou mít lépe než oni sami. Z peněz investovaných do smysluplných projektů vznikaly nové hodnoty. Těmi bylo celosvětově žádané zboží, kvalitní služby reálně přispívající ke kvalitě života, nebo třeba nové byty, nemocnice a divadla. Míra rizika tak byla přiměřená a odpovídala úrovni zhodnocení investovaných peněz. Dnes už jen málokdo ví, zda to bylo pouhé mávnutí kouzelného proutku, nebo snad okouzlení vizí pohádkového zbohatnutí v pyramidových projektech a tzv. letadlech všeho druhu, že modeí globalizovaná společnost od samotného počátku tohoto století své zraky nejvíce ze všeho upnula k virtuálním produktům a společnostem nápadně připomínajícím ikonické obchodníky s deštěm. V případě gigantického trhu s kryptoměnami, které navenek po léta působily jako příslovečné zlaté slepice, však dnes více než kdykoliv dříve platí úsloví o neexistenci stromu, který by rostl až do nebe. Procitnutí z mnohaleté kryptoeufórie bude pro řadu lidí jistě spojené s nepříjemnou, a hlavně velmi drahou kocovinou. Pro většinu ale možná jistým druhem úlevy. Prasknutí této virtuální bubliny by totiž mohlo uvolnit stavidla diskuzi o míře zneužívání kryptoměn pro nevysledovatelné toky peněz s nejasným původem, o nepředstavitelné energetické náročnosti jejich generování a o celé řadě dalších negativních vlivů pro společnost a životní prostředí. A jako bonus by nejistota vyvolaná děním na této surrealistické scéně mohla přispět ke zvýšení apetitu velkých, středních i těch nejmenších investorů vložit své peníze napříště pro změnu do projektů s potenciálem skutečně zlepšit kvalitu života, dokonalost modeích technologií, nebo třeba nabídku dnes nadmíru nedostatkových výrobků. To by jistě bylo fajn. Ale jestli se právě tohle podaří, to, jak podle Jirotky říkal František, manžel tety Kateřiny, ví Bůh …

Miroslav Rumler

Na Bledu to dneska žije …

Něco ve smyslu „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, chtělo by se říct mnohým z těch, kdo sledovali tento týden vývoj kolem znovuobsazení vlastně neuvolněného postu českého ministra zahraničí. Na platformě logistického týdeníku se ale snad lépe hodí přirovnání k sázce na jistotu, protože jistota je přece jenom tím, co odjakživa dělá logistiku logistikou.

Losnu nebo Mažňáka?

„Ale třeba Bahňáka“. Pro kluky, kteří už oslavili padesátku (a snad nejen pro ty), jasný odkaz na Foglarovy Rychlé šípy a jejich dobrodružné výpravy do ikonických Stínadel, tajemné a neodolatelné části staré Prahy. Pro vás ostatní, kdo nejste odkojeni podpultovými rodokapsy, Hlasatelem a sešitovým vydáním Šípáků, třeba jen bonmot reagující na současné vládní, nebo chcete-li koaliční třenice. Prostě takové vágní vyjádření toho, že je skoro jedno, kdo ze souboje vyjde jako vítěz, protože pro NÁS je zásadní směr, tedy něco jako za co bojujeme a kam směřujeme. „Námi“ myslím logistické profesionály, kteří musí bezchybné výkony podávat navzdory politickému hašteření, vrtochům počasí, ale také tlaku ekologických aktivistů či nejrůznějších módních trendů.

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.