Když jedno končí, druhé začíná …

21.12.2023 | Pod lupou

Úvodník na závěr zní sice jako klasický protimluv, ale tentokrát jde skutečně o úvod k poslednímu NewsLETTERu tohoto roku. Sluší se proto nabídnout vám postupně alespoň letmé ohlednutí za tím, co nového do logistiky přinesl rok, jenž se pomalu blíží ke svému konci, doplněné o sázku na události a témata, jež by mohla vývoj tohoto odvětví poznamenat v roce nadcházejícím.

Zodpovědné a navíc profesionální hodnocení letošního vývoje situace v dodavatelském řetězci by nepochybně vyžadovalo víc času, prostoru a především odvahy. Řada zákazníků postupně snižovala stavy svých zásob, neutuchaly diskuze o podobě bezemisní dopravy, řada otazníků se už i v seriózních médiích začala vznášet nad budoucností evropského automobilového průmyslu. To, co jedni hodnotí jako znak rostoucích obav významných zákazníků z budoucího vývoje, mohou však druzí vidět jen jako logický návrat k předkovidovým praktikám v duchu JIT a JIS. A zatímco mnohým se rosí čelo při představě provozu rozsáhlých flotil e-trucků a e-dodávek, jiní aktuálně slaví jako zlomové odmítnutí původní podoby euro sedmičky a s ním i oddálení již dříve ohlášeného, případně diskutují o možných dopadech ukončení podpory prodeje plně elektrických vozidel v sousedním Německu, jež se právě pro elektromobilitu zdálo být ještě minulý týden zemí zaslíbenou. Navzdory nejistotě plynoucí z tak trochu nešťastného vytýčení trasy, základní kurz nastavený k dosažení cíle ale zůstává alespoň prozatím víceméně neměnný.

Byl to dlouhý a náročný rok a tak si jistě zasloužíme těch pár svátečních dnů, kdy bude čas aspoň na chvilku sundat pomyslnou nohu z plynu a možná i trochu přibrzdit, věnovat pozornost tomu, co je pro nás v životě skutečně důležité, a nabrat sílu pro sebevědomé vykročení do roku nového. Ten snad bude zase o kousek lepší, než byl ten uplynulý. K tomu vám celý tým společnosti Reliant přeje hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a úspěchu jak v životě pracovním, tak i v tom osobním. A k přání přikládáme elektronickou verzi prosincových LogisticNEWS a LogisticFOCUS i skromné menu akcí, při kterých nejenže bude možné se zase osobně potkat, ale jak pevně věříme, i načerpat spoustu nových informací. Ty budeme bezpochyby všichni potřebovat pro to, abychom obstáli v nelehkých zkouškách, jež před námi nejen v tom roce nadcházejícím stojí.

Krásné Vánoce a šťastný nový rok 2024!

Miroslav Rumler a celý tým společnosti Reliant

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.