Klima budiž pochváleno …

02.11.2023 | Pod lupou

Ať už aktuální počasí svědčí o čemkoliv, faktem je, že přeje procházkám, či u některých dokonce k projížďkám čarokrásnou krajinou, jež v těchto dnech hraje skutečně všemi barvami. Pro mnohé je právě podzimní čas tím, na co se celý rok těší a doufají, že jim ten toužebně očekávaný okamžik nezkazí zlovolný vichr, jenž by jedinečné přírodní kulisy nekompromisně poslal k zemi dřív, než se jich dosyta nabaží.

Po chladném jaru a na většině našeho území poměrně deštivém létu chápeme teplý a veskrze slunečný podzim jako jistý druh satisfakce. Pro novopečené i dlouholeté vlastníky fotovoltaických elektráren je to pak navíc příjemné přilepšení do jejich rodinných či firemních rozpočtů, se kterým tak úplně nepočítali. Prostě samá pozitiva, řeklo by se slovy klasika, ale možná i tady jde jen o to, jakou použijeme na celou věc optiku.

Teplý a slunečný podzim příliš nepřeje například marketérům vánočního sortimentu, protože lidé raději než v „ócéčku“ volný čas tráví s přáteli a rodinou na procházkách v parcích, lesích, nebo po památkách, na které je v létě příliš horko a v zimě zase zatraceně chladno. Obchodníci u nás ale dobře vědí, že všeho do času, podzim nebude trvat věčně a my už brzy jejich prodejny vezmeme útokem. Štědrost Vánoc jsme si tak nějak zvykli posuzovat podle množství dárků, pestrosti sváteční tabule a výjimečnosti všemožných svátečních zážitků. Přenechme proto úvahy o dopadech klimatické změny na nákupní zvyklosti zákazníků a oddávejme se krásám podzimu tak dlouho, jak nám to příroda letos umožní. Všichni přece dobře víme, že to krásné a příjemné nikdy netrvá příliš dlouho …

Miroslav Rumler

Na Bledu to dneska žije …

Něco ve smyslu „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, chtělo by se říct mnohým z těch, kdo sledovali tento týden vývoj kolem znovuobsazení vlastně neuvolněného postu českého ministra zahraničí. Na platformě logistického týdeníku se ale snad lépe hodí přirovnání k sázce na jistotu, protože jistota je přece jenom tím, co odjakživa dělá logistiku logistikou.

Losnu nebo Mažňáka?

„Ale třeba Bahňáka“. Pro kluky, kteří už oslavili padesátku (a snad nejen pro ty), jasný odkaz na Foglarovy Rychlé šípy a jejich dobrodružné výpravy do ikonických Stínadel, tajemné a neodolatelné části staré Prahy. Pro vás ostatní, kdo nejste odkojeni podpultovými rodokapsy, Hlasatelem a sešitovým vydáním Šípáků, třeba jen bonmot reagující na současné vládní, nebo chcete-li koaliční třenice. Prostě takové vágní vyjádření toho, že je skoro jedno, kdo ze souboje vyjde jako vítěz, protože pro NÁS je zásadní směr, tedy něco jako za co bojujeme a kam směřujeme. „Námi“ myslím logistické profesionály, kteří musí bezchybné výkony podávat navzdory politickému hašteření, vrtochům počasí, ale také tlaku ekologických aktivistů či nejrůznějších módních trendů.

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.