Klima budiž pochváleno …

02.11.2023 | Pod lupou

Ať už aktuální počasí svědčí o čemkoliv, faktem je, že přeje procházkám, či u některých dokonce k projížďkám čarokrásnou krajinou, jež v těchto dnech hraje skutečně všemi barvami. Pro mnohé je právě podzimní čas tím, na co se celý rok těší a doufají, že jim ten toužebně očekávaný okamžik nezkazí zlovolný vichr, jenž by jedinečné přírodní kulisy nekompromisně poslal k zemi dřív, než se jich dosyta nabaží.

Po chladném jaru a na většině našeho území poměrně deštivém létu chápeme teplý a veskrze slunečný podzim jako jistý druh satisfakce. Pro novopečené i dlouholeté vlastníky fotovoltaických elektráren je to pak navíc příjemné přilepšení do jejich rodinných či firemních rozpočtů, se kterým tak úplně nepočítali. Prostě samá pozitiva, řeklo by se slovy klasika, ale možná i tady jde jen o to, jakou použijeme na celou věc optiku.

Teplý a slunečný podzim příliš nepřeje například marketérům vánočního sortimentu, protože lidé raději než v „ócéčku“ volný čas tráví s přáteli a rodinou na procházkách v parcích, lesích, nebo po památkách, na které je v létě příliš horko a v zimě zase zatraceně chladno. Obchodníci u nás ale dobře vědí, že všeho do času, podzim nebude trvat věčně a my už brzy jejich prodejny vezmeme útokem. Štědrost Vánoc jsme si tak nějak zvykli posuzovat podle množství dárků, pestrosti sváteční tabule a výjimečnosti všemožných svátečních zážitků. Přenechme proto úvahy o dopadech klimatické změny na nákupní zvyklosti zákazníků a oddávejme se krásám podzimu tak dlouho, jak nám to příroda letos umožní. Všichni přece dobře víme, že to krásné a příjemné nikdy netrvá příliš dlouho …

Miroslav Rumler

Nahoru a dolů …

Dovolte mi sérii vzpomínek věnovaných technologiím minulosti, jež zásadně ovlivnily naši současnost, zakončit s pomocí sarkasmu vyjádřeného pomyslnou hádkou Googlu, Facebooku, Wikipedie, internetu a elektrické energie, ve které se její účastníci přou o to, kdo je pro lidstvo nejdůležitější.

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.