Klima budiž pochváleno …

02.11.2023 | Pod lupou

Ať už aktuální počasí svědčí o čemkoliv, faktem je, že přeje procházkám, či u některých dokonce k projížďkám čarokrásnou krajinou, jež v těchto dnech hraje skutečně všemi barvami. Pro mnohé je právě podzimní čas tím, na co se celý rok těší a doufají, že jim ten toužebně očekávaný okamžik nezkazí zlovolný vichr, jenž by jedinečné přírodní kulisy nekompromisně poslal k zemi dřív, než se jich dosyta nabaží.

Po chladném jaru a na většině našeho území poměrně deštivém létu chápeme teplý a veskrze slunečný podzim jako jistý druh satisfakce. Pro novopečené i dlouholeté vlastníky fotovoltaických elektráren je to pak navíc příjemné přilepšení do jejich rodinných či firemních rozpočtů, se kterým tak úplně nepočítali. Prostě samá pozitiva, řeklo by se slovy klasika, ale možná i tady jde jen o to, jakou použijeme na celou věc optiku.

Teplý a slunečný podzim příliš nepřeje například marketérům vánočního sortimentu, protože lidé raději než v „ócéčku“ volný čas tráví s přáteli a rodinou na procházkách v parcích, lesích, nebo po památkách, na které je v létě příliš horko a v zimě zase zatraceně chladno. Obchodníci u nás ale dobře vědí, že všeho do času, podzim nebude trvat věčně a my už brzy jejich prodejny vezmeme útokem. Štědrost Vánoc jsme si tak nějak zvykli posuzovat podle množství dárků, pestrosti sváteční tabule a výjimečnosti všemožných svátečních zážitků. Přenechme proto úvahy o dopadech klimatické změny na nákupní zvyklosti zákazníků a oddávejme se krásám podzimu tak dlouho, jak nám to příroda letos umožní. Všichni přece dobře víme, že to krásné a příjemné nikdy netrvá příliš dlouho …

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.