Kouzlo přiznaného …

10.11.2022 | Pod lupou

Miroslav Rumler, Reliant

Zatímco dříve jsme zpravidla se svými obavami a přesvědčením o správnosti vlastního úsudku bývali poněkud osamoceni, či v lepším případě konfrontováni jen úzkou skupinkou přátel a známých, dnes se cítíme být součástí národních či dokonce geograficky neohraničených skupin na sociálních sítích. Ty mnohým pomáhají s orientací v konkrétních tématech, předkládají více či méně důvěryhodné důkazy, nabízejí argumenty a prezentují prohlášení nejrůznějších odboíků i (ne)závislých studií. Ani ta nejosvícenější fóra však zdaleka nedosahují přesnosti odhadu budoucího vývoje byť jen průměých sázkových kanceláří. Platí tak spíše bonmot z oblasti meteorologie, jenž praví: Jak bude zítra nevím, ale s pravděpodobností hraničící s jistotou vám řeknu, jak bylo včera. Věřit tak skutečně můžeme jen tomu, co vidíme na vlastní oči nebo slyšíme na vlastní uši. O to cennější bylo například včerejší veřejné prohlášení ministra obrany východní mocnosti o řízeném ústupu z okupované metropole na jihu Ukrajiny, jako balzám na mnohé mohou zapůsobit stále četnější zmínky vlivných politiků o reálné smysluplnosti zachování či dokonce dalším rozvoji jádra jako klíčového zdroje evropské energetiky nebo o nutnosti do boje za ochranu klimatu vtáhnout zejména ty, kdo mu prokazatelně škodí nejvíc. Dlouhá je cesta od fikce dominující v paralelním virtuálním světě k realitě každodenního života obyčejného Evropana. Stále více platí že neuvěřím, dokud na vlastní oči neuvidím a na uši neuslyším. Šestým smyslem ale tuším, že možná vlivem událostí měnících svět kolem nás v poslední době stále rychleji brzy zažijeme změny, v jejichž reálnost jsme už vlastně ani nedoufali …

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.