Křižovatka kam se podíváš …

13.04.2023 | Pod lupou

Varování, byť mnohými zpochybňované, části světových technologických elit před dalším překotným vývojem umělé inteligence, únik přísně utajovaných zpravodajských dokumentů z administrativy přední světové mocnosti, nebo třeba úspěšné hackerské útoky na naší klíčovou infrastrukturu včetně civilních nemocnic, řízení letového provozu a další strategické cíle významné pro každodenní fungování společnosti.

To všechno můžeme považovat buď za nezbytnou daň, bez které lze vyššího stupně fungování moderní společnosti dosáhnout jen stěží, nebo za jistý druh technologického rozcestí, na kterém je lepší chvíli postát a další cestu si důkladně promyslet.

To hlavně proto, abychom se zbrkle nevydali třeba nesprávným směrem a pak se nemuseli vracet zpátky za jen těžko vyčíslitelných nákladů. Bohužel, s těmi rozcestími se zejména v Evropě v poslední době tak nějak roztrhnul pytel.

Slýcháme tak úvahy o nutnosti překročit vlastní stín při stanovování strategie pro automobilový průmysl, vytápění našich domovů, nebo třeba cílenou redukci chovů hospodářských zvířat. Je asi nejvyšší čas zbystřit smysly. Bude nejspíš opravdu důležité ohlídat si, abychom v zájmu civilizace spolu s vlastním stínem nepřekročili i příslovečný bludný kořen …

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.