Logistika ve světle polární záře …

16.05.2024 | Pod lupou

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Na pozadí MS v ledním hokeji v těchto dnech zejména pro mladé lidi, ale samozřejmě i pro jejich rodiče, vrcholí napětí vyvolané zveřejněním výsledků přijímacích zkoušek na střední školy. To doznalo v reakci na předchozí neúspěšné snahy Ministerstva školství snad konečně pozitivní změny, která české školství přivádí do reality jedenadvacátého století. Celý proces sice i letos provázejí drobné lapálie, nejde ale podle všeho o systémové chyby a především zcela odpadly nekonečné fronty uchazečů před jednotlivými školami v rámci následného hledání volných míst pro ty, kteří nebyli přijati tam, kam přijati být chtěli. I tady tak šlo vlastně o logistické zadání.

A zatímco včerejší napínavý a vpravdě nečekaný vývoj dalšího utkání české reprezentace v rámci základní skupiny s Dánskem původně sliboval optimální podmínky pro sledování, opak se stal pravdou. Pozornost na sebe strhla ve stejném čase i tentokrát událost zcela jiná. Tak, jak jsme si ještě donedávna nedokázali představit válečný konflikt v Evropě a dokonce tak blízko našich vlastních hranic, od včerejška už si nedobrovolně zvykáme navíc na skutečnost, že i v našich podmínkách je možné takřka v přímém přenosu sledovat atentát na vysokého ústavního činitele. I když faktů k této události je k dispozici doposud žalostně málo, jisté je, že do značné míry ovlivní celou společnost nejen na Slovensku, ale přinejmenším v celém regionu. Není totiž střelba jako střelba. Zatímco sedm branek v dánské brance jako by celý národ polilo živou vodou, střelba v Handlové pro nás pro všechny byla doslova ledově mrazivou sprchou. Změny teď jistě nenastanou jen na poli logistiky spojené s kontaktem mezi politiky a veřejností.

Teď ale jak z toho, aby právě včerejší dramatické události na středním Slovensku nevrhly na celý týden úplně negativní světlo … Co takhle podívat se na všechno tak nějak pozitivní optikou, třeba tou založenou na hodnocení výsledků jendotlivých událostí, nikoli na jejich komplikovaném průběhu: z obávaných Finů jsme si sice neudělali trhací kalendář, ale i tak jsme důstojně, spravedlivě a přesvědčivě vyhráli. To zaprvé. Úspěšnost přijímacích řízení pro letošní deváťáky činí 94%, před školami se netvoří fronty zoufalých rodičů a nakonec se díky novému systému, navíc z dílny pár chytrých českých a slovenských hlav, bez větších stresů dostanou na střední školy na rozdíl od loňska a předloňska téměř všichni, což je rozhodně úspěch. To za druhé. A konečně radost včerejšího infarktového tříbodového duelu s Dány s původně nejednoznačnou předpovědí byla později v noci jak věřím umocněna pozitivními zprávami o záchraně lidského života. Ten je jistě tím nejdůležitějším i v případech, kdy pro mnohé může z logiky věci jít o osobu na zcela opačném konci politického spektra. To tedy zatřetí a začtvrté. Takže si myslím, že aspoň za mě nakonec všechno vlastně docela dobrý …

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.

Faktor ESG

Není pochyb o tom, že klíčový vliv na změny, které lze v nadcházejícím období v celém dodavatelském řetězci očekávat, bude mít povinnost nejprve velkých, později i menších společností prokazovat svou orientaci na významné snižování uhlíkové stopy svého vlastního podnikání. Nástrojem vytvořeným pro tento účel je nefinanční reporting ESG, jenž vedle přímého vlivu na hlavní hráče na trhu zasáhne postupně právě jejich prostřednictvím nepřímo i ty nejmenší.