Logistika ve světle polární záře …

16.05.2024 | Pod lupou

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Na pozadí MS v ledním hokeji v těchto dnech zejména pro mladé lidi, ale samozřejmě i pro jejich rodiče, vrcholí napětí vyvolané zveřejněním výsledků přijímacích zkoušek na střední školy. To doznalo v reakci na předchozí neúspěšné snahy Ministerstva školství snad konečně pozitivní změny, která české školství přivádí do reality jedenadvacátého století. Celý proces sice i letos provázejí drobné lapálie, nejde ale podle všeho o systémové chyby a především zcela odpadly nekonečné fronty uchazečů před jednotlivými školami v rámci následného hledání volných míst pro ty, kteří nebyli přijati tam, kam přijati být chtěli. I tady tak šlo vlastně o logistické zadání.

A zatímco včerejší napínavý a vpravdě nečekaný vývoj dalšího utkání české reprezentace v rámci základní skupiny s Dánskem původně sliboval optimální podmínky pro sledování, opak se stal pravdou. Pozornost na sebe strhla ve stejném čase i tentokrát událost zcela jiná. Tak, jak jsme si ještě donedávna nedokázali představit válečný konflikt v Evropě a dokonce tak blízko našich vlastních hranic, od včerejška už si nedobrovolně zvykáme navíc na skutečnost, že i v našich podmínkách je možné takřka v přímém přenosu sledovat atentát na vysokého ústavního činitele. I když faktů k této události je k dispozici doposud žalostně málo, jisté je, že do značné míry ovlivní celou společnost nejen na Slovensku, ale přinejmenším v celém regionu. Není totiž střelba jako střelba. Zatímco sedm branek v dánské brance jako by celý národ polilo živou vodou, střelba v Handlové pro nás pro všechny byla doslova ledově mrazivou sprchou. Změny teď jistě nenastanou jen na poli logistiky spojené s kontaktem mezi politiky a veřejností.

Teď ale jak z toho, aby právě včerejší dramatické události na středním Slovensku nevrhly na celý týden úplně negativní světlo … Co takhle podívat se na všechno tak nějak pozitivní optikou, třeba tou založenou na hodnocení výsledků jendotlivých událostí, nikoli na jejich komplikovaném průběhu: z obávaných Finů jsme si sice neudělali trhací kalendář, ale i tak jsme důstojně, spravedlivě a přesvědčivě vyhráli. To zaprvé. Úspěšnost přijímacích řízení pro letošní deváťáky činí 94%, před školami se netvoří fronty zoufalých rodičů a nakonec se díky novému systému, navíc z dílny pár chytrých českých a slovenských hlav, bez větších stresů dostanou na střední školy na rozdíl od loňska a předloňska téměř všichni, což je rozhodně úspěch. To za druhé. A konečně radost včerejšího infarktového tříbodového duelu s Dány s původně nejednoznačnou předpovědí byla později v noci jak věřím umocněna pozitivními zprávami o záchraně lidského života. Ten je jistě tím nejdůležitějším i v případech, kdy pro mnohé může z logiky věci jít o osobu na zcela opačném konci politického spektra. To tedy zatřetí a začtvrté. Takže si myslím, že aspoň za mě nakonec všechno vlastně docela dobrý …

Miroslav Rumler

Na Bledu to dneska žije …

Něco ve smyslu „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, chtělo by se říct mnohým z těch, kdo sledovali tento týden vývoj kolem znovuobsazení vlastně neuvolněného postu českého ministra zahraničí. Na platformě logistického týdeníku se ale snad lépe hodí přirovnání k sázce na jistotu, protože jistota je přece jenom tím, co odjakživa dělá logistiku logistikou.

Losnu nebo Mažňáka?

„Ale třeba Bahňáka“. Pro kluky, kteří už oslavili padesátku (a snad nejen pro ty), jasný odkaz na Foglarovy Rychlé šípy a jejich dobrodružné výpravy do ikonických Stínadel, tajemné a neodolatelné části staré Prahy. Pro vás ostatní, kdo nejste odkojeni podpultovými rodokapsy, Hlasatelem a sešitovým vydáním Šípáků, třeba jen bonmot reagující na současné vládní, nebo chcete-li koaliční třenice. Prostě takové vágní vyjádření toho, že je skoro jedno, kdo ze souboje vyjde jako vítěz, protože pro NÁS je zásadní směr, tedy něco jako za co bojujeme a kam směřujeme. „Námi“ myslím logistické profesionály, kteří musí bezchybné výkony podávat navzdory politickému hašteření, vrtochům počasí, ale také tlaku ekologických aktivistů či nejrůznějších módních trendů.

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.