Mnichov zase v plné síle …

04.05.2023 | Pod lupou

Po čtyřech, nikoli tedy tradičně po dvou letech, se letos koná další ročník nejvýznamnějšího logistického veletrhu v Evropě, tedy tradiční Transport Logistic Mnichov.

Důvodem, proč se logistická veřejnost do Mnichova vrací po tak dlouhé době, je světová pandemie koronaviru. Ta v uplynulých letech způsobila rušení či odklad mnoha veletrhů, výstav i odborných konferencí. S přechodem do online režimu se navíc začalo pochybovat o tom, jaká takové akce vůbec čeká budoucnost.

Nejpesimističtější odhady počítaly s jejich významným omezením a v mnoha případech i s úplným zánikem. Letošní rok ale nabízí pohled zcela opačný. Vyhlášené evropské veletrhy prozatím hlásí rekordní účast jak ze strany vystavovatelů, tak i samotných návštěvníků, a to i navzdory omezením, která v současnosti platí pro cestování z vybraných oblastí světa. A protože Transport Logistic vyhlášeným veletrhem za ta léta skutečně je, výstavní plochu ani cenově přijatelné ubytování v Mnichově už několik měsíců opravdu nenajdete.

Co ale stále k mání je, jsou vstupenky pro návštěvníky. Těch z Česka a ze Slovenska se do Mnichova tradičně sjíždí desetitisíce. Tak neváhejte a cestu si tam na příští týden naplánujte i vy. Byla by škoda u toho nebýt. Ať tedy i letos platí, že kdo na veletrhu v Mnichově nebyl, jako by v logistice ani neexistoval …

Na viděnou příští týden – třeba na společné české expozici v hale B5!

Miroslav Rumler

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.

Faktor ESG

Není pochyb o tom, že klíčový vliv na změny, které lze v nadcházejícím období v celém dodavatelském řetězci očekávat, bude mít povinnost nejprve velkých, později i menších společností prokazovat svou orientaci na významné snižování uhlíkové stopy svého vlastního podnikání. Nástrojem vytvořeným pro tento účel je nefinanční reporting ESG, jenž vedle přímého vlivu na hlavní hráče na trhu zasáhne postupně právě jejich prostřednictvím nepřímo i ty nejmenší.