Mnichov zase v plné síle …

04.05.2023 | Pod lupou

Po čtyřech, nikoli tedy tradičně po dvou letech, se letos koná další ročník nejvýznamnějšího logistického veletrhu v Evropě, tedy tradiční Transport Logistic Mnichov.

Důvodem, proč se logistická veřejnost do Mnichova vrací po tak dlouhé době, je světová pandemie koronaviru. Ta v uplynulých letech způsobila rušení či odklad mnoha veletrhů, výstav i odborných konferencí. S přechodem do online režimu se navíc začalo pochybovat o tom, jaká takové akce vůbec čeká budoucnost.

Nejpesimističtější odhady počítaly s jejich významným omezením a v mnoha případech i s úplným zánikem. Letošní rok ale nabízí pohled zcela opačný. Vyhlášené evropské veletrhy prozatím hlásí rekordní účast jak ze strany vystavovatelů, tak i samotných návštěvníků, a to i navzdory omezením, která v současnosti platí pro cestování z vybraných oblastí světa. A protože Transport Logistic vyhlášeným veletrhem za ta léta skutečně je, výstavní plochu ani cenově přijatelné ubytování v Mnichově už několik měsíců opravdu nenajdete.

Co ale stále k mání je, jsou vstupenky pro návštěvníky. Těch z Česka a ze Slovenska se do Mnichova tradičně sjíždí desetitisíce. Tak neváhejte a cestu si tam na příští týden naplánujte i vy. Byla by škoda u toho nebýt. Ať tedy i letos platí, že kdo na veletrhu v Mnichově nebyl, jako by v logistice ani neexistoval …

Na viděnou příští týden – třeba na společné české expozici v hale B5!

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.