Na startu s novou nadějí …

09.03.2023 | Pod lupou

Jen máloco svou aktuálností předčí dnešní dění, jež po deseti letech mění osoby a obsazení v prostorách Pražského hradu, symbolu státnosti celé České republiky.

Proto se ani tento úvodník, v němž politické dění zpravidla vystupuje jen sporadicky, a tak nějak na pozadí, nemůže zcela vyhnout připomínce události, která má pro většinu tak silný emocionální podtext.

Nesuďme proto na tomto místě, zda pro změnu takového rozsahu nejvyšší čas je, nebo zda měl nastat už daleko dřív. Nekončící vlna větších i menších skandálů provázejících významnou část nejbližších spolupracovníků právě doslouživšího prezidenta jako by logickou odpověď nabízela. Ke konci tak snad dospělo konání, které se víc než službou úředníků národu, jenž je právě za ni poměrně velkoryse platí, podobá nezřízeným podnikatelským žním z počátku devadesátek.

Stát očekává, že se z důvodů, jež není třeba vysvětlovat, v několika dalších letech uskromní firmy i občané a solidárně přispějí k léčbě kocoviny z let minulých. Stejnou logikou očekáváme my, kdo na provoz státu dnes a denně přispíváme, že stát na oplátku najde rychlou cestu ke spotřební askezi. To není úkol na pár dní, ani na pár měsíců.

Mezi klíčové úkoly nového hradního týmu tak jistě bude patřit zcela nový vlastní „mindset“ a jeho důsledné šíření do všech koutů nezvykle rozmařilého a doširoka rozvětveného státního aparátu. Jen zřetelná ochota státu důrazně šetřit na sobě samém umožní to, aby firmy i obyčejní lidé byli ochotni k nezbytným solidárním ústupkům ve prospěch generací, jejichž vliv na okolní svět je prozatím malý. Věřme, že celý tým i samotný prezident mají dostatek sil fyzických i morálních, aby tak nelehký úkol bezezbytku splnili a my abychom k tomuto úřadu mohli zase po letech vzhlížet jako k významné morální autoritě …

Tak hodně štěstí!

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.