Jakkoliv by se teď po zveřejnění výše uvalených cel i struktury zboží těmto clům podléhající mohlo zdát, že je vše jasné, určitá nejistota může nadále přetrvat. Podobně jako v případě cel na zboží z Kanady a Mexika, která byla nejprve uvalena, jen o několik hodin později pozastavena, aby byla následně o měsíc později zavedena znovu, může (ale nemusí) i tentokrát jít o inspiraci klasickou českou pohádkou. V té, jak u nás všichni dobře víme, stařičký král ovládaný svými vypečenými rádci v klíčovém okamžiku odvolává, co odvolal a slibuje co původně slíbil. To v pohádce o nafrněné princezně (a rádcích mnohem bohatších než sám pan král) předznamenalo šťastný konec, i když k tomu už tenkrát stále ještě vedla cesta trnitá a její zdolání nezřídka připomínalo divokou jízdu na něčem, co by bylo možné označit za tobogán první generace.
Otázkou, na níž zatím neexistuje jednoznačná odpověď, je to, zda my dokážeme v podobné situaci vidět alespoň vzdálený náznak světla v tom dlouhém a nepřehledném tunelu. Jednou z mála jistot, se kterými může logistika aktuálně takříkajíc „nabeton“ počítat, je to, že cla přinesou další změny v nastavení a struktuře dodavatelských řetězců. Podobně jako nedávná globální pandemie a následné narušení dodavatelských řetězců, sílící tlak na budování udržitelného podnikání, energetická krize a válečné konflikty v místech protnutých bezpočtem tradičních zbožových tras, stanou se i změny v celní politice USA katalyzátorem restrukturalizace dlouholetých obchodních vazeb. Výrobci budou nuceni měnit dodavatele, dodavatelé výrobní lokality, zákazníci své nákupní preference. Nelze tak nostalgicky nevzpomenout na dnes již klasickou hlášku mjr. Bohumila Šebka, nadporučíka Československé lidové armády v podání Miroslava Donutila „A komu tím prospějete, co?“.
Pro mnohé výrobce a obchodníky to bude nejspíš období velmi složité a plné rostoucí nejistoty. Spotřebitelům přinese četná dilemata stran omezení sortimentu a možná je zčásti vžene do sítí asijských dodavatelů více či méně zdařilých napodobenin jejich oblíbených a tradičně kvalitních produktů. Pro logistiky ale půjde o další z řady zkoušek jejich kreativity a připravenosti takříkajíc za pochodu měnit funkční nastavení dlouho složitě optimalizovaných postupů, techniky a technologií. Zátěžový test v podobě celní války jako součásti komplexu opatření, jejichž cílem je nejspíše jakýsi reset dosavadní podoby globální ekonomiky včetně přenastavení geopolitických vazeb ukáže, kdo bral přípravu dostatečně vážně. Kdo zodpovědně investoval do perspektivních technologií, posílil vlastní odolnost vůči vnějším vlivům, nešetřil na zvýšení kvalifikace svých zaměstnanců, a hlavně nepromarnil příležitost reflektovat změny v poptávce po konkrétních službách. Možná, že s využitím sportovního žargonu lze prostě konstatovat, že přípravná fáze skončila a my teď vstupujeme do ostré soutěže…
Miroslav Rumler