Pohled až za horizont …

12.10.2023 | Pod lupou

„Až sedmasedmdesát procent emisí CO2 zatěžujících naše výrobky tvoří ty, jež vznikají u našich dodavatelů, mnohdy daleko za hranicemi Evropy.

Naopak pouhých 6,3 % jich pochází z naší výroby, desetiprocentní zátěž představuje balení a hranici pěti procent překračuje naše logistika. Vůbec nejmenší zátěž vzniká od okamžiku, kdy výrobky opustí naše brány. Tam je alokovaných pouze 1,6% celkové produkce uhlíkové stopy“, řekl Pavel Moravec, Head of IS/IT and Sustainability in CEE region společnosti NESTLÉ včera na Technologické konferenci pořádané společností Reliant u příležitosti oslavy čtyřicátého výročí působení GS1 Czech Republic v České republice s názvem Cesta: Udržitelná logistika.

To podle jeho slov znamená podniknout takové systematické kroky, které nám umožní dohlédnout až na pomyslný konec celého dodavatelského řetězce. „Naším úkolem je opatření, která mají významně ovlivnit udržitelnost podnikání, aplikovat primárně tam, kde mohou přinést největší změny k lepšímu a od těch se postupně posouvat do oblastí s menším potenciálem. Nejmodernější technologie dnes využíváme například k tomu, abychom farmáře, naše dlouholeté dodavatele, efektivně motivovali k udržitelnému zacházení s půdou, vodními zdroji i pracovní silou, ale také abychom přispěli k zastavení odlesňování i v těch nejvzdálenějších regionech světa“.

Nutnost účinně regulovat celý dodavatelský řetězec jako celek potvrdil i další speaker Technologické konference GS1, Miroslav Kroupa, Head of Brand Management in Production and Logistic společnosti ŠKODA Auto.

Ve své přednášce, jež nabídla přehled aktuálních megatrendů ovlivňujících automobilový průmysl, upozornil na fakt, že rychlost, se kterou je Evropa odhodlána ukončit výrobu a prodej vozů se spalovacími motory, implicitně navyšuje podíl komponent a dílů s původem nejen mimo EU, ale i mimo evropský kontinent. To v důsledku s největší pravděpodobností již od 1.1.2024 povede k uvalení dodatečných cel na vozidla exportovaná z EU do Velké Británie, čemuž byla na tomto místě věnována pozornost už minulý týden.

A resumé z tohoto výjimečného setkání? Jsou to především moderní technologie, které mohou významně pomoci při optimalizaci procesů. Je to optimalizace procesů, co umožňuje dále zvyšovat efektivitu a produktivitu práce. A jsou to globální standardy, bez kterých se neobejdeme, chceme-li dohlédnout až na samotný konec dodavatelského řetězce. A tam dohlédnout rozhodně potřebujeme, myslíme-li to vážně s realizací změn ve jménu ochrany života na planetě Zemi …

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.