Pouhé jedno procento …

16.01.2025 | Pod lupou

Přehoupla se polovina ledna a na světlo světa se pomalu dostávají první oficiální výsledky hospodaření v roce uplynulém. Růst celé ekonomiky je nakonec podle všeho mírně nad očekáváním, deficit státního rozpočtu naopak o chlup pod původně predikovanou hladinou. Domácí poptávku ale nadále táhne víc spotřeba domácností než podniků, které jako by vyčkávaly, co přinesou letošní události domácí, evropské i ty globální.

Většinu automobilek a zejména pak jejich dodavatele, kteří společně desítky let představovali výkonný motor celé evropské ekonomiky, obchází strašák nedostatečné poptávky po technice, kterou s ohledem na eskalaci emisních norem potřebují prodávat naopak nejvíc. Na tom v kontrastu s viditelnou skepsí v nejvýznamnějších zahraničních odbytištích mnoho nemění ani výjimečně dobrá bilance naší tradiční automobilky s okřídleným šípem ve znaku.

Mračna stahující se nad jen těžko postradatelnými příjmy z automobilového průmyslu v posledních dnech navíc ve veřejném prostoru doplnila diskuze o nutnosti navýšit národní rozpočty na obranu jednotlivých členských zemí NATO, tedy bezmála celé Evropy. Tím prvním číslem, o kterém se začalo diskutovat, je růst z minimálních 2 % HDP na procent pět, reálně ale půjde nejspíš o snahu dosáhnout tříprocentní hranice. To už zní lépe, i tak jde ale jen u evropské sedmadvacítky se souhrnným HDP na úrovni necelých 19 bilionů (19 000 000 000 000) EUR o sumičku někde kolem 190 miliard EUR. Jde o částku, kterou je sice potřeba prokazatelně z pokladen jednotlivých států na jedné straně vydat, na straně druhé ale současně o obnos, za který bude třeba vyrobit a následně dodat spoustu zboží, z něhož velká část bude muset být z kategorie hi-tech.

Mnozí budou souhlasit, že zde je na místě použít v poslední době jinak trestuhodně nadužívaný výraz výzva. Tak velká objednávka, navíc garantovaná samotnými vládami (nejen) evropských států, komfortně rozfázovaná do bezpočtu etap a období mnoha let, bude skutečnou výzvou nejen pro výrobce, ale pro celé dodavatelské řetězce. A i když významnou část výroby s pravděpodobností hraničící s jistotou zajistí zbrojařské koncerny největších mocností západní civilizace, při troše obratnosti našich, navíc mnohdy tradičních, vývojářů, výrobců a obchodníků bychom si jako historicky průmyslová země měli zajistit pozici kvalitních a vysoce kvalifikovaných dodavatelů. O transformaci evropské ekonomiky a příležitostech z této transformace plynoucích pro jednotlivé články dodavatelských řetězců se v nejasných konturách diskutuje už několik let. Nevím, jestli jde přesně o typ transformace, o kterém její původní autoři snili. Jisté však je, že v takto střiženém šatu transformace zejména tradičně průmyslovým ekonomikám velké komerční příležitosti nejspíš opravdu nabídne a ani logistika tím pádem asi nepřijde zkrátka …

Miroslav Rumler

Líná huba, holé neštěstí…

Je to sice trochu neomalený začátek pro úvodník, ale s událostí tohoto týdne opravdu úzce souvisí, tak se to pokusím vysvětlit. Včerejší den byl totiž sváteční, protože právě na 11. červen letos připadl termín oslavy narozenin britského panovníka, dnes tedy krále Karla III. Ne že by se před těmi lety právě jedenáctého června narodil, červen je však pro oslavu po právu považován ze celkově vhodnější než listopad, a tak se zkrátka slaví v červnu. U nás se slavilo na britské ambasádě pod hradbami pražských Hradčan, kde se sešlo na jedenáct stovek osobností, jež mají k Britům a Británii blíž než ostatní.

Svátek evropské logistiky s českou účastí…

Je-li na poli evropské logistiky v tomto týdnu něco, co nelze přehlédnout, je to tradiční mnichovský veletrh Transport Logistic. I letos na něm navíc v roli vystavovatelů české a slovenské firmy patří mezi ty nejpočetnější, a to je neklamným znamením, že v Evropě v tomto oboru rozhodně nehrajeme druhé housle. Česká expozice s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, iniciovanou tradičně Českou logistickou asociací a SSL ČR, nabídla prostor rekordnímu počtu českých vystavovatelů. Jejich počet navíc každý den od pondělí do dnešního dne, který je na veletrhu tím závěrečným, exponenciálně navyšují návštěvníci, kteří sem od nás přijíždějí, aby se inspirovali prezentacemi nových technologií, trendů a inovací, jež formují podobu logistiky nejbližší budoucnosti.

Ať se (ne)práší za kočárem…

Jen málokdy se stane, že by vám někdo na přímý dotaz, jaký je řidič, řekl, že špatný. Ve většině z nás převládá přesvědčení, že řídíme dobře, tedy bezpečně a zodpovědně. Když ale přijde na diskuzi o tom, kdo a jak často porušuje za volantem pravidla, překračuje povolenou rychlost, parkuje na zákazu, předjíždí před zatáčkou, troubí ve městě, dává úzkostlivě přednost chodcům nebo pravidelně kontroluje technický stav svého vozu, je naopak většina ochotna připustit, že tu a tam zhřeší. Vysvětlení bývá prosté – je to jen výjimečně, s maximální opatrností a nikdy, fakt N-I-K-D-Y, se nic nestalo. Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu,… znáte to sami.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.