Práce, lidé, zábava. SpeedCHAIN jako tradice s příběhem …

07.09.2023 | Pod lupou

Automatizace, digitalizace, optimalizace, práce s lidmi, kvalita, bezpečnost a dostatečná ziskovost. I to jsou – vedle celé řady environmentálních aspektů – neoddělitelné, přesto v poslední době možná trochu upozaděné, složky mixu tvořícího model udržitelného podnikání. Jen těžko lze v době, kdy je podoba dodavatelského řetězce budoucnosti víc než kdykoli v minulosti zahalena mlhou nejistoty, odhadnout pořadí jejich důležitosti.

I přes ne vždy zcela srozumitelnou rétoriku zní úkol, před nímž stojíme, poměrně jasně: Dosáhnout vyšší úrovně kvality života moderní společnosti při současném snížení negativních vlivů její existence na životní prostředí. Nic víc a nic míň.

Stále nám sice chybí celá řada standardů, ke kterým chceme průběžné výsledky vztahovat, a mnohdy i metodika, kterou bychom mohli na cestě jako pomyslnou mapu využít. Přesto ale nikdo nepochybuje, že klíčových témat je celá řada. Této skutečnosti je v maximální míře podřízen i odborný program mezinárodní logistické konference SpeedCHAIN 2023, jejíž břevnovské brány se letos již posedmnácté otevřou už příští středu, tedy 13. září úderem osmé hodiny ranní.

Na pořadu budou nejen odborné přednášky, ale i široká paleta panelových diskuzí, případové studie, atraktivní exkurze i unikátní prostor k profesnímu a osobnímu networkingu, tedy k setkávání lidí nad aktuálními tématy, koncepty vzájemné spolupráce, ale i u odpoledních sladkostí nebo při večerní sklence vína. Není pochyb o tom, že 98 partnerů konference, 70 speakerů a enormní zájem o registraci účastníků z Česka i ze zahraničí je dostatečnou zárukou, že pozornosti ani letos neujde žádné z témat, která ovlivňují nejen současné dění kolem nás, ale především naši budoucnost. SpeedCHAIN je odjakživa unikátní platformou pro výměnu informací, know-how i vzájemných kontaktů. Tak určitě přijďte, nudit se ani letos určitě nebudete …

Miroslav Rumler

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Investice do bezpečnosti v logistice se rychle vrátí

V úvodním bloku letošní konference SpeedCHAIN vystoupil s prezentací společnosti Triomobil Alparslan Kurtulus, viceprezident pro globální strategické aliance a partnerství turecké společnosti Triomobil. Zaměřil se na technologie, které účinně pomáhají předcházet nehodám v logistických provozech a eliminovat riziko kolizí mezi manipulační technikou, automaticky vedenými vozidly a chodci.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.