Právě startujeme …

13.10.2022 | Pod lupou

Ilustrační foto

A už je to tady: první výlohy začínají zdobit mikulášské motivy, reklamní sdělení pomalu ale jistě upírají svoji pozoost ke skrytým tužbám důvěřivých dětských dušiček. To je neklamné znamení, že jsme už překročili pomyslný práh letošní předvánoční sezóny. Připadá vám, že je moc brzy, že na Mikuláše a Vánoce je stále ještě dost času? Jste překvapeni nedočkavostí obchodníků? Většině z nás stačí jeden nebo dva sluncem zalité podzimní dny, abychom pouhou myšlenku na blížící se Vánoce hned zapudili a považovali ji za absurdní a možná až nemístnou. Faktem ale je, že z pohledu zodpovědného plánování napříč celým dodavatelským řetězcem to tak jednoduché není. Do Mikuláše zbývá sedm týdnů, do Vánoc deset. Optikou logistiků i obchodníků jsou to dost možná právě ty týdny, které rozhodnou o celkovém výsledku jejich letošního hospodaření. Ti prvně jmenovaní už dnes mají precizně naplánovaný každý jednotlivý den tohoto exponovaného období. Ti druzí pevně doufají, že čas, který zbývá, bude dostatečný k tomu, aby dorazilo všechno zboží, na které ještě čekají a aby úspěšně prodali vše, co už dnes ve skladech připravené mají. Právě pro plné sklady zejména inteetových obchodů, na které v poslední době doléhá renesance obliby kamenných prodejen, je po mnohaměsíčním čekání nadcházející předvánoční špička velkou nadějí. Na jedné straně sice zboží na skladě představuje v dnešní době vítanou jistotu, na druhé straně nadbytečné zásoby přinášejí nečekané vícenáklady, které pak nekontrolovaně požírají mnohdy hubené obchodní marže. Věřme tedy, že nadcházející týdny potvrdí tradiční připravenost logistických profesionálů, splní očekávání nervózních obchodníků a nám namísto současných veskrze negativních témat nabídnou příležitost více vnímat i podzimní atmosféru okolního světa. Tu totiž tradičně – díky mnohdy několikanásobnému nárůstu objemu práce v logistice – sledujeme jen tak nějak perifeě. A to je fakt škoda!

Miroslav Rumler

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.

Klima budiž pochváleno …

Ať už aktuální počasí svědčí o čemkoliv, faktem je, že přeje procházkám, či u některých dokonce k projížďkám čarokrásnou krajinou, jež v těchto dnech hraje skutečně všemi barvami. Pro mnohé je právě podzimní čas tím, na co se celý rok těší a doufají, že jim ten toužebně očekávaný okamžik nezkazí zlovolný vichr, jenž by jedinečné přírodní kulisy nekompromisně poslal k zemi dřív, než se jich dosyta nabaží.