Právě startujeme …

13.10.2022 | Pod lupou

Ilustrační foto

A už je to tady: první výlohy začínají zdobit mikulášské motivy, reklamní sdělení pomalu ale jistě upírají svoji pozoost ke skrytým tužbám důvěřivých dětských dušiček. To je neklamné znamení, že jsme už překročili pomyslný práh letošní předvánoční sezóny. Připadá vám, že je moc brzy, že na Mikuláše a Vánoce je stále ještě dost času? Jste překvapeni nedočkavostí obchodníků? Většině z nás stačí jeden nebo dva sluncem zalité podzimní dny, abychom pouhou myšlenku na blížící se Vánoce hned zapudili a považovali ji za absurdní a možná až nemístnou. Faktem ale je, že z pohledu zodpovědného plánování napříč celým dodavatelským řetězcem to tak jednoduché není. Do Mikuláše zbývá sedm týdnů, do Vánoc deset. Optikou logistiků i obchodníků jsou to dost možná právě ty týdny, které rozhodnou o celkovém výsledku jejich letošního hospodaření. Ti prvně jmenovaní už dnes mají precizně naplánovaný každý jednotlivý den tohoto exponovaného období. Ti druzí pevně doufají, že čas, který zbývá, bude dostatečný k tomu, aby dorazilo všechno zboží, na které ještě čekají a aby úspěšně prodali vše, co už dnes ve skladech připravené mají. Právě pro plné sklady zejména inteetových obchodů, na které v poslední době doléhá renesance obliby kamenných prodejen, je po mnohaměsíčním čekání nadcházející předvánoční špička velkou nadějí. Na jedné straně sice zboží na skladě představuje v dnešní době vítanou jistotu, na druhé straně nadbytečné zásoby přinášejí nečekané vícenáklady, které pak nekontrolovaně požírají mnohdy hubené obchodní marže. Věřme tedy, že nadcházející týdny potvrdí tradiční připravenost logistických profesionálů, splní očekávání nervózních obchodníků a nám namísto současných veskrze negativních témat nabídnou příležitost více vnímat i podzimní atmosféru okolního světa. Tu totiž tradičně – díky mnohdy několikanásobnému nárůstu objemu práce v logistice – sledujeme jen tak nějak perifeě. A to je fakt škoda!

Miroslav Rumler

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.

Už je čas …

Jakkoli pohled na bezoblačnou oblohu i venkovní teploměr svědčí o něčem jiném, rok se neúprosně přehoupnul z léta do tzv. klimatologického podzimu. S tím se do našich diářů vrací i běžná pracovní rutina, která zanedlouho plíživě přejde do období předvánoční logistické špičky, jež z mnoha úhlů pohledu představuje vrcholné období celého oboru. Ještě před tím, než nás výlohy obchodů začnou více či méně taktně upozorňovat, že je nejvyšší čas začít řešit vánoční nákupy, čeká nás ještě vrchol letošní sezóny konferenční.

Draho koupit a levně prodat …?

Řekl bych, že letošní léto se co do sluneční aktivity povedlo víc než náramně. Počet dnů, kdy slunce svítí od brzkého rána do pozdních večerních hodin, je nadprůměrný. K tomu navíc aktuální předpovědi počítají s tím, že letní počasí ještě zdaleka není u konce. Touto optikou by se mohlo zdát, že plány EU na postupné navyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů, a zejména pak jejich aktualizace požadující růst podílu OZE na energetickém mixu ještě ambicióznější, mají takříkajíc zelenou.