Realita na pozadí …

02.05.2024 | Pod lupou

Ráno bezprostředně následující po prvním májovém dni, který se navíc co do počasí nad očekávání vyvedl, se jen velmi těžko hledají témata s potenciálem získat si pozornost široké veřejnosti. Poklidné sváteční tempo nám dalo příležitost alespoň na chvíli odvrátit zrak od našich monitorů a zapomenout na témata, která ač mnohdy vzdálená tisíce kilometrů, tvoří díky aktuálnosti zpravodajství více či méně nechtěnou kulisu všedního dne.

Výjimku tak mezi kávou s moučníkem či sklenkou prosecca a odpolední procházkou v zahradě oblíbeného zámku v rámci prvomájového výletu tvořily dost možná jen úsměvné zprávy, jako ty o dosažení dalšího stupně spirály vzájemné komunikace mezi představiteli opozice a Hradem, případně klepy ze soukromí vrcholných politiků, umělců či internetových influencerů.  

Dnešek je však zase běžným pracovním dnem, který nás vrhá do všední reality. Reality eskalujících nepokojů na prestižních univerzitách, beznaděje vleklého válečného konfliktu na východě Evropy, balastu provázejícího blížící se volby do evropského parlamentu a spousty dalších. Jako by rok od roku bylo složitější soustředit pozornost jen na to příjemné, aktuálně například na viditelný nástup jara se vším, co k němu patří, a zbylou energii věnovat jen tomu, co dokážeme sami ovlivnit nebo kde můžeme sehrát skutečně aktivní úlohu. V této souvislosti si dovolím parafrázovat legendární poznámku slovenského sportovního redaktora Karola Poláka, která by dnes zněla: „Bodaj by sme mali viacej takýchto prvých majov“

Miroslav Rumler

Pouhé jedno procento …

Přehoupla se polovina ledna a na světlo světa se pomalu dostávají první oficiální výsledky hospodaření v roce uplynulém. Růst celé ekonomiky je nakonec podle všeho mírně nad očekáváním, deficit státního rozpočtu naopak o chlup pod původně predikovanou hladinou. Domácí poptávku ale nadále táhne víc spotřeba domácností než podniků, které jako by vyčkávaly, co přinesou letošní události domácí, evropské i ty globální.

Vykročit správným směrem …

Až příliš často je rok 2025, který před několika málo dny začal, označován za rok přelomový. Vyjadřuje to očekávání, jež do něj lidé vkládají v souvislosti s aktuálními geopolitickými a obchodními konflikty, společenskými a politickými krizemi, celkovou ekonomickou stagnací klíčových trhů, ale také s diskuzemi o nutnosti změn v nastavení cílů udržitelnosti. To je na jeden rok skutečně skoro dost.

Grande finale …

Logistika tradičně svižným tempem vjíždí, samozřejmě spolu s celou společností, takříkajíc do cílové rovinky předvánoční špičky. Ta byla i přes celou řadu rozpačitých prognóz letos opět v mnohém rekordní a zejména segmenty orientované na koncové zákazníky a logistiku poslední míle se měly skutečně co otáčet, aby poptávku po svých službách uspokojily. Navzdory mnohým problémům, které fungování dodavatelských řetězců z více či méně objektivních důvodů v poslední době provázejí, množství zboží v oběhu setrvale roste.