Realita na pozadí …

02.05.2024 | Pod lupou

Ráno bezprostředně následující po prvním májovém dni, který se navíc co do počasí nad očekávání vyvedl, se jen velmi těžko hledají témata s potenciálem získat si pozornost široké veřejnosti. Poklidné sváteční tempo nám dalo příležitost alespoň na chvíli odvrátit zrak od našich monitorů a zapomenout na témata, která ač mnohdy vzdálená tisíce kilometrů, tvoří díky aktuálnosti zpravodajství více či méně nechtěnou kulisu všedního dne.

Výjimku tak mezi kávou s moučníkem či sklenkou prosecca a odpolední procházkou v zahradě oblíbeného zámku v rámci prvomájového výletu tvořily dost možná jen úsměvné zprávy, jako ty o dosažení dalšího stupně spirály vzájemné komunikace mezi představiteli opozice a Hradem, případně klepy ze soukromí vrcholných politiků, umělců či internetových influencerů.  

Dnešek je však zase běžným pracovním dnem, který nás vrhá do všední reality. Reality eskalujících nepokojů na prestižních univerzitách, beznaděje vleklého válečného konfliktu na východě Evropy, balastu provázejícího blížící se volby do evropského parlamentu a spousty dalších. Jako by rok od roku bylo složitější soustředit pozornost jen na to příjemné, aktuálně například na viditelný nástup jara se vším, co k němu patří, a zbylou energii věnovat jen tomu, co dokážeme sami ovlivnit nebo kde můžeme sehrát skutečně aktivní úlohu. V této souvislosti si dovolím parafrázovat legendární poznámku slovenského sportovního redaktora Karola Poláka, která by dnes zněla: „Bodaj by sme mali viacej takýchto prvých majov“

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.