Síla spojení …

18.04.2024 | Pod lupou

Jakkoliv v současném vývoji celé společnosti a s ní samozřejmě i v logistice hrají stále významnější úlohu moderní technologie, pomyslné otěže těchto technologií, firemních strategií, obchodních politik i zásad vedení a rozvoje vlastních týmů ve svých rukou stále drží lidé. A přestože svět se stává právě díky moderním technologiím den ode dne propojenějším a menším, nabízí nepřeberné množství informací a umožňuje v reálném čase nahlédnout téměř kamkoliv, osobní kontakt mezi lidmi je i nadále, dnes snad ještě víc než kdykoliv předtím, nenahraditelný.

Snad i proto včerejší setkání osobností české logistiky v rámci akce s názvem Back2CHALLENGES z letošní nabídky společnosti Reliant v prostorách pražského pivovaru Staropramen vzbudilo tak velký zájem.

Jde o platformu, jíž daly před čtyřmi lety vzniknout rozsáhlé covidové lockdowny. Právě v jejich průběhu jsme zjistili, že to sice jsou technologie, které nám dlouhé týdny umožnily vzájemně komunikovat i v podmínkách naprostého odloučení, na druhé straně jsme si ale současně všichni naplno uvědomili, jak neúplné jsou život i práce bez osobního kontaktu s ostatními. Včerejší Back2CHALLENGES tak byl uprostřed doby, kdy technologie bezprostředně pronikají do našich životů a významně mění fungování celé společnosti, věnovaný právě lidem a potenciálu jejich vzájemné spolupráce.

Neformální atmosféra a bezpočet společných, zdaleka ne vždy jen pracovních témat jen potvrzují správnost chápání české reality britským ambasadorem Mattem Fieldem. Ten vloni krátce po svém nástupu do funkce v pražském podhradí řekl, že mezi jeho první zjištění patří to, že když my v Česku jdeme na jedno, nikdy to nakonec není jedno. A včera u jednoho zůstal skutečně jen málokdo …

Miroslav Rumler

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.

Faktor ESG

Není pochyb o tom, že klíčový vliv na změny, které lze v nadcházejícím období v celém dodavatelském řetězci očekávat, bude mít povinnost nejprve velkých, později i menších společností prokazovat svou orientaci na významné snižování uhlíkové stopy svého vlastního podnikání. Nástrojem vytvořeným pro tento účel je nefinanční reporting ESG, jenž vedle přímého vlivu na hlavní hráče na trhu zasáhne postupně právě jejich prostřednictvím nepřímo i ty nejmenší.