Síla spojení …

18.04.2024 | Pod lupou

Jakkoliv v současném vývoji celé společnosti a s ní samozřejmě i v logistice hrají stále významnější úlohu moderní technologie, pomyslné otěže těchto technologií, firemních strategií, obchodních politik i zásad vedení a rozvoje vlastních týmů ve svých rukou stále drží lidé. A přestože svět se stává právě díky moderním technologiím den ode dne propojenějším a menším, nabízí nepřeberné množství informací a umožňuje v reálném čase nahlédnout téměř kamkoliv, osobní kontakt mezi lidmi je i nadále, dnes snad ještě víc než kdykoliv předtím, nenahraditelný.

Snad i proto včerejší setkání osobností české logistiky v rámci akce s názvem Back2CHALLENGES z letošní nabídky společnosti Reliant v prostorách pražského pivovaru Staropramen vzbudilo tak velký zájem.

Jde o platformu, jíž daly před čtyřmi lety vzniknout rozsáhlé covidové lockdowny. Právě v jejich průběhu jsme zjistili, že to sice jsou technologie, které nám dlouhé týdny umožnily vzájemně komunikovat i v podmínkách naprostého odloučení, na druhé straně jsme si ale současně všichni naplno uvědomili, jak neúplné jsou život i práce bez osobního kontaktu s ostatními. Včerejší Back2CHALLENGES tak byl uprostřed doby, kdy technologie bezprostředně pronikají do našich životů a významně mění fungování celé společnosti, věnovaný právě lidem a potenciálu jejich vzájemné spolupráce.

Neformální atmosféra a bezpočet společných, zdaleka ne vždy jen pracovních témat jen potvrzují správnost chápání české reality britským ambasadorem Mattem Fieldem. Ten vloni krátce po svém nástupu do funkce v pražském podhradí řekl, že mezi jeho první zjištění patří to, že když my v Česku jdeme na jedno, nikdy to nakonec není jedno. A včera u jednoho zůstal skutečně jen málokdo …

Miroslav Rumler

Pouhé jedno procento …

Přehoupla se polovina ledna a na světlo světa se pomalu dostávají první oficiální výsledky hospodaření v roce uplynulém. Růst celé ekonomiky je nakonec podle všeho mírně nad očekáváním, deficit státního rozpočtu naopak o chlup pod původně predikovanou hladinou. Domácí poptávku ale nadále táhne víc spotřeba domácností než podniků, které jako by vyčkávaly, co přinesou letošní události domácí, evropské i ty globální.

Vykročit správným směrem …

Až příliš často je rok 2025, který před několika málo dny začal, označován za rok přelomový. Vyjadřuje to očekávání, jež do něj lidé vkládají v souvislosti s aktuálními geopolitickými a obchodními konflikty, společenskými a politickými krizemi, celkovou ekonomickou stagnací klíčových trhů, ale také s diskuzemi o nutnosti změn v nastavení cílů udržitelnosti. To je na jeden rok skutečně skoro dost.

Grande finale …

Logistika tradičně svižným tempem vjíždí, samozřejmě spolu s celou společností, takříkajíc do cílové rovinky předvánoční špičky. Ta byla i přes celou řadu rozpačitých prognóz letos opět v mnohém rekordní a zejména segmenty orientované na koncové zákazníky a logistiku poslední míle se měly skutečně co otáčet, aby poptávku po svých službách uspokojily. Navzdory mnohým problémům, které fungování dodavatelských řetězců z více či méně objektivních důvodů v poslední době provázejí, množství zboží v oběhu setrvale roste.