Sranda musí bejt …

26.01.2023 | Pod lupou

Je velmi těžké v době, kdy rozhovorům mezi blízkými, ve firmách, při formálních jednáních, ale i cestou ve vlaku nebo v tramvaji dominují úvahy o výsledku prezidentské volby, nabídnout odborné veřejnosti téma alespoň neutrální. Pojmy spojené s udržitelností podnikání, odolností vůči působení vnějších vlivů či s dlouhodobou strategií rozvoje byly ve veřejném prostoru postupně nahrazeny výrazy jako předlistopadová příslušnost, zásluhy o rozvoj ekonomiky nebo diplomatická gramotnost.

Tou horší stránkou vrcholící prezidentské kampaně v zemi je fakt, že tradičně výrazně polarizuje společnost. Tou lepší je příležitost uvědomit si, že i po pás v bahně jsme stále schopni – snad díky bohaté totalitní zkušenosti z předlistopadového Československa – hledat ventil v nadsázce a v tradičně vynalézavé politické satiře. Jako by v převleku za blanické rytíře s každou další volbou vyjeli více i méně známi umělci, glosátoři, youtubeři a kdovíkdo další, aby beznaděj a obavy obyčejných lidí obrátili v žert, naději a zjištění, že najdeme-li stmelující téma, stále není nic ztraceno. Tak právě jedna z glos posledních dnů praví, že i když už si všichni myslí, že v bažině hnusu jsme postupně klesli až úplně dolů, v následující vteřině kandidát stále více ztrácející na svého vyzyvatele zaklepe na její dno zespodu a nás tak vyvede z naivního omylu.

Nic ale netrvá věčně. Nejenže jsme už v cílové rovince, nás už jen pár kroků dělí od cílové pásky. Za tou sice zdaleka nečekají jen samá pozitiva a sociální jistoty, dozajista ale přijde uvolnění, hluboký nádech a …… zjištění, jaké spousty úkolů před námi stojí na cestě k moderní společnosti. Věřme, že správná volba v nadcházejícím druhém kole sníží poptávku po politické satiře, a naopak zvýší zájem o to, jak bude vypadat naše budoucnost.

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.