Sranda musí bejt …

26.01.2023 | Pod lupou

Je velmi těžké v době, kdy rozhovorům mezi blízkými, ve firmách, při formálních jednáních, ale i cestou ve vlaku nebo v tramvaji dominují úvahy o výsledku prezidentské volby, nabídnout odborné veřejnosti téma alespoň neutrální. Pojmy spojené s udržitelností podnikání, odolností vůči působení vnějších vlivů či s dlouhodobou strategií rozvoje byly ve veřejném prostoru postupně nahrazeny výrazy jako předlistopadová příslušnost, zásluhy o rozvoj ekonomiky nebo diplomatická gramotnost.

Tou horší stránkou vrcholící prezidentské kampaně v zemi je fakt, že tradičně výrazně polarizuje společnost. Tou lepší je příležitost uvědomit si, že i po pás v bahně jsme stále schopni – snad díky bohaté totalitní zkušenosti z předlistopadového Československa – hledat ventil v nadsázce a v tradičně vynalézavé politické satiře. Jako by v převleku za blanické rytíře s každou další volbou vyjeli více i méně známi umělci, glosátoři, youtubeři a kdovíkdo další, aby beznaděj a obavy obyčejných lidí obrátili v žert, naději a zjištění, že najdeme-li stmelující téma, stále není nic ztraceno. Tak právě jedna z glos posledních dnů praví, že i když už si všichni myslí, že v bažině hnusu jsme postupně klesli až úplně dolů, v následující vteřině kandidát stále více ztrácející na svého vyzyvatele zaklepe na její dno zespodu a nás tak vyvede z naivního omylu.

Nic ale netrvá věčně. Nejenže jsme už v cílové rovince, nás už jen pár kroků dělí od cílové pásky. Za tou sice zdaleka nečekají jen samá pozitiva a sociální jistoty, dozajista ale přijde uvolnění, hluboký nádech a …… zjištění, jaké spousty úkolů před námi stojí na cestě k moderní společnosti. Věřme, že správná volba v nadcházejícím druhém kole sníží poptávku po politické satiře, a naopak zvýší zájem o to, jak bude vypadat naše budoucnost.

Miroslav Rumler

Zatmění jako inspirace …

Je to jen pár dnů, co bylo nad Severní Amerikou pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Zatmění se opakují pravidelně, často ale na odlehlých místech. K úplnému zatmění Slunce dochází na Zemi sice přibližně každých osmnáct měsíců, ale protože většinu Země tvoří oceány, možnost tento jev sledovat a mít při tom pevnou půdu pod nohama je poměrně ojedinělá.

Odvaha rozhodnout …

Máme za sebou Velikonoce, symbol nastupujícího jara. Letos navíc tyto svátky kromě skoro letního počasí přinesly i změnu času. Změnu z toho přírodního, symetrického ke Slunci, kdy je v poledne Slunce nad jihem, na čas letní, pro jehož zavedení kdysi existovaly racionální důvody. Ty však podle všeho už reálně pominuly.

Co všechno je téma …

Všichni se snažíme s využitím vlastních zkušeností, sledováním vývoje na trhu i prostým selským rozumem odhadnout, jak bude v budoucnosti vypadat svět kolem nás. Naší přirozenou snahou je připravit se na podmínky, v nichž budou fungovat nejen naše firmy, ale i my sami. Důvodem je překotný vývoj posledních několika let, na který jako katalyzátory působí jak vlivy vnitřní, které do značné míry pod tlakem nejrůznějších trendů formujeme my sami, tak i vlivy vnější, nad kterými nemáme pražádnou kontrolu.