Tradice, řád a hrdinové dětských srdcí …

15.02.2024 | Pod lupou

Večerníček, Čtyřlístek a Rychlé šípy. Zdánlivě různé hodnoty, přesto ale mají překvapivě mnoho společného. Proč právě teď? Protože včerejšek byl dnem, kdy Česká televize zařadila do vysílání první díl Večerníčku věnovaného dobrodružství legendárního Čtyřlístku – Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky, tedy čtveřice nerozlučných přátel, kteří děti i jejich rodiče baví už celých pětapadesát let. Podívejme se na to ale tak nějak systematicky, jak se sluší a patří pro logistiku.

Dodnes mě provází vzpomínka na slova otce mého kamaráda z dětství, který tenkrát po odeznění oblíbené úvodní znělky Večerníčku řekl, že jestli bude tenhle panáček s papírovou čepicí provázet po nás i naše děti a pak děti jejich dětí, jsme vlastně u zrodu legendy. Autor této myšlenky už tu řadu let není, ale Večerníček se, soudě podle jím navržených parametrů, legendou dávno stal. Nejde ale jen o samotnou podobu této figurky. Jde o jistý řád, který právě Večerníček po generace vnáší každý den do života dětí a vlastně celých rodin. Jako by odděloval den plný aktivit od večera, kdy je čas zkontrolovat si věci pro nadcházející den a nachystat se na noční odpočinek.

Ve svém včerejším vystoupení tak svým tradičním způsobem Večerníček uvedl další legendu, jež srdnatě baví už bůhví kolikátou generací dětí a mohdy nejen je. Nikoho nepřekvapí zjištění, že u televizních obrazovek a všelijakých monitorů tak společně seděli děti se svými rodiči i prarodiči, aby si z desetiminutového příběhu odnesli každý ten svůj díl potěšení. Je skutečně jen velmi málo hodnot, které by s takovou elegancí překonávaly generační bariéry, jako právě tohle kvarteto. Ti dříve narození k tomu nejspíš poznamenají, že podobným kultem mnoha generací byla a snad stále je i jiná partička kamarádů, kteří za dobrodružstvím vyráželi do zrádných a tajuplných Stínadel, riskovali při hledání ztraceného hlavolamu nedozírné hodnoty a snažili se jednat vždy s maximálním respektem k druhým.

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, co tyto hodnoty spojuje, co nás vede k tomu, abychom se k nim stále vraceli? Já osobně sázím na to, že Večerníček, Čtyřlístek i Rychlé šípy přinášely a mnohým dosud přinášejí do života jistý řád, nastavení chování podle osvědčených vzorců a jistoty, ke kterým se můžeme postupně vracet. A pro nás, kdo se pohybujeme dnes a denně právě v logistické realitě, jsou pojmy jako řád, osvědčené vzorce fungování a jistota bezpečného zázemí po generace téměř posvátné. O důvod navíc zase jednou zasednout večer k televizi a osvěžit si paměť …

Miroslav Rumler

Aby nejen léto bylo úplně normální …

V posledních letech jsme si pomalu zvykli pracovat s tím, že věci nejsou jak bývaly a svět kolem nás se vyvíjí jinak, než jak se vyvíjel dřív. Dost možná to tak opravdu je. Počasí se opravdu zdá být stále extrémnější, politici neomalenější, sociální sítě vlivnější, války nesmyslnější a měny volatilnější, nebo chcete-li méně stabilní. Možná jde ale tak trochu o nastavení optiky, kterou se na dění kolem sebe dnes díváme.

LC 500: Králem bez nástupce …

Je to taková radost, nebo jistý druh splnění dětského snu. Mám na mysli ráno, kdy se vzbudíte s tím, že je to už jen pouhých sto kilometrů, tedy maximálně půldruhé hodinky, co vás dělí od příjezdu na mostecký autodrom, kde na vás čeká na dvacet vycíděných a hlavně natankovaných vozů plných energie, čekajících na to vaše nedočkavé sešlápnutí plynového pedálu.

Slunce, auta a pár smyků …

Jak jinak než parafrází na dnes již klasické filmové dílo uvést informaci o tom, že jen před několika málo dny úspěšně proběhl na všech výcvikových plochách moderního polygonu v Hradci Králové letošní ročník oblíbené networkingové akce s názvem Reliant Drive4LIFE. Ten byl, podobně jako všechny ročníky předcházející, určen pro vrcholové manažery významných domácích i zahraničních společností v roli spolupořádajících partnerů a jejich VIP hosty.