Tradice, řád a hrdinové dětských srdcí …

15.02.2024 | Pod lupou

Večerníček, Čtyřlístek a Rychlé šípy. Zdánlivě různé hodnoty, přesto ale mají překvapivě mnoho společného. Proč právě teď? Protože včerejšek byl dnem, kdy Česká televize zařadila do vysílání první díl Večerníčku věnovaného dobrodružství legendárního Čtyřlístku – Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky, tedy čtveřice nerozlučných přátel, kteří děti i jejich rodiče baví už celých pětapadesát let. Podívejme se na to ale tak nějak systematicky, jak se sluší a patří pro logistiku.

Dodnes mě provází vzpomínka na slova otce mého kamaráda z dětství, který tenkrát po odeznění oblíbené úvodní znělky Večerníčku řekl, že jestli bude tenhle panáček s papírovou čepicí provázet po nás i naše děti a pak děti jejich dětí, jsme vlastně u zrodu legendy. Autor této myšlenky už tu řadu let není, ale Večerníček se, soudě podle jím navržených parametrů, legendou dávno stal. Nejde ale jen o samotnou podobu této figurky. Jde o jistý řád, který právě Večerníček po generace vnáší každý den do života dětí a vlastně celých rodin. Jako by odděloval den plný aktivit od večera, kdy je čas zkontrolovat si věci pro nadcházející den a nachystat se na noční odpočinek.

Ve svém včerejším vystoupení tak svým tradičním způsobem Večerníček uvedl další legendu, jež srdnatě baví už bůhví kolikátou generací dětí a mohdy nejen je. Nikoho nepřekvapí zjištění, že u televizních obrazovek a všelijakých monitorů tak společně seděli děti se svými rodiči i prarodiči, aby si z desetiminutového příběhu odnesli každý ten svůj díl potěšení. Je skutečně jen velmi málo hodnot, které by s takovou elegancí překonávaly generační bariéry, jako právě tohle kvarteto. Ti dříve narození k tomu nejspíš poznamenají, že podobným kultem mnoha generací byla a snad stále je i jiná partička kamarádů, kteří za dobrodružstvím vyráželi do zrádných a tajuplných Stínadel, riskovali při hledání ztraceného hlavolamu nedozírné hodnoty a snažili se jednat vždy s maximálním respektem k druhým.

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, co tyto hodnoty spojuje, co nás vede k tomu, abychom se k nim stále vraceli? Já osobně sázím na to, že Večerníček, Čtyřlístek i Rychlé šípy přinášely a mnohým dosud přinášejí do života jistý řád, nastavení chování podle osvědčených vzorců a jistoty, ke kterým se můžeme postupně vracet. A pro nás, kdo se pohybujeme dnes a denně právě v logistické realitě, jsou pojmy jako řád, osvědčené vzorce fungování a jistota bezpečného zázemí po generace téměř posvátné. O důvod navíc zase jednou zasednout večer k televizi a osvěžit si paměť …

Miroslav Rumler

Vykročit správným směrem …

Až příliš často je rok 2025, který před několika málo dny začal, označován za rok přelomový. Vyjadřuje to očekávání, jež do něj lidé vkládají v souvislosti s aktuálními geopolitickými a obchodními konflikty, společenskými a politickými krizemi, celkovou ekonomickou stagnací klíčových trhů, ale také s diskuzemi o nutnosti změn v nastavení cílů udržitelnosti. To je na jeden rok skutečně skoro dost.

Grande finale …

Logistika tradičně svižným tempem vjíždí, samozřejmě spolu s celou společností, takříkajíc do cílové rovinky předvánoční špičky. Ta byla i přes celou řadu rozpačitých prognóz letos opět v mnohém rekordní a zejména segmenty orientované na koncové zákazníky a logistiku poslední míle se měly skutečně co otáčet, aby poptávku po svých službách uspokojily. Navzdory mnohým problémům, které fungování dodavatelských řetězců z více či méně objektivních důvodů v poslední době provázejí, množství zboží v oběhu setrvale roste.

Nejisté když jisté je …

Nejistota je jediná jistota, která existuje, a umění žít s nejistotou je jediná jistota (“Uncertainty is the only certainty there is, and knowing how to live with insecurity is the only security”). My dnes můžeme jen spekulovat, zda tato teze Johna Allena Paulose, amerického profesora, jenž se proslavil jako spisovatel a řečník v oblasti matematiky, měla původně vazbu jen na matematickou gramotnost. S odstupem času se totiž zdá, jako by měla platnost víceméně obecnou.