Tradice, řád a hrdinové dětských srdcí …

15.02.2024 | Pod lupou

Večerníček, Čtyřlístek a Rychlé šípy. Zdánlivě různé hodnoty, přesto ale mají překvapivě mnoho společného. Proč právě teď? Protože včerejšek byl dnem, kdy Česká televize zařadila do vysílání první díl Večerníčku věnovaného dobrodružství legendárního Čtyřlístku – Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky, tedy čtveřice nerozlučných přátel, kteří děti i jejich rodiče baví už celých pětapadesát let. Podívejme se na to ale tak nějak systematicky, jak se sluší a patří pro logistiku.

Dodnes mě provází vzpomínka na slova otce mého kamaráda z dětství, který tenkrát po odeznění oblíbené úvodní znělky Večerníčku řekl, že jestli bude tenhle panáček s papírovou čepicí provázet po nás i naše děti a pak děti jejich dětí, jsme vlastně u zrodu legendy. Autor této myšlenky už tu řadu let není, ale Večerníček se, soudě podle jím navržených parametrů, legendou dávno stal. Nejde ale jen o samotnou podobu této figurky. Jde o jistý řád, který právě Večerníček po generace vnáší každý den do života dětí a vlastně celých rodin. Jako by odděloval den plný aktivit od večera, kdy je čas zkontrolovat si věci pro nadcházející den a nachystat se na noční odpočinek.

Ve svém včerejším vystoupení tak svým tradičním způsobem Večerníček uvedl další legendu, jež srdnatě baví už bůhví kolikátou generací dětí a mohdy nejen je. Nikoho nepřekvapí zjištění, že u televizních obrazovek a všelijakých monitorů tak společně seděli děti se svými rodiči i prarodiči, aby si z desetiminutového příběhu odnesli každý ten svůj díl potěšení. Je skutečně jen velmi málo hodnot, které by s takovou elegancí překonávaly generační bariéry, jako právě tohle kvarteto. Ti dříve narození k tomu nejspíš poznamenají, že podobným kultem mnoha generací byla a snad stále je i jiná partička kamarádů, kteří za dobrodružstvím vyráželi do zrádných a tajuplných Stínadel, riskovali při hledání ztraceného hlavolamu nedozírné hodnoty a snažili se jednat vždy s maximálním respektem k druhým.

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, co tyto hodnoty spojuje, co nás vede k tomu, abychom se k nim stále vraceli? Já osobně sázím na to, že Večerníček, Čtyřlístek i Rychlé šípy přinášely a mnohým dosud přinášejí do života jistý řád, nastavení chování podle osvědčených vzorců a jistoty, ke kterým se můžeme postupně vracet. A pro nás, kdo se pohybujeme dnes a denně právě v logistické realitě, jsou pojmy jako řád, osvědčené vzorce fungování a jistota bezpečného zázemí po generace téměř posvátné. O důvod navíc zase jednou zasednout večer k televizi a osvěžit si paměť …

Miroslav Rumler

Vivat communi sensu …

Zatímco nečekané zvraty a vývoj popírající očekávání zasvěcených jsou zejména pro závěr extraligy hokeje čímsi jako vyhledávaným kořením, proměny počasí na počátku jara jako by i letos všechny spíš zaskočily. Proměny teplot o desítky stupňů během několika málo hodin, předčasně kvetoucí ovocné sady pod nadílkou sněhu, nebo silničáři se zimní technikou již bezpečně uloženou …  

Síla spojení …

Jakkoliv v současném vývoji celé společnosti a s ní samozřejmě i v logistice hrají stále významnější úlohu moderní technologie, pomyslné otěže těchto technologií, firemních strategií, obchodních politik i zásad vedení a rozvoje vlastních týmů ve svých rukou stále drží lidé. A přestože svět se stává právě díky moderním technologiím den ode dne propojenějším a menším, nabízí nepřeberné množství informací a umožňuje v reálném čase nahlédnout téměř kamkoliv, osobní kontakt mezi lidmi je i nadále, dnes snad ještě víc než kdykoliv předtím, nenahraditelný.

Zatmění jako inspirace …

Je to jen pár dnů, co bylo nad Severní Amerikou pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Zatmění se opakují pravidelně, často ale na odlehlých místech. K úplnému zatmění Slunce dochází na Zemi sice přibližně každých osmnáct měsíců, ale protože většinu Země tvoří oceány, možnost tento jev sledovat a mít při tom pevnou půdu pod nohama je poměrně ojedinělá.