V hledáčku těchto dní …

01.06.2023 | Pod lupou

Léto, které jako by se už se vší vážností tlačilo do dveří, nepředstavuje řadu posledních let tradiční výkonové sedlo. Poptávka po logistických službách začíná postupně postrádat sezónní výkyvy a vyvíjí se víceméně lineárně. To spolu s množícími se letními uzavírkami na dopravní infrastruktuře, zvýšeným dovolenkovým provozem a obdobím, kdy zpravidla dovolenou chtějí čerpat ve zvýšené míře i řidiči, skladníci a další úzkoprofilové profese dále zvyšuje už tak vyšponovaný tlak na průchodnost celého dodavatelského řetězce.

Zatímco ve skladové logistice jsou tyto trendy katalyzátorem automatizace, digitalizace a řady dalších cest k nahrazování lidské práce technologiemi, v dopravě, distribuci a třeba ve zpětné logistice se vhodný recept najít stále nedaří.

Právě perspektivy dopravní logistiky budoucnosti budou jistě jedním z mnoha témat, která budou rezonovat zítřejším slavnostním setkáním sdružení mezinárodních dopravců ČESMAD Bohemia v prostorách pražských Žlutých lázní. Této tradiční akce se každoročně účastní více než tisíc vrcholných představitelů českých i zahraničních dopravních společností, jejich dodavatelů a obchodních partnerů.

Na toto setkání dopravních profesionálů pak už v nadcházejícím týdnu volně naváže ve slovenské Modre logistická konference SpeedCHAIN Slovakia. Nosnými tématy jejího letošního ročníku jsou technologické inovace, udržitelné podnikání, výzvy intralogistiky a lidé jako klíčový faktor fungování moderního dodavatelského řetězce.

A protože jde o řadu velmi výživných témat, z nichž každé by vystačilo na samostatnou několikadenní odbornou diskuzi, druhý den konference SpeedCHAIN Slovakia nabídne tradiční exkurzi do reálného provozu společnosti DHL Supply Chain, konkrétně do prostředí nového distribučního skladu skupiny Groupe SEB v průmyslové zóně v Seredi.

O dění nejen tam, ale samozřejmě o průběhu celé konference, vás budeme průběžně informovat.

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.