Vítěz bere všechno …

12.01.2023 | Pod lupou

Kdo si minulý týden vsadil na úspěch českých hokejových juniorů na mistrovství světa, zklamaný jistě nebyl. Buď ho totiž čekala výhra, nebo alespoň uspokojení z jejich skvělých výkonů, a to navzdory těsné finálové prohře. Potvrzení toho, že snad už zase patříme ke světové hokejové elitě, bylo jistě pro všechny milým překvapením. Pro ty, kteří rádi sázejí na výsledky, jsou teď před námi dvě velmi dramatická klání, jejichž vývoj už s velkým předstihem zatápí pod pomyslným kotlem vášní, a to zdaleka nejen mezi fanoušky ledního hokeje.

Jde o souboj, který se týká skutečně každého a který se, i přes poměrně striktní pravidla, nekoná jen na hrací ploše. Na rozdíl od hokeje nemají všichni hráči stejnou výstroj a na rozdíl od skutečného zápasu boj probíhá napříč různými váhovými kategoriemi.

Zkušenosti z minulosti potvrzují, že v této hře jsou často k vidění nejrůznější fauly, které však jakoby zázračně unikaly pozornosti laxních či bezmocných sudí. Přesto, nebo snad právě proto, tyto u nás poměrně mladé hry vtahují do děje miliony přihlížejících. Jde totiž o jedny z mála her, ve kterých přihlížející mohou svou pasivní podporu velmi snadno proměnit v aktivní účast. Chce to odvahu a důležité je především nepropadnout v taktice. Nepodcenit soupeře, soustředit se na cíl a za tím jít od příslovečného prvního hvizdu. Vítěz totiž bere všechno. Vítěz je v této hře tím, kdo rozhodne, zda její pravidla zůstanou i propříště stejná, podpoří principy fair play, nebo zda z ní postupně udělá parodii na hru. Jde asi fakt o hodně. Tak si to nenechte ujít!

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.