Z čeho vycházíme a kam směřujeme …

23.02.2023 | Pod lupou

Nedávné polemiky nejen české veřejnosti o smysluplnosti, resp. reálné dosažitelnosti cílů stanovených návrhem emisní normy Euro 7 pro silniční vozidla jako by předznamenaly hned několik aktuálních diskuzních platforem, jejichž cílem je nabídnout firmám asistenci při orientaci v extrémně náročném terénu tvořeném překážkami environmentální, sociální, ekonomické i kvalitativní povahy.

Jednou z nich byla i velmi zdařilá úterní konference pod taktovkou profesionálů z ČSOB. Kde jinde, než v prémiově udržitelných prostorách této tradiční bankovní instituce v pražských Radlicích se v průběhu dne před účastníky vystřídala celá řada špičkových odborníků. Ti, vedle zasazení problematiky společenské odpovědnosti firem do širšího evropského a globálního kontextu, nabídli i bezpočet příkladů z praxe a návodů, jak s předstihem podniky připravit na realitu nepříliš vzdálené budoucnosti. Řada opatření, ke kterým snahy o dosažení bezemisní budoucnosti směřují, však viditelně naráží na nedostatečnou dostupnost technologií, infrastruktury i samotných zdrojů tzv. zelené energie.

Překotnost úsilí, které věnujeme plánování změn ve fungování našich podniků a domácností, nesmí otupět naši ostražitost například vůči dalšímu navyšování objemů zboží přepravovaného na zbytečně velké vzdálenosti či upozadit akcent na tradiční kvalitu zboží a služeb. Ta nejenže nesmí utrpět, ale naším cílem musí být ji doplnit o komponenty smysluplné udržitelnosti samotného produktu i celého procesu jeho výroby. Jen tak dává smysl obrovská investice do transformace podnikání i životního stylu.

Právě tyto a celá řada dalších otázek věnovaných povaze, formě i obsahu změn, které stojí před námi, budou na programu blížící se Technologické konference společnosti Reliant s podtitulem Udržitelná Budoucnost: Člověk a moderní technologie už 21. března v pražském hotelu Panorama. Ne náhodou je jejím generálním partnerem právě společnost ČSOB Leasing. Omezená kapacita se velmi rychle plní, tak neváhejte a své místo si s předstihem zajistěte i vy …

Miroslav Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.