Zalité sluncem …

20.04.2023 | Pod lupou

Aprílové počasí nejenže v posledních dnech ostudu své pověsti rozhodně neudělalo, ono zejména ty pečlivější, kteří nechtěli dál své zimní gumy na sluncem prohřátém asfaltu zbytečně drásat, důkladně vytrestalo.

Bleskové lokální blizardy tak na mnoha místech zastihly jarně naladěné motoristy takříkajíc v nedbalkách. Kde přímo nesněžilo, tam aspoň vytrvale lilo, a to až tak, že zemi máme až na výjimky dokonale zakropenou.

Lokálně tak není po globálním oteplování ani památky, ale dlouhodobá předpověď slibuje postupný pokles množství srážek příjemně doplněný rostoucími teplotami přes den i v noci. Když k tomu přičtete ještě i nárůst počtu hodin slunečního svitu v nadcházejících dnech, mohlo by jít o náznak příchodu lepších časů.

Ty snad konečně přinesou lepší náladu nám všem, a navíc i pocit zadostiučinění pro ty, kteří ve snaze učinit významný krok na cestě k udržitelnosti svých domácností a podniků investovali do fotovoltaiky a teď už jenom čekají na první vydatné sluneční paprsky.

Ať už přechod od počasí aprílového k tomu májovému sledujete přes sluneční brýle či měřidla své vlastní solární elektrárny, užívejte si sílu okamžiku, který snad nikdy neomrzí. Dnů zalitých sluncem není dost nejen v létě, ale vlastně celý život …

Miroslav Rumler

Síla spojení …

Jakkoliv v současném vývoji celé společnosti a s ní samozřejmě i v logistice hrají stále významnější úlohu moderní technologie, pomyslné otěže těchto technologií, firemních strategií, obchodních politik i zásad vedení a rozvoje vlastních týmů ve svých rukou stále drží lidé. A přestože svět se stává právě díky moderním technologiím den ode dne propojenějším a menším, nabízí nepřeberné množství informací a umožňuje v reálném čase nahlédnout téměř kamkoliv, osobní kontakt mezi lidmi je i nadále, dnes snad ještě víc než kdykoliv předtím, nenahraditelný.

Zatmění jako inspirace …

Je to jen pár dnů, co bylo nad Severní Amerikou pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Zatmění se opakují pravidelně, často ale na odlehlých místech. K úplnému zatmění Slunce dochází na Zemi sice přibližně každých osmnáct měsíců, ale protože většinu Země tvoří oceány, možnost tento jev sledovat a mít při tom pevnou půdu pod nohama je poměrně ojedinělá.

Odvaha rozhodnout …

Máme za sebou Velikonoce, symbol nastupujícího jara. Letos navíc tyto svátky kromě skoro letního počasí přinesly i změnu času. Změnu z toho přírodního, symetrického ke Slunci, kdy je v poledne Slunce nad jihem, na čas letní, pro jehož zavedení kdysi existovaly racionální důvody. Ty však podle všeho už reálně pominuly.