Živly ve službách civilizace …

02.03.2023 | Pod lupou

Slunce, voda, vítr … Stačí původní oheň nahradit slovem slunce a text písničky atakující v osmdesátkách přední místa československých hitparád jako by předznamenal pořadí, ve kterém o téměř 40 let později bude zejména tzv. západní svět spatřovat svou energetickou budoucnost. Ale protože v našich podmínkách slunce ani v důsledku viditelné klimatické změny stále dost nesvítí, voda v nemnohých divokých peřejích dost neproudí a vítr ani na Vysočině bohužel dost neduje, je to mnohdy stále ponejvíce dým, který provází výrobu tepla i elektrické energie.

A protože automatizaci procesů, digitalizaci datových toků a koneckonců i jedněmi vzývanou a druhými proklínanou elektromobilitu bude dozajista provázet strmě rostoucí poptávka po elektrické energii, nezbývá než se poohlédnout po dalších slibných technologiích, které by co možná nejdřív doplnily ty, o kterých v minulosti vizionářsky zpíval Dalibor Janda.

Písničkou dneška a především dní, které po dnešku budou následovat, je nejspíš vodík a syntetická, uhlíkově neutrální paliva. Je úkolem jiných, aby vhodné, cenově dostupné a prakticky běžně použitelné technologie vyvinuli a nám ostatním v dohledné době nabídli. Je ale na nás, abychom svůj zájem o zodpovědné nastavení energetické bezpečnosti našich domácností a firem důrazně komunikovali a související výzkum a pilotní projekty dostatečně podporovali. V opačném případě by se nejen logistika mohla stát velmi brzy obětí iluze, jež i po desítkách let ve vazbě na podmanivou melodii vyloudí úsměv na tváři leckterého padesátníka, nastupující generaci však může postupně způsobit nepěkné vrásky …

Miroslav Rumler

Aby nejen léto bylo úplně normální …

V posledních letech jsme si pomalu zvykli pracovat s tím, že věci nejsou jak bývaly a svět kolem nás se vyvíjí jinak, než jak se vyvíjel dřív. Dost možná to tak opravdu je. Počasí se opravdu zdá být stále extrémnější, politici neomalenější, sociální sítě vlivnější, války nesmyslnější a měny volatilnější, nebo chcete-li méně stabilní. Možná jde ale tak trochu o nastavení optiky, kterou se na dění kolem sebe dnes díváme.

LC 500: Králem bez nástupce …

Je to taková radost, nebo jistý druh splnění dětského snu. Mám na mysli ráno, kdy se vzbudíte s tím, že je to už jen pouhých sto kilometrů, tedy maximálně půldruhé hodinky, co vás dělí od příjezdu na mostecký autodrom, kde na vás čeká na dvacet vycíděných a hlavně natankovaných vozů plných energie, čekajících na to vaše nedočkavé sešlápnutí plynového pedálu.

Slunce, auta a pár smyků …

Jak jinak než parafrází na dnes již klasické filmové dílo uvést informaci o tom, že jen před několika málo dny úspěšně proběhl na všech výcvikových plochách moderního polygonu v Hradci Králové letošní ročník oblíbené networkingové akce s názvem Reliant Drive4LIFE. Ten byl, podobně jako všechny ročníky předcházející, určen pro vrcholové manažery významných domácích i zahraničních společností v roli spolupořádajících partnerů a jejich VIP hosty.