Zpátky do minulosti …?

27.10.2022 | Pod lupou

Ilustrační foto

Žijeme v době, kdy otázek přibývá víc než odpovědí. To platí pro politiky stejně jako pro úředníky, firmy i pro běžné občany. Pro mnohé z nás to znamená dělat celou řadu rozhodnutí, u nichž si ani s odstupem času nejsme jisti jejich správností či alespoň relevancí. Navíc většina lidí z duše nesnáší změny v zaběhnutých algoritmech. Leckdo si asi ještě vzpomene na divoké predikce, které zaznívaly před více než třemi desítkami let z dílen předních světových ekonomů v souvislosti s transformací ekonomik zemí bývalého sovětského bloku: dolar za stovku, kolaps plánované ekonomiky, chudoba … Katastrofické scénáře nejenže se nakonec až na výjimky nenaplnily, ale devadesátky v mnoha ohledech překonaly veškerá očekávání. Byla to jízda, která celou společnost významně proměnila, ale současně jsme urazili velký kus cesty k modeí západní civilizaci. Jako sametová revoluce u nás, i v ostatních státech bývalé sovětské sféry nečekaná změna představovala v danou chvíli velkou nejistotu, v konečném důsledku ale zafungovala jako katalyzátor změn, a to nepochybně změn k lepšímu. Rozsah změn, kterými procházíme dnes, je zjevně o poznání větší, než bylo bourání železné opony. Hroutící se jistoty posledních let, jakými byla ambiciózní evropská energetická koncepce, sílící potřeba dodatečných investic do hibeovaných národních armád, ale i nevídané politické veletoče v čele významných evropských ekonomik dávají tušit, že jízda už zmíněných devadesátek nemusela být jízdou zdaleka poslední. Doufejme jen, že až ten čas plný nových příležitostí nastane, bude dostatečná vůle neudělat znovu ty stejné chyby, které mnohým z nás vzpomínku na adrenalin té výjimečné doby na sklonku minulého století přeci jen tak trochu kalí …

Miroslav Rumler

Na Bledu to dneska žije …

Něco ve smyslu „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, chtělo by se říct mnohým z těch, kdo sledovali tento týden vývoj kolem znovuobsazení vlastně neuvolněného postu českého ministra zahraničí. Na platformě logistického týdeníku se ale snad lépe hodí přirovnání k sázce na jistotu, protože jistota je přece jenom tím, co odjakživa dělá logistiku logistikou.

Losnu nebo Mažňáka?

„Ale třeba Bahňáka“. Pro kluky, kteří už oslavili padesátku (a snad nejen pro ty), jasný odkaz na Foglarovy Rychlé šípy a jejich dobrodružné výpravy do ikonických Stínadel, tajemné a neodolatelné části staré Prahy. Pro vás ostatní, kdo nejste odkojeni podpultovými rodokapsy, Hlasatelem a sešitovým vydáním Šípáků, třeba jen bonmot reagující na současné vládní, nebo chcete-li koaliční třenice. Prostě takové vágní vyjádření toho, že je skoro jedno, kdo ze souboje vyjde jako vítěz, protože pro NÁS je zásadní směr, tedy něco jako za co bojujeme a kam směřujeme. „Námi“ myslím logistické profesionály, kteří musí bezchybné výkony podávat navzdory politickému hašteření, vrtochům počasí, ale také tlaku ekologických aktivistů či nejrůznějších módních trendů.

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.