Zpátky do minulosti …?

27.10.2022 | Pod lupou

Ilustrační foto

Žijeme v době, kdy otázek přibývá víc než odpovědí. To platí pro politiky stejně jako pro úředníky, firmy i pro běžné občany. Pro mnohé z nás to znamená dělat celou řadu rozhodnutí, u nichž si ani s odstupem času nejsme jisti jejich správností či alespoň relevancí. Navíc většina lidí z duše nesnáší změny v zaběhnutých algoritmech. Leckdo si asi ještě vzpomene na divoké predikce, které zaznívaly před více než třemi desítkami let z dílen předních světových ekonomů v souvislosti s transformací ekonomik zemí bývalého sovětského bloku: dolar za stovku, kolaps plánované ekonomiky, chudoba … Katastrofické scénáře nejenže se nakonec až na výjimky nenaplnily, ale devadesátky v mnoha ohledech překonaly veškerá očekávání. Byla to jízda, která celou společnost významně proměnila, ale současně jsme urazili velký kus cesty k modeí západní civilizaci. Jako sametová revoluce u nás, i v ostatních státech bývalé sovětské sféry nečekaná změna představovala v danou chvíli velkou nejistotu, v konečném důsledku ale zafungovala jako katalyzátor změn, a to nepochybně změn k lepšímu. Rozsah změn, kterými procházíme dnes, je zjevně o poznání větší, než bylo bourání železné opony. Hroutící se jistoty posledních let, jakými byla ambiciózní evropská energetická koncepce, sílící potřeba dodatečných investic do hibeovaných národních armád, ale i nevídané politické veletoče v čele významných evropských ekonomik dávají tušit, že jízda už zmíněných devadesátek nemusela být jízdou zdaleka poslední. Doufejme jen, že až ten čas plný nových příležitostí nastane, bude dostatečná vůle neudělat znovu ty stejné chyby, které mnohým z nás vzpomínku na adrenalin té výjimečné doby na sklonku minulého století přeci jen tak trochu kalí …

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.