STILL přichází s odpovědí na požadavky zákazníků v oblasti udržitelnosti: cirkulární strategií

07.12.2022 | Rozhovor s osobností

Tomáš Hnízdil, obchodní ředitel společnosti STILL ČR

Společnost STILL se již dlouhou dobu věnuje repasi vozíků. Nyní postoupila ještě o krok dál a zaměřila se na cirkularitu. Na tiskové konferenci dokonce představila koncept elektrického vysokozdvižného vozíku RXE – první svého druhu, který bude od počátku konstruován na základě cirkuláího přístupu. Můžete více přiblížit tuto strategii?

Naší ambicí je navrhovat, vyrábět a servisovat vozíky způsobem, který je maximálně ekologický a šetří zdroje. Orientujeme se na C2C přístup.

Udržitelnost je jedna věc, náklady jsou ale věc druhá. Jak je to v tomto případě?

Musíme přizpůsobit naše procesy tak, aby náklady a udržitelnost nebyly v rozporu. Digitalizace nám velmi pomáhá vytvořit potřebnou transparentnost. Například myslet na recyklaci krytu již v době jeho návrhu a využívat data po celou dobu životního cyklu produktu.

Bude nový přístup klást také nové nároky na technický a servisní personál? Při současném nedostatku kvalitních zaměstnanců, jakým způsobem budou tyto požadavky řešeny?

Již dnes máme ve STILLu připravený školicí program pro naše zaměstnance. V tomto budeme pokračovat. A pracujeme na dalším zvýšení jeho atraktivity pro naše zaměstnance.

STILL si dlouhodobě vychovává vlastní učně. Je toto cesta, kterou chcete pro oblast cirkularity více využívat?

Učni jsou u naší mateřské firmy školeni a kvalifikováni velmi komplexně v pravidelném výcvikovém období tři 1/2 roku a v duálním systému, firemním a školním. To jim dává schopnost řešit širokou škálu úkolů jak ve firmě, tak na pracovním trhu. Další znalosti, které mohou být vyžadovány pro konkrétní práci (např. cirkularitu), jsou pak předávány při nástupu do práce. Naši stážisté tak získávají maximální nezávislost a autonomii pro dlouhodobou existenci ve svém pracovním životě.

Jakou má STILL v této oblasti strategii v rámci České republiky? Jsou na toto řešení zákazníci připraveni, nebo ho již dokonce vyžadují?

V České republice zaznamenáváme v posledních třech letech rostoucí zájem zákazníků o udržitelnost. Důležitou součástí hodnocení nabídek ve výběrových řízeních se stala udržitelnost. Také obchodní tým v České republice již dostává první informace, o které se brzy podělí se zákazníky.

Markéta Vojáčková

John Muldoon: Když se řekne Volvo Trucks…

Společnosti v logistice vnímají globální trendy jako orientaci na udržitelnost, hledání alternativních paliv a energií, kroky k autonomnímu řízení atd. Jejich vrcholoví manažeři však zůstávají velmi opatrní, když hrozí, že by nové technologie mohly narušit jejich dlouhodobou oddanost bezpečnosti jejich zaměstnanců, pohodlí pro řidiče a dalších osob, a samozřejmě když to dramaticky ohrožuje jejich finanční algoritmy.

„Naši uhlíkovou stopu snižujeme efektivitou přepravy,“ vysvětluje ředitel Rabenu. Co má a nemá v logistice smysl měnit?

Každoročně se celosvětově po silnicích, mořích i vzduchem přepraví miliardy tun pro společnost životně důležitého nákladu. Podle výzkumníků z MIT Supply Chains Initiative produkuje nákladní doprava přibližně 8 % emisí skleníkových plynů. Skladové operace toto číslo zvyšují na 11. Logistické společnosti proto podnikají kroky k jejich redukci, problematika je ale natolik komplexní, že se v tuto chvíli nelze spoléhat pouze na elektromobilitu. Ve hře jsou postupy pro zefektivňování dopravy, vlastní fotovoltaiky i vodík.